Varlığımızın Kısa Biyografisi

Başlangıçta hiçbir şey yoktu. Ne madde ne de enerji. Hatta boşluk bile çünkü uzayın kendisi de yoktu. Zaman geçmiyordu çünkü zaman denen şey de yoktu. Yaklaşık olarak bundan 13.7 milyar yıl önce hiçlikten , bir atomdan da küçük bir noktadan ateş topu çıktı. Big Bang !

Büyük Patlama anında evren inanılmaz derecede sıcak ve yoğun bir haldeydi. İlk başta evren eşit sayıda madde ve anti maddeye ev sahipliği yapıyordu. Standart Modeldeki her parçacık anti parçacık olarak bilinen eşe sahiptir.

Varlığımızın Kısa Biyografisi

Anti madde ve madde tam olarak aynı kütleye sahip olmalarına rağmen elektrik yükleri zıttır. Yani kısaca maddeyi ve anti maddeyi birbirini yok etmek için programlanmış iki robot gibi düşünebiliriz.

Şimdi yukarıda yazanları kısaca özetleyelim : Evrenin başlangıcında eşit sayıda madde ve anti madde vardı ve bu iki madde birbirini yok etmek için programlanmıştı. Peki o zaman evrenin şuanda toz ve radyasyondan ibaret olması gerekmez miydi ? Bir şekilde maddenin anti maddeye üstün gelmiş olması lazım . Peki bu nasıl gerçekleşti?

Kütlenin Gizemi ve Higgs Alanı –

Az önce basit bir mantık kurarak fiziğin en gizemli konularından birini keşfetmiş olduk. Bu gizem uzun yıllarca sırrını korumayı başardı ta ki 1964 yılına kadar. 1964 yılında Fizikçi Peter Higgs bilim dünyasını derinden sarsan bir teori ortaya attı.

Peter Higgs
Peter Ware Higgs, Edinburg Üniversitesi’nden emekli İngiliz teorik fizikçi ve ayrı atomaltı parçacıklar üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel ödülü kazanmıştır.

Bu teoriye göre evren başlangıçta görünmez bir kuvvet alanıyla çevriliydi ve bu alandan geçen parçacıklar kütle kazanmaktaydı .

Bozon Ailesinin Yeni Üyesi : Higgs Bozonu –

“Bozon” tam sayı spini olan ve Bose-Einstein istatistiklerine uyan temel parçacıklara verilen isimdir. Kısaca bozonlar kuvvet parçacıklarıdır. Bunu kısa bir örnek ile açıklayalım. Örneğin foton bir bozondur. Işık parçacığı olan fotonlar tüm elektromanyetik enerjiyi taşırlar ve elektromanyetik etkileşimleri taşırlar.

Şimdi tahmin edebileceğiniz üzere 13.7 milyar önce parçacıklar görünmez kuvvet alanından geçerken bir tür bozonla ( Higgs bozonu ) etkileşime girerek kütle kazanmış olmalıydılar . (BoseEinstein yoğunlaşması (BEY), parçacıkları bozonlardan oluşan maddelerin en alt enerji seviyesinde yoğunlaştığı, kuantum etkilerinin gözlenebildiği maddenin bir halidir.)

Sonunda Kayıp Puzzle Parçası Bulundu ! –

Kağıt üzerinde Peter Higgs’in teorisi neredeyse kusursuzdu. Ancak 2012 yılına kadar bu teoriyi deneye dökebilecek güçte bir parçacık hızlandırıcı yoktu. Bilim tarihinde önemli bir boşluğun doldurulacağı gün 4 Temmuz 2012’ydi. O gün insanlık tarihinin en masraflı deneyi yapıldı. CERN’de yapılan bu deneyde higgs bozonu ile tutarlılık gösteren bir parçacığın resmini çekebildik.

Bu başarı sonucu 2013 Nobel Fizik Ödülü Peter W. Higgs ve çalışma arkadaşı François Englert’e verildi.

Bu başarı sonucu 2013 Nobel Fizik Ödülü Peter W. Higgs ve çalışma arkadaşı François Englert’e verildi. Editörün Tavsiyesi : Konuyu daha kapsamlı bir şekilde öğrenmek isteyen arkadaşlar” Ian Sample – Kütle veya Sean Carroll – Higgs : Evrenin Sonundaki Parçacık” adlı kitapları mutlaka okumalı.
Yazan: Alper Kirlioğlu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuantum Bilgisayar: İletişimi şifrelemek için ışığı kullanma

2019’un En Önemli 6 Çarpıcı Kuantum Deneyi – Bölüm 1