Yaz Saati Uygulaması Değişikliği Tam Anlamıyla İnsanları Öldürüyor – İşte Nedeni

İstatistikler yalan söylemez, Yaz saati uygulaması bir katil. Gece parlaklığı için bir saatlik gün ışığımızı sattığımız bu yıllık ritüel zararsız bir vardiya gibi görünebilir.

Ama her yıl, bahar değişikliğinden sonra, hastaneler ülke genelinde %24’lük kalp krizi artışı olduğunu bildiriyor. Sadece bir tesadüf mü? Muhtemelen değil. Doktorlar sonbaharda karşıt bir eğilim olduğunu gözlemliyor: saatleri eski haline döndüğünde, insanlar biraz daha fazla uyuduğu için kalp krizi vakalarında %21’lik bir düşüş gözlemleniyor.

Saatleri ileri almanın bizi öldürebileceği gerçeği kesintili uyku programlarına indirgeniyor. Bu Pazar, saat normal olarak sabah 01:59’dan 02:00’a geçmek yerine bir saat atlayıp saat 03:00’a geçiyor. Araştırmacılar hepimizin bundan dolayı fazladan 40 dakikalık bir uykudan kendimizi mahrum bırakacağımızı tahmin ediyor.

Önceden Business Insider’a konuşan ve “Neden Uyuruz” kitabının yazarı ve uyku uzmanı olan Matthew Walker “işte bu 1 saatlik uyku kaybı bile vücudunuzun nasıl kırılgan ve duyarlı olduğunu göstermektedir,” demiştir. Walker “yılda iki kez yaptığımız bu deney vücutlarımızın bu program değişikliklerinin kaprislerine ne kadar hassas olduğunun bir işaretidir:

son baharda bu değişiklik bir nimet iken, ilkbaharda ölümcül bir lanetten başka bir şey değildir,” diyerek eklemiştir.

Bu trajik kalp krizi eğilimleri yalnızca bir gün civarı sürer ama vücudumuz bu bahar çarpmasının etkisinden haftalarca kurtulamayabilir. Buna ek olarak, yollarda daha ölümcül hatalar yapmaya eğilimliyiz.

Araştırmacılar Birleşmiş Devletler’de yaz saati uygulamasından dolayı uykulu olan sürücüler 2002’den 2011’e kadar olan 9 yıllık dönem boyunca muhtemelen fazladan 30 insanın hayatına mâl olduğunu tahmin ediyor.

Walker, “Dikkat bozukluğu ve küçük uyku kaçamakları yoluyla beyin, en az kalp kadar hassastır. Ve çok küçük uyku kaygıları oluşabilir, diyerek kitabında açıklamıştır. Problemler burada bitmiyor. Yaz saati uygulaması aynı zamanda daha fazla iş kazasına, felce ve yılın bu zamanında geçici olarak intihara eğilimde artışa da sebep olabiliyor.

ABC News’in raporuna göre, bu sebeplerden dolayı, Florida ve Massachusetts gibi eyaletler bu geçişi (değişikliği) durdurmak için görüşmeler yapıyor. (Hawaii ve Arizona eyaletleri bu uygulamayı çoktan kaldırdı.

Neden akşamları için gün ışığını depoluyoruz?

Yaz Saati Uygulaması aslında enerji birikimi için bir yol olarak hazırlanmıştı ve Almanya’da 1. Dünya Savaşı boyunca uygulanmıştı. Daha yeni araştırmalar bunun muhtemelen bize bir megawatt güç bile sağlamadığını söylüyor. Ama gündüz ışığının en azından belli iklimlerde suç oranını düşürdüğü ve insanların egzersiz yaptığı süreyi artırdığını gösteren bazı kanıtlar var.

Yaz Saati Uygulaması Değişikliği Tam Anlamıyla İnsanları Öldürüyor – İşte Nedeni

Ama dünyadaki ülkelerin yarısından azı bu iki aylık zaman değişim sürecine katılıyor. Ve bu gelenek kaçınılmaz olarak bazı insanların hayatlarına mâl oluyor. Bu yüzden, fazladan gün ışığının tadını çıkarırken kalbinize ve araba anahtarlarınıza ekstra dikkat edin.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Finansal Açıdan Acınacak İnsanların 6 Alışkanlığı…

    Mutluluk Hormonları Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?