Yapay Zeka ‘nın Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

Dünya üzerinde yapay zeka konusunda önde gelen bilim insanlarından profesör Toby Walsh, milyarlarca makine ve bilgisayarın düşünebildiği bir yapay zeka geleceğine dair bilgimiz olmadığı konusunda uyarıyor.

Profesör Walsh, toplumun AI’nin nasıl geliştirildiği ve hayatımızdaki kullanım alanlarına ilişkin kurallar koyulması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışma yürütülmesi çağrısında bulunuyor.

Avusturalya bilim insanlarından yapay zeka uzmanı Toby Walsh, yayınlamış olduğu “Artificial Intelligence From The Logic Piano to Killer Robots” isimli kitabında yapay zekaların hakim olmasıyla birlikte hayatımızda iyiye gidecek ve daha kötü olacak bir dizi tahminde bulunuyor.
Profesör Walsh’a göre yapay zekanın hayatımıza girmesiyle 2050 yılına kadar değişmesi muhtemel 10 başlık söyle sıralanıyor.

1. İnsanların araba kullanması ortadan kalkıyor.

İnsanlar yorgun, sarhoş ve dikkati dağınık olabilir. Oluşan trafik kazalarının %95’inin nedeni bu faktörler sebebiyledir. Yapay zekanın gelmesiyle birlikte kamyon sürücüsünden doktora ve avukatlara kadar her meslek değişecek.

Ağlarda bulunan araçların yolculara 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilmesi sebebiyle, insan sürücüler olmadan çok daha güvenli yollar ve sıkışmayan bir trafik ortaya çıkacak. Sokaklarda park etme ortadan kalkacağı için otoparklarda kapanacak.

Ulaşımın daha ucuz olmasının yanında yaşlılar ve engellilerin de daha rahat ulaşım imkanı ortaya çıkacak. Çoğu kişi muhtemelen araba almayacağı için sürüş yeteneklerini de kaybedecek. 2050 yılına gelindiğinde insanların araba kullanması demode bir hale gelecek.

2. Doktoru istediğiniz an görebilirsiniz.

yapay-zeka-saglik

Kişisel doktorunuz 7 gün 24 saat hizmet veriyor ve sizin tüm hastalıklarınıza dair bilgi sahibi olacak. Doktorunuz, şeker seviyenizi, kan basıncınızı, uyku düzeninizi ve egzersiz yapıp yapmadığınızı sürekli olarak izleyecek.

Tuvaletinizdeki verileri işleyerek, dışkılarınızı otomatik olarak analiz edebilecek. Kişisel yapay zeka tüm hayat hikayemize sahip olacak.

Tıp konusunda bir doktordan daha fazla bilgiye sahip olan yapay zeka, sesinizden geçirmek üzere olduğunuz hastalığı anlayabilecek ve bayıldığınızda yardım çağırabilecek.

3. Marilyn Monroe filmlere geri dönüyor.

Marilyn-560x360

Yapay zeka avatarlar, etkileşimli filmlerde kendimiz ya da sevdiğimiz bir ünlü gibi veya seçtiğimiz herhangi birisi gibi hareket etmeye ve konuşmaya programlanabilecek.

Hollwood ve bilgisayar oyunları endüstrisi tarafından geliştirilen yeni teknikler insanları hiper-gerçek bir dünyaya sokacaklar. Bu filmlerde hikayenin nerede bittiği, ne yöne gittiği kişiye bağlı olacak.

Profesör Walsh bunun toplum için zararlı olabileceğini, bazı kişilerin bu duruma bağımlı hale geleceğini ve gerçek dünyada yasa dışı davranışların sanal ortamda da yasa dışı ilan edilmesi yönünde taleplerin artacağını dile getiriyor.

4. Sizi işe yapay zeka alacak.

yapay-zeka-kariyer
Yapay Zekanın Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

Yapay zekalar aynı zamanda çalışma şeklini de ele alacak. Faaliyetlerin planlanması, tatillerin onaylanması, performans izleme ve ödüllendirme sistemleri hata yapma olasılığı sıfır olan yapay zekalar tarafından düzenlenecek.

