Yarının Enerjisi Güneş Değil, Yosun Olabilir

ABD Enerji Bakanlığı tarafından, biyoyakıt yapabilmek için büyük ölçekli yosun çiftliklerinin kurulmasına yardımcı olacak yaklaşık olarak 1,5 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Temiz enerji kaynaklarının çeşitliliği bakımından yenilenebilir enerji sektörü hızla gelişme kaydediyor.
ABD enerji bakanlığı deniz yosunuyla enerji kaynağı yaratabilmek için bir yatırım başlattı. Yosun yağı enerjisi denilen bu enerji için Honolulu’da bulunan Star-AdvertiserDOE’nin yosun çiftliklerinin geliştirilebilmesi ve yosunun hasat yöntemlerinin keşfedilebilmesi için iki projeye yatırım yapıyor.

yarinin-enerjisi-gunes-degil-yosun-olabilir11

Yosunun evlere ve araçlara güç sağlayan bir biyoyakıt haline getirilebileceği bildirildi. DOE’nin Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Enerjisi (ARPA-E) programı, yosun yetiştiriciliğini gerçekçi hale getirmek ve fosil yakıt kullanımına alternatif geliştirmek için ülke çapında projelere finansman sağlıyor. Finanse edilen en yeni iki projenin 995.978 doları Makai Okyanus Mühendisliği tarafından Honolulu’ya gitti ve araştırmacılara deniz yosunu çiftlikleri tasarlamada yardımcı olacak bir simüle modelini hazırlandı. 500.000 dolar ise Kailua-Kona’daki Kampachi Çiftlikleri’ne yetiştirilen deniz yosunlarının hasat yöntemlerini test etmek için kullanılacak. KampachiFarms ayrıca denizde yosun yetiştirme çiftliği geliştirecek.

yarinin-enerjisi-gunes-degil-yosun-olabilir

Araştırmacılar daha fazla erişilebilirlik sağlamak için rüzgar, güneş, gelgit gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını sürekli olarak mükemmelleştirmeye çalışıyor. Çin’de Fudan Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, vücutta akan kanı enerji haline dönüştürebilecek bir güç jeneratörü geliştirdi.

Başka bir ekip ise deniz suyundaki hidrojeni kullanarak hidrojen yakıtı elde etti. Bilim insanları fosil yakıtsız bir gelecek için çaba sarf ediyor. Yapılan her yeni teknolojik keşif, geleceği şekillendirmenin anahtarı olmayı sürdürecek.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsan Beyninde Yeni Bir Sistem Keşfetti

    NASA Mars’a Göndereceği Astronotların DNA’sını Değiştirmek İstiyor