Yapay Zeka, İnsanların Zihinlerini Okuyarak İzledikleri videoları Yeniden Oluşturabilir

Yapay zekagün geçtikçe insan aklını okumakta daha iyi hale gelmektedir. Şimdilerde ise bir yapay zeka, tamamen insan beyin dalgaları aracılığı ile insanların hangi videoları izlediklerini tahmin edebilmektedir.

Yapay Zeka Bu Görüntüleri Nasıl Yeniden Oluşturulabilir?

Rus araştırma firması olan Neurobotics ’den Grigory Rashkov ve meslektaşları, farklı nesnelerin video kliplerini ve onları izleyen insanların beyin dalgalarının kayıtlarını kullanarak yapay zekayı(AI), eğitime tabi tutmuştur.

Kayıtlar bir elektroensefalogram (EEG- beyin dalgaları çizelgesi) kağıdı kullanılarak hazırlanmış; video klipler de doğa manzaraları, jet ski’lerdeki insanlar ve insan ifadeleri içermekteydi. Yapay zeka(AI) izleme sonrasında yalnızca EEG verilerindeki videoları sınıflandırmaya ve onları yeniden oluşturmaya çalışmıştır. 234 denemenin 210’unda Yapay Zeka (AI), şelaleler, doğa sporları veya insan yüzleri gibi etiketler sunarak her videoyu başarıyla kategorize etmiştir.

Görsel olarak, Yapay Zeka (AI), büyük şekiller ve renkler gibi görüntülerin ana temalarını yeniden oluşturmada büyük bir başarıya sahip görünüyor olmasına rağmen insan yüzlerinde bulunanlar gibi daha incelikli detayların çoğunu görünenden daha biçimsiz ve tanınmayacak şekilde olduğundan dolayı Yapay Zekanın(AI), bu gibi görüntüleri yeniden oluşturmada oldukça zorlandığı anlaşılmıştır.

Zihin okuyanYapay Zekaların(AI) hala insan düşüncelerine oldukça yüzeysel baktığını söyleyen Arizona Üniversitesi’nden Victor Sharmas sözlerine şu şekilde devam etmektedir:

“Şu anda görmekte olduğumuz şey aslında insan deneyiminin bir karikatürü, ancak uzaktan bakıldığında bu görüntülerin hiçbiri tam, hatasız bir yeniden oluşturmayı andırmamaktadır.”


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Zeynep Erva ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Hücrelerini Formda Tutan Nedir? Yeni Araştırma İki Tür Önergeye İşaret Ediyor

Kediler Hakkında Bilmediğiniz 8 Eğlenceli Gerçek!