Yapay Rahim Yapılabilir

Döllenme gerçekleştikten sonraki ilk 13 gün bilim dünyası için yeterince aydınlatılamamış bir konu. İlk günlerde hamilelik hormonları çok az olduğundan, kişinin hamile olduğunu anlamak kolay olmuyor ve rahmin içine bakmadan döllenmiş yumurtanın gelişimini göremiyoruz. Ancak genel olarak sürecin embriyonun rahmin iç duvarına yayılarak yerleşmesi olduğunu anlayabiliyoruz.
Rockefeller Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, mayıs ayında, insan embriyosunu ilk defa etik olarak maksimum kabul edilen süre olan 13 gün boyunca gözlemlediler. Araştırmacılar embriyonun büyümesini  laboratuvar ortamında gözlemlediler, insülin ve diğer besinler verilerek gelişmesi sağladılar. Embriyonun kendi gelişimi için gerekli genetik yönergelere sahip olduğu ve bunun, en azından ilk 13 gün için, anne ile paylaşılması gereken bir süreç olmadığı anlaşılmış oldu.
Bu araştırma, başarısız gebeliklerin sebeplerini anlamaya yardımcı olacağı gibi, insan gelişimini anlama konusunda da bizi ileri götürebilir. Yapılan bu çalışma laboratuvarda bebek yetiştirilebileceği anlamına gelmemekle beraber ileride rahmin tercih edilecek bir seçenek olabileceğinin ipuçlarını veriyor.