Yapay Zeka, Psikoterapi ile İlgili Heyecan Verici Yeni Ufuklar Açıyor!

Psikoterapi, kısaca; tüm zaruri eğitimleri almış bir uzman eşliğinde düşünceleri, duyguları, inançlarınızı, sosyal ve kişisel yaşantınızı doğru bir biçimde keşfetme sürecine denir. Yani özetle bir uzman ile yapılan konuşma tedavisi şeklidir.

Kısa bir psikoterapi tanımından sonra haberimize geçelim. Keyifli okumalar dileriz.
Yapay Zeka (AI) davranışsal ve zihinsel sağlıkla ilgili heyecan verici yeni ufuklar açıyor.

İlgili: Psikoterapi, Sosyal Fobi’yi Tedavi Edebiliyor!

Yapay Zeka, Psikoterapi ile İlgili Heyecan Verici Yeni Ufuklar Açıyor!Sağlık hizmetlerinin tüm alanlarında olduğu gibi psikoterapi alanında da Yapay Zekanın kullanılmasına herhangi bir itiraz olacağını zannetmiyorum.

Belki de ilk olarak teşhis amaçlı kullanılmaya başlanacaksa da ileride Yapay Zekayı “tam bir terapist” olarak görebiliriz.

Er ya da geç, bir web sitesine tıklayıp, bir AI terapistinden anksiyete, depresyon ve diğer yaygın bozukluklar için bir ücret karşılığında (veya davetsiz reklamlara katlanmak zorunda kalarak) yardım alma imkanınız olacak.

Ya da çantanızda veya cebinizde taşıyabileceğiniz bir terapi mobil uygulaması (örneğin ShrinkMe) bulundurabileceksiniz. Veyahut Alexa, Siri, Google Home gibi akıllı cihazlar günün birinde psikoterapi yapma kabiliyetine kavuşturulacaklar.

Sonuçta bu tip cihazlar sizi 7/24 dinlerken ve gözlerken -emin olun ki hayatınızda ilk defa tanışacağınız kanlı canlı bir terapistten sizi daha iyi tanıyorlar- bu cihazların sahip olduğu engin bilgileri neden tedavi olmak amaçlı kullanmayasınız?

Akıllı asistanlar ya da mobil uygulamalar gibi gereçler çevrenizde yer alacağından, bir terapiste haftada 1 saat zaman ayıracak vakit bulamayanlar için de böylece bir alternatif olacaktır.

Örneğin, kendinize güven probleminiz varsa, uygulamanız / botunuz bir patronla olan etkileşimlerinizi gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve kulağınızda bulunan mini kablosuz kulaklığınıza uygun davranışları fısıldayabilir.

Eğer patronunuz endişe uyandıran bir şey söylüyorsa, terapi botu – anlık olarak – kesin bir hükme hemen varmamanız, zihin okumaya çalışmak ya da diğer faydasız bilişsel eylemlere başvurmamanız gerektiğini hatırlatabilir.

Başka bir deyişle, terapi botları, terapistinizden aldığınız “öğretileri” gerçek dünya labarotuarında işlemenize olanak sağlayabilir.

Birçok başarılı yeni teknoloji gibi, terapi botlarının kendilerinden önce gelenleri (kanlı canlı terapistler) tamamen değiştirerek başarılı olacağını düşünmüyorum. Ancak insanlara atalarının asla uygulayamayacakları önemli yeni yollarla yardım edeceklerine inanıyorum.

Eski bir psikoterapist ve mevcut tüketici elektroniği tasarımcısı olarak, terapi botlarının zihinsel / duygusal bozuklukları olan insanlara yardımcı olabileceği birkaç benzersiz yol önermeme izin verin;

İşte Yeni Psikoterapi Yolları:

Yapay Zeka, Psikoterapi ile İlgili Heyecan Verici Yeni Ufuklar Açıyor!

