Yeni Antibiyotikler, Direnci Tetiklemeden Etkili Oluyor

Bu yeni antibiyotikler, çoklu dirence sahip Gram pozitif ve negatif bakterilere karşı etkili olmalarının yanı sıra farelerde kullanıldıklarında dirence sebep olmadıkları da görülüyor. Tüm bunlar Inserm and Université de Rennes 1’de (‘Bacterial Regulatory RNAs and Medicine’ laboratuvarı), Rennes Institute of Chemical Sciences (ISCR)’den bir ekiple beraber çalışan Prof. Brice Felden ’in umut vadeden sonuçları.

Yeni Antibiyotikler, Direnci Tetiklemeden Etkili Oluyor

Bu Fransız gelişmesi, dünya çapında antibiyotik direnci ile savaş için taze bir dürtü ve yeni olasılıklar getirebilir. Bu çalışma hakkındaki detaylar 9 Temmuz’da PLOS Biology ’de yayınlandı. Antibiyotikler geçen yüzyılda insanlarda kullanımı süresince o kadar çok hayat kurtardı ki şu an modern tıbbın en büyük atılımlarından biri olarak değerlendiriliyor.
Ne yazık ki bu eğilim daha fazla sürerse felaket boyutundaki halk sağlığı sonuçları ve artan direnç, onları giderek etkisiz kılacak. Piyasaya sunulan az sayıdaki antibiyotik bir başka deyişle “ben de” ilaçları olarak adlandırılıyor. — Yani var olan antibiyotik sınıflarından türetilen ilaçlar. Inserm and Université de Rennes ’teki araştırmacılar Gram pozitif veya negatif olmasına bakılmaksızın insanda enfeksiyon sebebi çeşitli bakterilere karşı antimikrobiyal ajana dönüşebilen yeni bir bakteri toksinini tanımladılar.

Yeni Antibiyotikler – Her şey 2011’de yapılan temel bir keşif ile başladı

Yeni Antibiyotikler, Direnci Tetiklemeden Etkili Oluyor

“Her şey 2011’de yapılan temel bir keşif ile başladı.” şeklinde açıklıyor ‘Bacterial Regulatory RNAs and Medicine’ Laboratuvarı yöneticisi Brice Felden. “Görevi enfeksiyonu kolaylaştırmak olan Staphylococcus aureus’tan alınan bir toksinin aynı zamanda vücudumuzda bulunan diğer bakterileri öldürebildiğini fark ettik. Tanımladığımız şeyse toksik ve antibiyotik özellikleri olan bir moleküldü.
Eğer bu aktiviteleri ayırabilirsek vücut için zehirli olmayan yeni bir antibiyotik üretebilecektik. Bu çoktan kabul ettiğimiz bir düelloydu!” ISCR kimyageri Michele Baudy Floc’h’un takımı ile beraber yeni bir peptidomimetik sentezlendi. İsminden de anlaşılacağı üzere bu peptidler, var olan doğal bakteriyel peptidlerden esinlenerek; ancak onların kısaltılıp düzenlenmesi ile elde edildi.
Üretilen 20 molekül arasından yalnızca iki tanesi, farelerde ağır sepsis ve deri enfeksiyonunun sebebi olan Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa’daki dirence karşı etkili oldu. Ayrıca ne hayvanlarda ne de insan hücrelerinde bir toksisite gözlendi.
Yeni Antibiyotikler, Direnci Tetiklemeden Etkili Oluyor

Bu yeni bileşimler, aktif dozlarında oldukça iyi -hatta iyinin de ötesinde- tolere edilebiliyor ve bu tarz bileşimlerde sık görülen böbrek toksisite problemlerinden son derece uzak durumda. “Hiçbir toksisite gözlemeden onları etkin dozlarının 10 ila 50 katı dozlarda test ettik.” diyerek açıkça belirtiyor Felden. Ardından da ekliyor: “Kimyager meslektaşlarımızın ve ekibimizin aktif katılımı ve hayal gücü, olası en aktif molekülleri tasarlamak için elzemdi.”

Deneysel Koşullar Altında Çok Az Miktarda Direnç Gözlendi.

Hayvanlarda bu antibiyotiklere birkaç gün maruz bırakılmış bakterilerin herhangi bir direnç belirtisi göstermediğine dikkat edilmelidir. Daha ileri gidebilmek için araştırmacılar in vitro ve in vivo’da (canlı dışı ve içinde) direnç gelişimine elverişli koşullar oluşturdu ve sonuçta hiçbir değişiklik olmadı. Fakat kısa deney süresi (en fazla 15 gün) düşünüldüğünde bu konuya olan dikkat hala gerekli.
Bu peptidomimetiklerin antibakteriyel aktivitesi, yapay aminoasitlerin, bu bileşikler ve enfekte edici bakteri membranları arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren kapasitesinden kaynaklanıyor. Bu kuvvetli bağ, membran geçirgenliğine ve sonuçta bakteri ölümüne sebep oluyor. “Bu moleküllerin, antimikrobiyal direnç için alternatif tedaviler sağlayabilecek yeni antibiyotiklerin geliştirilmesinde umut vadeden adaylar olduğunu düşünüyoruz.” Bir sonraki adım ise insanlarda klinik testleri ve piyasa aşamasını içeriyor. Patentin lisansı alındı ve bir başlangıç
oluşturuldu.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Penisilin Nedir? Mucidi, İcadı, Yararları ve Direnci
Uzayda Antibiyotiklere Dirençli Bakteri. Yeni Çalışmalar Astronot Sağlığına Güvence Verdi
Antibiyotiklere Karşı Virüsleri Öldüren Bakteri Türü Bulundu
Editör / Yazar: Emine Kızılkaya
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190709141249.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Chia Tohumları nedir? Değerleri ve Faydaları

Sıçanlar Şehirlerimizi İstila Ediyor! Ve Onlar Hakkında Hiçbirşey Bilmiyoruz