Vegan ve vejetaryenlerde felç riski daha yüksek, kalp rahatsızlığı riski daha düşük

Uzmanlar, vegan ve vejetaryen beslenme tarzını benimseyenlerde kalp rahatsızlıklarının daha az görüldüğünü ama felç riskinin ise et yiyenlere kıyasla daha fazla olduğunu söyledi.
Oxford Üniversitesi ‘nin araştırmasına göre vegan ve vejetaryenlerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski, et yiyenlere oranla %22 daha düşük. Kırmızı et yemeyip yalnızca balık yiyenlerde (peskateryanlarda) ise oran %13 daha düşük olarak kaydedildi.

Vegan ve vejetaryenlerde felç riski daha yüksek, kalp rahatsızlığı riski daha düşük

Ama araştırmacılar vegan ve vejetaryenlerin, et yiyenlere oranla felç olma riskleri ise beşte bir kat daha fazla. Uzmanlar bunun kısmen vitamin eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor.
habere göre, İngiltere Tıp Dergisi’nde (British Medical Journal) yayımlanan araştırma için, daha önce hiç kalp rahatsızlığı veya felç yaşamamış 48 bin 188 kişinin verileri incelendi.

Katılımcılar, et yiyenler (24 bin 428), balık yiyenler (7 bin 506) ve vejetaryen, vegan (16 bin 254) olarak gruplara ayrıldı.
18 yıl boyunca yapılan incelemelerde, toplamda 2820 kişide iskemik kalp hastalığı ve 1072 kişide felç görüldü.
Vegan ve vejetaryenlerde felç riski daha yüksek, kalp rahatsızlığı riski daha düşük

​Sonuçlara ne gibi faktörlerin etki ettiği araştırıldığında, uzmanlar balık yiyenlerde kalp rahatsızlıkları riskinin et yiyenlere kıyasla %13 daha az olduğunu, vejetaryen ve veganlarda ise riskin %22 oranında azaldığını ortaya koydu.
Vegan ve vejetaryenlerde ise beyin ve çevresinde kanamaya bağlı felç riskinin daha yüksek çıktığı görüldü.
Uzmanlar, felç riskinin yüksek olmasının sebebinin B12 vitamini, D vitamini, amino asitler ve omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Protein Tozunu Gerçekten Azaltmalısınız, İşte nedeni
Protein Nedir? Protein Tozu Protein Diyeti Hakkında Bilgiler
KFC’nin yapay bitkisel tavukları saatler içerisinde tükendi
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://www.sciencefocus.com/news/vegans-and-vegetarians-at-lower-risk-of-heart-disease-but-have-increased-chance-of-stroke/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DNA 'mız hepimizi eşsiz mi yoksa aynı mı yapıyor?

Bilim İnsanları Beynimizde Neden Manyetik Parçacıklar Olduğunu inceliyor