içinde , ,

Wuhan Viroloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ‘Bu Sadece Buzdağının Görünen Kısmı’

Wuhan Viroloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Shi Zhengli

Memelilerle ilgili yaptığı araştırmalar nedeniyle basın tarafından “yarasa kadın” olarak adlandırılan ve Wuhan Viroloji Enstitüsünde müdür yardımcısı olan uzman bir Çinli bilim insanı Shi Zhengli, şu anda ki ölümcül koronavirüs pandemisinin “buzdağının görünen kısmı” olduğunu söyledi.

İnsanları benzer bulaşıcı salgınları önlemek için küresel bir çaba harcamama durumunda ortaya çıkacak yeni pandemiler konusunda uyardı.

İlginizi çekebilir: Buzdağının Görünen Kısmındayız: Koronavirüsün Gerçek Sorumlusu Kim?

Pazartesi günü CGTN’ye (Çin Küresel Televizyon Ağı) verdiği demeçte “İnsanların bir sonraki bulaşıcı hastalık salgınından muzdarip olmasını önlemek istiyorsak, doğada vahşi hayvanlar tarafından taşınan bu bilinmeyen virüsleri öğrenmek ve erken uyarılar vermek için önceden çalışmalar yapmalıyız” dedi ve Virüsler üzerinde çalışmazsak muhtemelen başka bir salgın olacak” diyerek uyardı.

Wuhan’daki P4 laboratuvarında Çinli virolog ShiZhengli.

Koronavirüs, geçen yıl sonlarında Çin’in Wuhan şehrinde ilk kez ortaya çıktığından beri dünya genelinde 345.000’den fazla insanı öldürdü

Shi’nin müdür yardımcısı olduğu Wuhan laboratuvarı, yanlışlıkla virüsü insanlar üzerinde serbest bırakmakla suçlanıyor. Çin ayrıca, tehlikeyi zamanında kontrol altına alamamak ve verilerde yalan söylemekle suçlanıyor.

Shi, araştırılan suşların farklı olduğunu söyleyerek laboratuvarının pandemiye karıştığını reddetti.

Berk Keskin / New York Post