Yapay sperm erkeklerin sonu olabilir mi?

Çinli bilim insanları 2016 yılında, yapay sperm kullanarak fare ürettiklerini duyurmuşlardı.
Doğurganlık üzerine yoğunlaşan bilimsel çalışmalardaki ilerlemeler, yeni aile oluşumlarının da önünü açıyor.

Yapay sperm üretimi konusunda uzun bir yol olsa da, bu alandaki çalışmalar bir süredir devam ediyor.

İlgili: Çin’de İki anneli, baba olmadan fare üretildi

Yapay sperm erkeklerin sonu olabilir mi?

Çin Bilimler Akademisi Zooloji Enstitüsü ’ndeki araştırmacılar, herhangi bir doku türüne dönüşme kapasitesine sahip embriyonik kök hücreleri kullanarak, spermatid adı verilen sperm hücrelerini oluşturdular.

Yapay Yumurta ve Yapay Sperm

Bu prosedürün insan kök hücreleri üzerinde test edilmesi için uzun bir yolun kat edilmesi gerekiyor. İnsan kök hücrelerinden sperm üretilebilirse, kadınlar bir erkeğin dahli olmadan da bebek sahibi olabilecekler.

Bilim insanlarına göre bu gelişme erkeklerin sonu anlamına gelmiyor, zira bir kadın ile bir erkek yalnızca üreme için bir arada gelmiyorlar. Bir ilişki çok daha karmaşık yapıya ve dinamiklere sahip.

Yapay sperm erkeklerin sonu olabilir mi?

Yapay sperm, üreme konusunda devrim yaratabilecek tek gelişme değil. Japonya ’daki bir grup araştırmacı 2018’de insan kanını, yumurta elde ettikleri kök hücrelere dönüştürmeyi başardılar.

Yumurtalık Dokusu Üreme Döngüsünü Yeniden Başlatıyor

Doğal yollardan bebek sahibi olma konusunda zorluk yaşayan kişiler için, bilimsel ilerlemelerin hızı “cezalandırıcı derecede yavaş” olarak ifade ediliyor. Üreme tedavisindeki gelişmelerin çoğu 10 yıldan daha uzun bir süre önce gerçekleşti.

Ancak son dönemde bir dizi ilerleme kaydedildi.

Yumurtalık dokusunun ya da yumurtalığın dondurularak saklanması, bebek sahibi olmak veya doğurganlıklarını korumak isteyenler için umut verici yöntemlerden biri.

Bu işlem, yumurta dondurmaktan farklı olarak yumurtalık endokrin fonksiyonunu onarma, üreme döngüsünü yeniden başlatma ve kimi kadınlarda menopozu tersine çevirme potansiyeline sahip.

Yapay Zeka Embriyonun Bebek Olma Olasılığını Büyük Oranda Tespit Ediyor

Bir embriyonun bebek olma olasılığını değerlendirmek için doğurganlık laboratuvarlarında yapay zekanın kullanılması, bu alandaki önemli gelişmelerden bir diğeri olarak görülüyor.

NPJ Digital Medicine dergisinde Nisan 2019’da yayımlanan makaleye göre, Cornell Üniversitesi araştırmacıları yapay zekayı, embriyonun fotoğraflarına bakarak durumunu ‘iyi’, ‘ortalama’ veya ‘kötü’ olarak sınıflandırması için eğitti. Stork adı verilen sistem, bir insan embriyolog ekibinin embriyolar hakkında ne söyleyebileceğini yüzde 95.7 oranında doğrulukla tahmin etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Spermler düşük yer çekimine dayanabiliyor: Kadınlar Mars’ı tek başına kolonileştirebilir

Bilim İnsanları Yumurta veya Sperm Olmadan Sentetik Embriyo Oluşturdu

50 yıl önce dondurulan koç spermleri başarılı bir şekilde döllendi

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yellowstone Yanardağı Tarihi ve Hakkında Bilinmeyenler

Yellowstone Yanardağı Tarihi ve Hakkında Bilinmeyenler

60 Yıl Önce ABD Uzayda Nükleer Bomba Patlattı

60 Yıl Önce ABD Uzayda Nükleer Bomba Patlattı!