Vücudun İçinde Hareket Eden Bir Hücrenin İlk HD Görüntüsü!

Vücudun İçinde Hareket Eden Bir Hücrenin İlk HD İzi Görüntülendi. Eğer çoğu insan gibiyseniz, gördüğünüz ilk biyolojik hücre görselleri ders kitaplarındaki bir şema yada mikroskop görüntüsü. Bilim adamları içinde benzer durumlar geçerli.

Oldukça küçük hücreleri yakınlaştırmak zordur, hücrelerin 3D görüntüsünü yakalamak çok daha zordur. Araştırmacılar, vücutta görevlerini yerine getiren hücrelerin 3D görüntülemelerini sağlayan bir görüntüleme cihazı geliştirdiler.

Aşağıdaki video bir zebra balığının iç kulağını gösteriyor.Bunun hakkında söylenebilecek şey, görüntülerdeki bu hücrenin ayak izi çok çok küçüktür. Videoda görülen ateşli sarı bir bağışıklık hücresi , şekerin parlak-mavi parçacıklarını hücre boyunca yuvarlıyor.

Bağışıklık hücresi, hepimizin bildiği düz çember gibi görünmeyen bir hücre, organ boyunca kıvrılırken büyür ve gerilir. Bilim insanları yüzyıllarca mikroskop altında canlı hücreleri görüntüleyebildiler. Ancak, çoğu zaman görüntüleri bulanıklaştırmadan yakalamak için cam slaytların üzerinde izole edilmiş hücrelerle görüntü yakalamanız gerekiyordu.

Bu onların tam olarak doğal durumları değil; Hücreleri fotoğraflamak, bir doğum günü partisindeki küçük bir çocuğu fotoğraflamak gibi kolay değil, hücrelerin kıvrılan gruplarda toplanma olasılıkları daha yüksektir.

Yeni görüntüleme teknolojisi bile hücreleri tam olarak takip etmek için yavaş kalmakta ya da çok parlak kalmaktadır.

Astronomi

Bulanık görüntü konularıyla ilgilenen bir başka alan ise: astronomi. Yeryüzü atmosferindeki türbülans (hareketlenmeler), Çok büyük ileri teknolojilere sahip gözlem evlerindeki teleskoplarda bile soruna yol açabilmektedir.

Bu yüzden uyarlamalı optik denilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Uyarlamalı optik; gelişmiş bilgisayarlarla kontrol edilen Yeryüzü atmosferindeki türbülansın neden olduğu bozulmalara karşı gerçek zamanlı şekil değiştirebilen aynalar, alınan görüntüleri sanki uzaydan çekilmiş gibi keskin hale getirebilmektedir.

Vücudun İçinde Hareket Eden Bir Hücrenin İlk HD Görüntüsü! Uyarlamalı optik sayesinde gözlemlemesi son derece zor ve uzak gök cisimlerini en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebiliyoruz.

Betzig ve ekibi, kafes ışık levha mikroskobu olarak adlandırılan bir teknolojiyle uyarlamalı optikleri birleştirdi.. Bu görüntüleme tekniği ile, gerçek zamanlı olarak aldığı 2D görüntülerden yüksek çözünürlüklü bir 3D film oluşturarak hücre boyunca ultra ince bir ışık tabakası alır.

Kafes ışık levhasının aydınlatmasını sağlamak için, yandan bir uyarlamalı optik sistemi belirlediler ve yukarıdan bir başka uyarlayıcı sistemi hedeflediler. Sonrasında, optiklerin kendi kendini düzeltebilmesi için, referans lazerlerini her iki yoldan da parlatabildiler ve süper keskin bir 3D görüntü elde etmeyi başardılar.

Her ne kadar büyük bir başarı gibi gözükse de bu teknoloji, hala ileri araştırma laboratuarları için prarik kullanımdan uzak ve maliyeti yüksek bir teknoloji. Betzig ise bu durumu değiştirmek istiyor. Betzig  ve ekibi bir sonraki hedefi araştırma ekipleri için daha uygun maliyetli ,pratik ve cihazı daha küçük boyutlara getirmektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Gözde İMDAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İnsan Beyninde Daha Önce Görülmemiş Bir Sinyal Keşfedildi

Kuantum Teorisi: Işınlanmanın garip doğası, tardigradlar ve dolanıklık