E-ebeveynlik

Sizi görmezden gelen, küçümseyen veya kötüye kullanan ebeveynlerin aksine; destekleyici, şefkâtli ve korumacı bir ebeveyn şeklinde görünecek bir insansı robot (3 boyutlu baskı bunu mümkün kılacaktır) yapılandırılabilir.

Duygusal Destekçi Evcil Hayvanlar

Köpekler, nerede olurlarsa olsunlar büyük bir rahatlıktır ancak bir köpek robotunun eğitilmesi, beslenmesi veya veterinere götürülmesi gerekmez. Ve onların uçuş yoluyla taşınabilen hayvanlar olup olmadıkları hakkında bir havayoluyla tartışmak zorunda kalmazsınız.

Yaşam Koçu Yoda Uygulaması

Yararsız bilişsel yöntemler yerine, gerçek zamanlı ve farklı stres durumları için uygun bir terapistinizi her an cebinizde taşıyabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Nöropsikolojik Bot

Gelişimsel engelli hastalara, felçli hastalara ve diğer beyin hasarı türevi rahatsızlıklarda zihinsel ve fiziksel yenilenmeye yardımcı olmak için, 24 saat sözlü uğraş ve oyun oynama yoluyla bilişsel becerileri yeniden kazanmak bir nöropsikolojik botla mümkün olabilir. (bir saat kadar bir hafta boyunca hastaları gören gerçek nöropsikologların aksine)

Zayıflama

Bir bot tam olarak ne yediğinizi izleyebilir (neyi ne kadar tükettiğinizi yazmanıza gerek kalmadan) ve yeterli miktara ulaştığınızda sizi uyarabilir.
Hawthorne Etkisi denilen (bir araştırma esnasında gözlendiklerinin farkında olan deneklerin doğal davranmayışları olarak açıklanan etki) etkisiyle sizi uyarana daha açık bir halde tutabilir.
Ve son olarak… Tabii ki Robot Partnerler: Anatomik olarak doğru dizayn edilmiş bir robot… şey… neyse… Hayal gücünüzü kullanın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Muhammed Zeren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. Eski bir psikoterapistim yazmışsınız ancak terapide en önemli şeyin bağ kurmak olduğunu atlamışsınız. Yapay zeka elbette psikiyatri ve psikolojiye de bir çok konuda fayda sağlayabilir ancak tümüyle insanın yerini alacağına inanmıyorum. çünkü insanlar en büyük sıkıntıları sosyal bağlar kurmadıklarında yaşıyorlar. Kulağımıza ne yapmamız gerektiğini söyleyen bir sistem kısa vadede işlevsel görünebilir ancak uzun vadede yalnızlık duygularını arttırabilir. Ayrıca bilime inandığını iddia eden biri olarak yararsız bilişsel yöntemlerden kast ettiğiniz şeyin bilişsel terapi olmadığına inanmak istiyorum zira bu tekniğin bilimselliği yüzlerce kez kanıtlandı. Yaşam koçluğu ve bilimsel terapi teknilkerini birbirine karıştırmamakta fayda var. Stajyer avukatım yazmışsınız kısa özgeçmişinizde ne zaman psikoterapist oldunuz, yıllarca süren hangi eğitimleri tamaladınız, kaç yıl süpervizyon aldınız, kaç yıl aktif danışan görüdnüz ve bu işi ne zaman bıraktınız merak ettim. tabii bu yazı çeviri bir yazıysa orası başka yazan siz olduğunuz için bunları söylüyorum. son yıllarda psikolojiye ilgi haddinden fazla arttı bu çok güzel gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor ancak insanların ilgi duydukları alanlar yerine uzman oldukları alanlarda fikir beyan etmelerinin daha bilimsel ve etik olacağı kanaatindeyim.

2020 Bilim Etkinlikleri

2020’de Göreceğimiz Bilim Etkinlikleri – Mars, iklim, İnsan-hayvan melezleri

Kuantum Bilgisayar: İletişimi şifrelemek için ışığı kullanma