Profesör Wlash işe almak gibi kararların yapay zekaya bırakılmasını etik bulmuyor.

5. Odanızla konuşacaksınız.

2762092-5968585419-a67d3

Evinize girdiğinizde “ışıklar” veya “bugünkü maçı kim kazandı” diyeceksiniz. Evlerde bulunan yapay zekalar sesinizi tanıyacak ve takip ettiğiniz futbol maçının ne olduğunu bilecek kadar sizi tanıyacaktır.
Gelecekte insanlardan daha çok odalarla konuşma söz konusu olacak. Yapay zekalar yazmak yerine sohbet ederek interneti kullanmanızı sağlayacaklar.

6. Yapay zeka banka soyabilir.

banking

Günümüzde kimlik avı, siber suçlar ve phishing saldırıları nispeten düşük bir teknolojiyle yapılıyor. Ancak yapay zekalar insan korsanlarını geçecekler ve yine savunma programları yapay zekalardan oluşacak. Savaş artık siber ortamlarda yapılacak.

7. Dünya futbol şampiyonu bir robot takıma yenilecek.

soccer_robot03_by_Pixel_Reborn

Profesör Walsh, robotların üstün top becerilerine sahip olacağını söylüyor. Bu robotlar tüm oyuncuların sahada nerede olduğunu bilecek ve sistemlerine kaydedilmiş olan her Dünya kupası maçını izleyerek taktikler ve stratejiler hakkında bilgi sahibi olacaklar.

İnsan takımlar mağlup olacak ve robotların hayranları bile insanları destekleyecek. Çoğu spor takımının insan olarak kalacağını düşünen Walsh, yapay zekanın futbol oynayabilmeleri için insanları eğiteceğini söylüyor.

8. Dünya çapında hayalet gemiler, uçaklar ve trenler olacak.

hayalet-ucak

Gezegenin demiryolları, okyanusları ve gökyüzü şoförsüz otomobiller teknolojisi sayesinde diğer sanayilere yayılmış olduğu için herhangi bir insanı yanında taşımayan özerk uçaklar, gemiler ve trenler olacak.

Bu yapay zekalar güvenlik ve verimlilik için çalışacak. Walsh sadece insan taşıyan uçakların yine insanlar tarafından uçurulmaya devam edeceğine inanıyor. Ancak kargo uçaklarının yapay zeka tarafından uçurulacağına inanıyor.

9. TV’de haberler insanlar olmadan yapılacak.

tv-shows-montage

Bilgisayarlar şu anda basit finansal hikayeler ve spor haberleri yazabiliyor ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yapay zekalar daha karmaşık hikayeleri ve haberleri de yazabilecekler. Chatbotlar, avatarlar robot kameralar tarafından filme alınarak sunulacak. Haberler insanların istekleri doğrultusunda dar bir şekilde yayınlanabilecek ve kişiselleşecek.

10. İnsanlar öldükten sonra yaşayabilecek.

artificial-intelligence-chat-bot

İnsanlar öldükten sonra tıpkı kendileri gibi konuşan chatbotları arkalarında bırakabilecekler. Bu chatbotlar hayat hikayenizin tamamını ve anılarınızı bilecek.

Öldüğünüzde ailenizi rahatlatmak için arkanızda kalacak. Sosyal medyada takipçilere botlar cevap verebilecek ve takipçi sayılarını arttırmakla görevli olacaklar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yapay Zeka Evrendeki Karanlık Maddeyi Araştırıyor!
Elon Musk ve Jack Ma ‘Yapay Zeka tehdidi’ konusunda aynı fikirde değiller
Yapay zeka insanların sesini dinledi sonra yüzlerini oluşturdu
Kaynak: http://www.abc.net.au/news/2017-08-07/artificial-intelligence-the-top-10-predictions-toby-walsh/8775034

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hayvanlardan İnsanlara Organ Nakli Olanaklı Hale Geliyor

    Zihin Bizi Halüsinasyonlara Karşı Nasıl Koruyor?