Yemeğe Gerek Yok Koklamak da Şişmanlatıyor

ABD’li bilim insanları yapmış oldukları yeni bir deneyde koku alma duyusuyla fazla yemek yemenin bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Deneye göre koku alma duyusunu kaybeden fareler ile bu duyusu normal ve güçlendirilmiş olan farelere aynı miktar yemek verildiğinde koku duyusunu kaybeden farelerin diğerlerine göre daha az kilo aldığı ortaya çıktı.

California Üniversitesi’ne bağlı Berkeley Kampüsü bilim insanları koku alma duyusunu kaybetmiş ve bu duyusu güçlendirilmiş ve normal olan fareler üzerinde deney gerçekleştirdi. Yapılan deneyde aynı miktar yemek yemelerine karşın koku duyusunu kaybetmiş olan farelerin daha az kilo aldığı anlaşıldı.
Farelerin koku alma nöronlarını geçici bir süre için devre dışı bırakabilmek adına gen terapisi yönteminden faydalanan bilim insanları, hayvanların kök hücrelerini almayıp koku duyularını yalnızca geçici bir süre için kaybederek 3 hafta sonra yeniden kazanmalarını sağladı.

Alman bilim insanlarıyla birlikte yürüttükleri projede Berkeley araştırmacıları, koku duyusunu yükselttikleri bir grup fareyi “süper koklayıcı” olarak tanımladılar. Araştırmada aynı zamanda obez ve normal kiloya sahip olan fareler yer aldı.

Deney boyunca kullanılan bütün fare grupları aynı miktarda yağlı yemekler yediler. Araştırmanın sonucunda koku duyusu olmayan farelerin en fazla %10 kilo aldığı, normal koku duyusu olanların ise %100 kilo aldıkları ortaya çıktı. Koku duyusu olmayan farelerde obezite benzeri metabolik bozukluklara sebep olan insülin hassasiyeti ve glikoza verilen tepki normal biçimde seyrederken, aynı biçimde koku duyusundan yoksun olan glikoz intoleranslı ve obez olan farelerin normal glikoz toleransına geri döndükleri görüldü.

Obez olan fareler ise koku duyularını kaybetmelerinin ardından diğer farelerle aynı yiyeceği yemelerine rağmen kilo kaybederek ideal boyutlara geri döndü. Bu farelerin kasları, kemikleri ve organlarında da herhangi bir hasar oluşmadı. Araştırmacılar tarafından “süper koklayıcı” adı verilen grubun ise diğer tüm gruplardan daha fazla kilo aldığı gözlendi.

Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2017/07/mice-shed-weight-when-they-can-t-smell-not-because-they-stop-eating

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsanları Beyin Dalgalarını Okuyarak Yüz Tanıma Gerçekleştirdi

    Bilim İnsanları Maymunların Neden Konuşamadığını Açıkladı