Yaygın Aspirin Kullanımının Faydaları Risklerinden Daha Az

Özet: Bu çalışmaya rağmen 40 yaşını geçmiş neredeyse 30 milyon Amerikalı kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için her gün aspirin kullanıyor. 6 milyondan fazla Amerikalı ise doktor tavsiyesi olmadan her gün aspirin alıyor. Tahminen 10 milyondan fazla 70 yaşını geçmiş Amerikalı ise her gün aspirin kullanıyor.

Yaygın Aspirin kullanımının faydaları risklerinden daha az

Öncelerde kardiyovasküler hastalık riski olan kişilerde her gün düşük doz aspirin almanın kalp krizi ve inme riskini azalttığı yönünde bir fikir birliği vardı. 2018 de üç önemli klinik deney bu genellemeyi şüpheye düşürdü. Her gün aspirin kullanımının sürekli kanama riski ile birlikte aslında düşük faydasının olduğu bulundu.
Bu çalışmalar sonucunda Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Kolejinin klinik uygulamalardaki kılavuzları değiştirildi. Artık 70 yaşından büyük kardiyovasküler hastalığı bulunmayan kişilerin aspirin kullanarak kanama riskilerinin arttırılması önerilmiyor.
Aspirin kullanımı, zarar riski olan ileri yaştaki yetişkinler ve peptik ülseri (10 kişiden birini etkileyen kanamaya meyilli mide ağrıları) olanlar arasında çok yaygın.  Akademik Dahiliye Dergisinde yayımlanan bir araştırma raporunda, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezinden (BIDMC) araştırmacılar 40 yaş ve üzeri Amerikalıların birincil koruma için aspirin kullanımlarının önemli bir boyutta olduğunu gösterdi.

BIDMC’de dahiliye uzmanı ve araştırmacı, Harvard Tıp Fakültesinde doçent olan Christina C. Wee:

‘’Önceleri Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji artmış kanama riski olmayan bireylere aspirin kullanımını önerselerde, 2019 kılavuzunda 70 yaş ve üzeri bireylerin kalp krizi ve inme geçirmemişlerse aspirin kullanımına açıkça karşı. Bulduklarımız gösteriyor ki yetişkinlerin azımsanamayacak bir bölümü doktor tavsiyesi ve bilgileri olmadan aspirin kullanıyor.’’
Wee ve araştırma arkadaşları, 2017 de Ulusal Sağlık Araştırması tarafından Amerika halkıyla yapılan anketten elde edilen bilgiler ile aspirini kardiyovasküler hastalıklarda birincil koruma olarak kullanıldığını gösterdi. Kardiyovasküler hastalığı olmayan 40 yaş ve üzeri yetişkinlerin çeyreğinin – yaklaşık 29 milyon kişi- kalp hastalıklarından korunmak için her gün aspirin kullandıklarını bildirdi. Bununla birlikte 6.6 milyon kişi hiçbir doktor tavsiyesi olmadan aspirin kullanıyor.
Ayrıca 70 yaş ve üzeri kalp hastalığı yada inme geçmişi olmayan kişilerin yarısı her gün aspirin alıyor. Araştırmacılar sürekli aspirin kullanımının bir diğer kontraendikasyonu olan peptik ülser hastalığının beklenenin tersine, düşük dozda aspirin kullanımı ile belirgin bir bağlantısı olmadığını belirtti.

BIDMC’ de dahiliye asistanı ve Harvard Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi olan Colin O’Brien:

’’Araştırmamıza göre sağlık çalışanlarının hastalarına şu anki aspirin kullanımlarını sormaları, yarar ve zararlarını nasıl dengeleyecekleri ile ilgili bilgi vermeleri özellikle ileri yaştaki kişiler ve peptik ülserli hastalarda çok önem taşıyor.’’
BIDMC’ de birinci basamak hekimi ve uzman doktor Stephen Juraschek ise bu sonuçların kardiyovasküler hastalık yada inme geçmişi olmayan kişiler için geçerli olduğunu, şu an da aspirin kullanıyorsanız doktorunuzla ihtiyacınız olup olmadığını tekrar görüşmeniz gerektiğini söyledi.
Harvard Tıp Fakültesi doçenti Juraschek ayrıca Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından proje hibesi ile destekleniyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Bilim insanları, her gün bir Aspirin almanın tehlikeli olduğu uyarısında bulundu
Su çiçeği nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Parkinson Hastalığı Nedir? Riskleri, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler
Çeviri : Beyza Nur GÜLER
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190722182126.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kilo ve Yeme Düzeni Bipolar Bozukluğu Nasıl Etkileyebilir

2015 yılında Bilim insanları 5 Yıl İçinde Dinozorları Geri Getirebileceklerini İddia Etmişti. “Zaman dolmak üzere!”