Yaşam Formunun Yer Alabileceği iki Gezegenin Keşfi Yapıldı

Kepler Uzay Teleskobu, Dünya’dan tam olarak 181 ışık yılı uzaklığında bulunan iki gezegen üzerinde yaşam formunun tespiti yapılmış olabilir. Bu tespit uzaydaki yaşama dair ise oldukça açıklayıcı olan izleri taşıyor olabilir.

NASA’ya ait Kepler Uzay Teleskobu, 2016 Nisan ayında kapatılma tehlikesi atlatmış ve daha sonra devam etme kararı aldığı uzay çalışmalarında ise son derece öneme sahip tespitler elde etti.
Gezegenimizin yer aldığı Gökadadaki Dünya’ya benzer karasal gezegenler, algılama ve araştırma görevini taşımakta olan Kepler Uzay Teleskobu, yabancı olan Güneş etrafında dört öte gezegen keşfini yaptı.

K2-72e
Bu 4 öte gezegenin farkındalık durumlarını ortaya çıkarmış olan nokta ise, iki tanesinde canlı olabilecek formlara rastlanıyor olması. Dünya’ya mesafe olarak 181 ışık yılı uzaklığında tespiti yapılan 4 öte gezegenin yüzde 20 ile yüzde 50 arasında gezegenimizin mevcut büyüklüğünden daha büyük konumda olduğu tespitinin yapıldığı bildirildi.

K2-72c ve K2-72e ismi ile etiketlenmiş olan yaşam ünitesine sahip 2 öte gezegenin sıvının var oluşu ihtimali kaynaklı, canlı yaşamı sürdürülmüş olduğu öne sürüldüğü belirtildi.
Böylelikle kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan teleskobun, uzay odaklı görevlerine devam edileceği Engadget’taki haberlerde yer verildi.

Kepler Uzay Teleskobu, NASA’ya ait Keşif programı dahilinde 7 Mart 2009 tarihinde Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden uzaya gönderilmişti.
İlk olarak görev zamanı olarak 3,5 yıl olarak belirlenmiş olan teleskop, birden fazla keşfin insanlığa iletilmesini sağlamıştı.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Gezegenler Neden Küreseldir?

    Kuvvetin Hız Sınırı