Yangında Tahrip Olmuş Kutsal Bir Yapıda Otuz Mumya Keşfedildi

Arkeologlar, Mısır, Asvan’da Nil Nehri’nin yanında yanmış bir yapının içine gizlenmiş 2000 yıllık bir aile mezarının girişini keşfettiler. Mezarın içinde, birçok yenidoğan ve çocuğun da yer aldığı eklem iltihabı oluşmuş yaşlı insanları içeren farklı yaşlardan 30 tane mumya buldular.

Mezarın tarihini saptayamamış olsalar da, kazının ortak yöneticisi olan, Milan Üniversitesinden Eski Mısır bilimi ve Mısır Arkeolojisi profesörü Patrizia Piacentini’ye göre Ptolemaik ile Roma dönemini (MÖ 1. yüzyılla MS 2 veya 3. yüzyıl arası) kapsayan kuşaklar arasında, tek bir ailenin ölülerini buraya gömdüklerinden şüpheleniyorlar.

Yeni keşfedilen mezarın girişi. (Resim kredisi: Milano Üniversitesi’nin izniyle)

Adak adama yeri olarak düşünülüyor

Bu yeni mezar, Nil Nehri’nin kıyısındaki küçük bir tepenin üzerine 20. yüzyılda inşa edilmiş pembe renkli granit bir yapı olan Ağa Han Anıtı’nı çevreleyen 300’ten fazla keşfedilmiş mezardan sadece bir tanesi. Fakat çoğu mezarın yer altında bulunmasına veya taşlı tepelere kazılmış olmasına rağmen araştırmacıların adak adama yeri olarak düşündüğü bu mezar, zeminin üstündeki çok daha geniş bir yapının içinde yer almasıyla eşsiz bir yöne sahip.

Buluntular arasında kırık bir adak masası da vardı. Araştırmacılar bu kırık sunuyu mezarın önünde buldular. (Resim: Milano Üniversitesi’nin izniyle)

Piacentini, Live Science’a “Öyle görünüyor ki, mezarlığa erişimi olan vadiye konumu sayesinde, bu inşa aslında özellikle Asvan’da saygı duyulan koç, yaratıcı tanrı ve Nil Nehri’nin bereketli su taşkınlarının koruyucusu formlarında olan Khnum’a kurbanların adandığı kutsal bir mekan olarak kullanılmış” diye açıkladı. Piacentini, “Bu mezarlıkta yatan kimselerin ölümsüz hayatlarını ondan daha iyi kim yatıştırabilirdi ki?” dedi.

Piacentini ve takımı bu yerin bir adak adama mekanı olduğunu daha da destekler nitelikte, muhtemelen yapının duvarlarındaki kurban etme törenlerinden kalan yanık izlerini keşfettiler, ama bazı yanık izleri mezar soyguncuları tarafından da bırakılmış olabilir diye de ekledi. Her halükârda yanmış yapının içinde hayvan kemikleri, bitki kalıntıları ve adak masası keşfettiler.

Ayrıca mezarın içinde kendi isminin, Nikostratos, kazındığı bakır bir kolyenin yanında bir adamın mumyası bulundu. Arkeologlar, kayadan kazılıp çıkarılmış mezar girişine  yönelen bir merdivenin altında hâlâ küçük meyvelerin bulunduğu kırılmış bir adak vazosu da buldular.

Araştırmalar, çocuğun mumyalanmış kafasını analiz etmek için portatif bir x-ışını makinesi kullandı.

4 tane derince kazılmış odadan meydana gelen mezar 30 tane kadar mumyanın kalıntılarını içeriyordu. Kilden bir anıtın içine sıkıştırılmış bir çocuğun kalıntıları gibi bazı mumyalar çok iyi korunmuşken diğerlerinin sargıları ve Mısırlıların mumyaları sarmak için kullandığı tabutları antik soyguncular tarafından kesilmişti.

Araştırmacılar ayrıca yağmacıların kullanmış olabileceği demirden bir bıçak ve tahta bir sap keşfettiler. Araştırmacılar ayrıca Nikostratos’un zamanında diğer 30 tane mumyayla beraber mezarın içinde olabileceğini fakat sonra soyguncular tarafından çıkarıldığını belirtiyor.

Kazı, Asvan ile Nübyeli Tarihi Eser Kuşağı arasında ve İtalya’daki Milan Üniversitesi tarafından ortaklaşa bir girişimdi; araştırmacılar bulguları analiz etmeye ve tarihlendirmeye devam ediyor. Piacentini, yeni keşfedilmiş yapının sadece bir başlangıç olduğunu söyledi.

Çeviren:Salih Demir

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İnanılmaz Hayvan Duyuları

    Yeni Güney Okyanusuyla ilgili Bilmeniz Gereken Beş Şey