Yapay Zeka Katil Robot Mu? Bilim En İyi Olanlarının Bile Öngörülemez Olduğunu Söylüyor

Dünya üzerinde bulunan en iyi yapay zeka istihbarat şirketlerinden 100 tanesinin başkanı “katil robotlar” ın gelişimiyle ilgili çok endişeli olduklarını açıkladı. Birleşmiş Milletlere açık bir mektup gönderen içlerinde Tesla Motors’un sahibi Elon Musk ve Google DeepMind AI’nin kurucusunun da bulunduğu şirketler, silah teknolojisinin yapay zekalarla gösterdiği gelişme sonrası teröristlerin istenmeyen farklı saldırılar gerçekleştirebileceklerini belirtiyor.

9908107_orig

Yapay zekalarla ilgili tehdidin sadece bununla sınırlı olmadığına değinen şirketler, yalnızca insanların onları manipüle etmesi değil, yapay zekanın kendisinden kaynaklanacak birçok sorunun insanlığı beklediğini bildiriyor.

Oldukça karmaşık sistemlere sahip olan yapay zekalarla ilgili olarak araştırmacılar, davranışlarının kestirilemez olduğu ve bireysel hareket etmelerinin ön görülemez olduğunu bildiriyor. Bu seviyede yapay zekalar, beklenenden çok farklı davranışlar sergileyebilir. Nispeten daha basit AI programları bile ki bunlar aptal botlar olarak isimlendirilmektedir, insanlığı şaşırtabilir.

sdsd

Kısa süre önce kendi dillerini geliştiren Facebook botları kapatılmış ve bunun sebebi çözülememişti. İnsanlarla konuşmak üzere tasarlanan botların birbiriyle etkileşime geçmesi halinde neler olabileceği bilinmiyor. Iphone’un uygulaması Siri gibi yapay kişisel asistanlar tarafından verilebilecek cevaplara şaşırmamak gerektiği vurgulanıyor.

Bu tip sohbet botları insanlardan habersiz olarak bir araya gelebilir, birbirlerine ya da insanlığa karşı hareket edebilir ve tartışarak şaşırtıcı biçimlerde hareket etmeye başlayabilirler. Yapay zekalara dair gelecek ön görülemez bir şekilde ilerliyor. Şirketler tarafından yayınlanan bildiri ne kadar endişe verici olsa da Google dahil olmak üzere yapay zeka teknolojisini geliştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Ortaya Çıkarılan Karanlık DNA, Evrimle İlgili Tüm Bilinenleri Yıkıyor Mu?

    Karadelikler Bir Zamanlar Evrende Işığın Yolunu Açtı