Veriye Dayalı Bir Enerji Geleceği Yakındır (NEAR)

Sıcak yaz ayları bize ne güzel şeyler ifade eder değil mi? Deniz, kum ve tatil… Yaz her ne kadar bizim için çok güzel şeyler ifade etse de aynı durumun enerji üretim sistemleri için geçerli olduğu söylenemez. Enerji sistemleri adına uzun, sıcak günler klimaların maksimum güçte çalışması demek.  Buna ek olarak yüksek sıcaklıklar -sağlıklı çalışma sıcaklığı aralığından sapmalar – enerji üretim sistemlerini  sıkıntıya sokabiliyor.

Veriye Dayalı Bir Enerji Geleceği Yakın (NEAR)

Evlerde ve işyerlerine elektrik-enerji aktarımıyla birlikte Avustralya’nın enerji kullanımı hakkındaki veri akışları da oluşturuluyor/ortaya dökülüyor.  Aslında ortada yararlanabileceğimiz  inanılmaz büyüklükte veriler var ama bu veri farklı kuruluşlar tarafından formatlarda saklanıyor. Bazen bu veriler hiçbir şekilde işlenmiyor.
Aynı zamanda geleceğin elektrik sisteminin nasıl olacağını kestirmeye çalışılıyor. Dağıtımlı enerji sistemlerinde  (meskene ait solar paneller, bataryalar ve elektrikli ulaşım araçları) ciddi bir artış görüyoruz.  Buna ek olarak enerjiyi tüketim düzeyimizde kompleksliğimiz gün geçtikçe artıyor. Buna bir örnek olarak sıcaklığın artıp azalmasıyla klimaların açılıp kapatılması verilebilir. Peki bu süregelen değişimlere  rağmen duruma nasıl hakim olunabilir? Ya da enerji dağıtım altyapısına hangi konularda öncelikli olarak yatırım yapmamız gerektiğini nasıl bilinebilir? İşte bu sorulara yönelik ciddi bir araştırma neticesinde doğru bilgiye gerektiğinde ulaşmak için birçok veri akışını bir merkezi platformda toplamanın  bir yolunu Avustralya’da buldular..
Bu çalışma Ulusal Enerji Analitik Araştırma Programı (NEAR) olarak adlandırıldı. Program aynı zamanda Avustralya Hükümeti ve Avusturya Enerji Market  Yönetimi(AEMO) işbirliği olma özelliğini taşıyor.
Dr Nariman Mahdavi Mazdeh NEAR programını yürüten araştırma grubunun bir üyesi

Aslında Bütün Önem Detaylarda

Veri platformu derken kastettiğimiz muazzam büyüklükte çevrimiçi bir veri deposuydu.  Depoladıkları veriler arasında enerji üretim kalıpları, yaşadığımız binaların karakteristikleri, nerede yaşadığımız, hava durumu modelleri ve birçoğu var. Veri deposunu diğer bir şekilde karmaşık sorulara cevaplar veren  veri kaynakları toplamı olarak tanımlayabiliriz.
Mesela NEAR programını kullanarak Victoria civarında bulunan bir klimanın 35 derecede ne kadar elektrik kullanacağını ve kullandığı elektriğin hangi muhitte en az veya en fazla olduğunu tahmin edilebiliyor. Hanelerdeki elektrik tüketimi, Güneş panellerine sahip haneler, hanelerin batarya kapasiteleri vb. bilgilerin istatistikle evliliği sonucunda şehrin hangi bölümlerine altyapı yatırımı yapılması gerektiği bulunuyor.
 

Merkezde toplanan veri, peki ya sonra?

Bulunduğumuz zaman büyük bir enerji değişimine tanıklık ediyor. Ve biliyoruz ki geleceğin elektrik şebeke sistemi-ki ulaşmamız gereken hedef- için milyarlarca dolar yatırım gerekiyor. Bundan dolayı gelecekte alınacak kararların gelen veriye ve araştırmaya sıkı bir biçimde bağlı olması ciddi önem taşıyor.
Aşırı ısınma ve sistem sorunlarıyla geçecek dönemlerden sonra NEAR programının çıktıları gelecekteki riskli alanların saptanmasında önemli rol oynayacak. Etkili bir çözüm üretmek için gerekli olan delilleri sunarak gelecekteki sıkıntıların çözümüne katkıda bulunacak. Bu durum gelecekte havanın 35+ derece olduğu günlerde insanların serin ve sakin kalmasını sağlamak için neler yapılabileceğine dair daha hakim bir bakış açısı demek.
NEAR programı tüketim kalıplarını enerji sektöründen gelen veriyle birleştirerek modern Avustralyalı tüketicinin deyimi yerindeyse fotoğrafını çekecek. Bu durum programın aynı zamanda artan enerji maliyet problemini çözmede kullanılabileceği anlamına geliyor. Program sonucunda enerji verimliliğinin artması enerji fiyatlarının düşmesine gebe olabilir.

Çalışmalar Çoktan Başladı

Proje lideri Dr Adam Berry veriyle yaşayan bir bilim insanı. O ve ekibi çoktan Avusturya Rekabet ve Tüketim Komisyonu’na(ACCC) enerji tüketiminin Avustralya’daki haneleri nasıl etkileyeceğine dair ciddi önem arz eden verileri aktarmaya başlamış durumda. Araştırma ekibi Avustralya için en parlak geleceği garanti altına almak için sanayide inovasyona imkan  sağlayacak veriyi aktararak hükümet, düzenleyiciler, operatörler ve dağıtım şirketleriyle çalışmaya devam edecek.

Eğer projeye katkıda bulunmak isterseniz https://ws.energise.csiro.au/   adresinden uygulamayı indirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Bu İnanılmaz Cihaz, Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Suyundan Tuzun % 100’ünü Kaldırıyor!
Solar Teknolojinin Yeni Güneş Paneli Milyonlara Elektrik, Temiz Su Verebilir
Işığı ısıya dönüştürebilen bu yeni cihaz, güneş pili verimliliğini %80’e kadar arttırabilir
Çeviri: Enes DURAN
Kaynak: https://blog.csiro.au/a-data-driven-energy-future-is-near

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. Kaynaktaki şemalar baya açıklayıcı, onların da çevisinin yapılmasının yararlı olacağını düşünüyorum.
    Bunun gibi optimizasyon çalışmaları eskiden beri yapılıyordu ama kısıtlı büyüklükte, mesela ekonomideki yıllık analizler, üretim tüketim modelleri böyle sistemlerden oluşur. Günümüzde ise gündelik hayatımızda daha çok görmeye başladık.

Atalarımız Kaç Nesli Tükenmekte Olan İnsan Türü ile Aynı Zamanda Yaşadı?

SMA Hastalığı Nedir? SMA Hastalığı Belirtileri, Tipleri ve Nasıl Oluşur?