içinde ,

Wuhan koronavirüs testleri sırasında katili yanlışlıkla mı yaydı? Wuhan’daki Devasa Virüs Laboratuvarı

Wuhan’daki Devasa Virüs Laboratuvarı

Donald Trump Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD istihbarat yetkililerinin yeni koronavirüsün Wuhan’daki Çin yüksek güvenlikli biyomedikal laboratuvarında meydana gelen bir kazadan sonra yayılmaya başlayıp başlamadığını araştırdığını söyledi.
Bu açıklamadan sonra sosyal medyada China Daily twitter hesabından 28 Mayıs 2018 yılında paylaşılan görüntüler hızla yayıldı. Bu gelişmelerin ardından sosyal medya hesabından bu gönderiyi sildi.

‘’Asya’nın en büyük virüs bankasına bir göz atın! Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan Viroloji Enstitüsü, 1500’den fazla farklı virüs suşunu koruyor’’

Wuhan koronavirüs testleri sırasında katili yanlışlıkla mı yaydı?

ABD ve İngiliz istihbarat yetkilileri , Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bilim insanlarının, yarasalar üzerindeki riskli koronavirüs testleri sırasında katili yanlışlıkla yaydığından şüpheleniyorlar .
ilginizi çekebilir: Yarasalar Üzerinde Altı Yeni Koronavirüs Türü Keşfedildi
“Çin hükümeti beni ikna edene kadar, en olası açıklamanın, bu virüsün Wuhan’daki laboratuvarda tutulan ve bir laboratuvar çalışanının enfekte olduğu binlerce virüsten biri olduğunu iddia etmeye devam edeceğim,” dedi Steven Mosher – antropoloji, demografi ve Çin nüfus kontrolü konusunda uzmanlaşmış Amerikalı bir sosyal bilimci ve yazar-
“Enfekte bir hayvanın laboratuvardan – muhtemelen bir at nalı yarasası, – yakındaki ıslak pazara çok iyi bir fiyatla satılması da mümkün. Daha sonra yerinde, kanlı ve damlayan ve birisinin yemek masasında yaralanan ve virüs bu süreçte birini enfekte etti, “dedi Mosher, tamamen farklı bir teori ortaya attı.
Ocak 2018’de, ABD’deki Pekin Büyükelçiliği, Washington’a, bilim insanlarının yarasalardan alınan örneklerle koronavirüs üzerinde tehlikeli araştırmalar yürüttüğü Wuhan laboratuvarında yetersiz güvenlik önlemlerini vurgulayan iki resmi uyarı gönderdi.
ilginizi çekebilir: Yarasalar Neden Ölümcül Hastalıkların ortaya çıktığı en uygun kaynaktır?
Laboratuardaki güvenlik ve yönetim zayıflıkları konusunda uyardılar ve Çinliler bağımsız çalışma istedikleri için yardımları geri çevirdiler.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çinli yetkililerin salgının kaynağı olarak söyledikler canlı hayvan pazarları Enstitüden “sadece birkaç kilometre uzaklıkta” olduğunu ve Çin’in ‘dünyaya bu virüsün nasıl yayılmaya başladığını söylemeleri gerektiğini’ söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü, laboratuvarda yapıldığını kanıtlayan hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.
Trump “Çin’in tezlerini savunmakla” ve “Wuhan’da salgının nasıl yayıldığına ilişkin güvenilir bir soruşturma yapmamakla” suçladığı DSÖ için, “Onca yılın ardından artık en temel görevini yerine getiremeyen Dünya Sağlık Örgütü sorumlu tutulmalıdır” diyerek DSÖ fonunu kesmişti.

Mike Pompeo (solda) ve Trump

Çin’in COVID-19 salgını üzerinde şeffaf olmayışı, virüsün kökeniyle ilgili teorilere ve iddialara altyapı hazırladı.

Wuhan Viroloji Enstitüsüise bu iddaları yalanladı.

Viroloji Enstitüsü başkan yardımcısı Yuan Zhiming, Çin’in yerel basını CGTN’ye bunun insanları şaşırtmak için tasarlanmış bir “komplo teorisi” olduğunu söyledi. Ayrıca virüsün insan yapımı olduğunu reddetti.
“Viral çalışma yürüten insanlar olarak, enstitüde ne tür araştırmaların sürdüğünü ve enstitünün virüsleri ve örnekleri nasıl yönettiğini açıkça biliyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu virüsün bizden gelmesi mümkün değil,” dedi Fransa, Danimarka ve ABD’de yıllarca eğitim alan ve çalışan mikrobiyoloji ve biyoteknoloji uzmanı Yuan.

Yuan Zhiming

“Sıkı bir düzenleyici rejime ve araştırma kurallarına sahibiz, bu yüzden kendimize güveniyoruz.”
Ayrıca ABD’den bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci, kazara yayılma teorisini reddetti.
“Bir grup yüksek nitelikli evrimsel virolog, evrimleştikçe yarasa dizilerine baktı. Şu anda olduğu noktaya ulaşmak için aldığı mutasyonlar, bir türün bir hayvandan insana sıçramasıyla tamamen tutarlıdır.” dedi.
Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Perşembe günü yaptığı açıklamada,
“Çin, virüsün kökeninin ciddi bir şekilde ele alınması gereken bilimsel bir sorun olduğuna inanıyor.” Dedi
“Çin diğer ülkelerle çalışmaya ve birbirlerine destek olmaya devam edecek.”
Yazan: Berk Keskin / Kaynaklar: USA Today, Metro UK, The Sun, Live Science, NBC, CGTN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir