Virüs Neden Zarar Verir ve Virüsler Silah Olarak Kullanılabilirler Mi?

Virüs Nedir, Neden Zarar Verir ve Virüsler Silah Olarak Kullanılabilirler Mi? Dünyanın gündeminde bulunan koronavirüs gün geçtikçe yayılıyor. Ayrıca ülkemizin dört bir yanını da sarmış durumda, ülkemize de gelmesi an meselesi, bu makalemde sizlere virüsün ne olduğunu anlatarak sizleri bilinçlendirip size yardımcı olmaya çalışacağım…

Virüs Nedir?

Virüs dünyada en fazla bulunan yaşam formudur. Aslında pek de yaşam formu oldukları söylenemez çünkü virüsler sadece çoğalmak için girdikleri bir vücudun metabolizma içerisinde canlı hale gelebiliyor.

Virüsler bunun dışında hava, kara, deniz gibi yerlerde inorganik maddeler olarak gezinirler ve hiçbir canlılık özellikleri gösteremezler. Virüsler dünyada bulunan en küçük yaşam formudur, o kadar küçüktür ki bir bakteri ile virüsü yan yana koyarsanız virüsün ne kadar küçük olduğunu görebilirsiniz. Virüslerin bu kadar küçük olmaları sebebiyle de yapıları oldukça basittir.

Virüsler daha çok bir protein kılıfından genetik materyallerden oluşur bu genellikle RNA adı verilen daha basit bir genetik kod zinciridir.

Virüs Nedir, Neden Zarar Verir ve Virüsler Silah Olarak Kullanılabilirler Mi?

Bazı virüslerde DNA da bulunmaktadır. Fakat virüslerin içinde bulunan DNA ve RNA ‘lar biz kompleks canlılarınkinden çok daha basit ve çok daha kısadır ama çok etkilidir. Dünyada milyonlarca çeşidi vardır.

Bu virüslerin çok büyük bir kısmı insan oğlunun etkileşime girmediği ekosistemlere aittir bu yüzden vahşi hayvanlarla etkileşime girildiğinde bu tarz yeni hastalıklar ortaya çıkıyor tıpkı Wuhan’da koronavirüsü ‘nün ortaya çıktığı gibi.

Eğer ki bir virüs insan hücresinin içine girdiğinde kendi genetik materyallerini hücre dediğimiz devasa fabrikanın üretim hatlarını bir şekilde karıştırmayı başarırlar. Ayrıca o hücre artık insan vücudu için gerekli enzimleri ya da bileşikleri üretmek yerine artık o virüse ait genetik materyalleri üretmeye başlar ve virüs artık fabrikayı ele geçirmiş olur artık bu fabrika bu hücrenin kopyalarını üretmeye başlar.

Ele geçirdikleri her hücrede kendi kopyalarını üreterek sayılarını arttırırlar. Kısa bir sürede de içinde bulundukları canlıların bütün metabolizmasını ele geçirirler. İşte virüs budur. Sizin vücudunuzu kendi ihtiyaçlarını gidermek için kullanmaya başlarlar ve sizin sisteminiz çöker. Virüsler canlıları öldürmeye kodlanmış canlılar değildir. Öldürmek ya da hastalandırma adı verilen eylemler virüsün yan etkisidir.

Virüsün tek derdi sizin kaynaklarınızı kullanarak üreyebilmektir. Bunu yaparken ya ölürsünüz ya da hastalanırsınız ki bu da virüsün umurunda değildir.

Koronanvirüs’ün Derdi Ne?

Bu virüsün tek derdi sizin akciğerlerinize yerleşerek kendisi için bir üretim makinesi haline getirmek. Akciğerinizi makineye çevirmesinin bedeliyse sizin ölümünüzdür.

Virüsler Neden Bu kadar Tehlikeli?

Virüs Nedir, Neden Zarar Verir ve Virüsler Silah Olarak Kullanılabilirler Mi?

Çok basitler, çok ilkeller, ufak bir zeka belirtileri yok e ama nasıl bu kadar tehlikeliler?
Virüsleri öldürmek çok ama çok zordur. Virüsleri öldürmenin neden zor olduğu aslında onların inorganik yapılarında gizlidir.

Virüslerin bakteriler gibi metabolizması yoktur ki onlara etki edebilelim. Bu yüzden bakteriler, mantarlar gibi canlılar metabolizmaya sahip oldukları için daha kolay öldürülürler. Virüslere de ilaç metabolizmaları bulunmadıkları için etki edemez.

Virüsleri yok etmenin en iyi yolu içine girdiği bağışıklık sistemini ona karşı duyarlı hale getirmektir. Vücudumuzda bulunan alyuvarlar öncelikle vücudumuza girmiş olan virüsü tanıyor olması lazım bir virüsü tanımanın yoluysa kabuğundaki protein bileşikleri veya genetik koddur.

İşte buna karşıda virüslerin en büyük silahı da mutasyona uğramalarıdır. Virüsler çok hızlı bir şekilde evrim geçirebilirler hatta nerdeyse girdikleri her vücut da farklı mutasyonlar geçirebilirler. Bu virüsler buldukları her fırsatta kendi genetik kodlarını değiştirirler ve vücudumuzun polisleri de bu kimlik değiştirmiş virüsleri tanımakta zorlanır.

Zaten her gün vücudumuza binlerce virüs giriyor ve bizi hasta etmeye çalışıyor fakat onları bağışıklık sistemimiz sağlıklı ve sorunsuz olduğu için başarılı olamıyorlar.

Koronavirüs Bir Silah Olabilir Mi?


Virüsleri biyolojik silah olarak kullanma fikri 2.Dünya savaşından beri var özellikle yetmişli ve seksenli yıllarda üstüne çokça çalışmalar yapıldı. Hatta günümüzde birçok ülke gizliden gizliye bu silah için çalışıyor.

Fakat bunca çalışmalara rağmen günümüzde bir tane bile biyolojik silah yapılamadı. Bunun sebebi ise virüsler çok hızlı bir şekilde evrilirler virüslerin bu yeteneğini de asla kontrol altına alamayız.

Belli bir etnik grubu imha etmek için virüs modifiye edebilir miyiz ?

Edebiliriz fakat o virüsü dış dünyaya saldığınız zaman artık tüm kontrolü kayıp ederiz. Yani aklı başında hiçbir ülke biyolojik silah kullanarak nüfusunu azaltmaya çalışmaz, çalışamaz, çalışmamalı
Aksi takdirde anlattığım gibi kontrolden çıkan virüs artık yayılmaya başlayıp başınıza dert olur!

Makalemi okuduğunuz için çok teşekkür ederim

Yazar : Kamil BULUT
Görüş ve önerilerinizi bekliyorum…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Koronavirüs salgını Mars Örneklerini Dünya’ya Getirme Konusunda Bize Ne Öğretebilir?

Öğrencilerin Mikro Yerçekiminde Azot Fiksasyonu Araştırması