Yeni Araştırma: Esrar Sperm Sayısını Arttırıyor

Boston-Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu önderliğinde yapılan yeni bir çalışma, hayatlarının herhangi bir döneminde esrar (marihuana) kullanan erkeklerin, hiç kullanmayan erkeklere göre sperm konsantrasyonunun çok daha yüksek olduğu tespit edildi.
Human Reproduction dergisinde yayımlanan araştırma, esrarın sperm üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığını ancak sperm konsantrasyonunun arttırmak için esrar kullanımının şart olmadığını içeriyor.
Massachusetts General Hospital’daki Doğurganlık Kliniğinde yapılan çalışmaya liderlik eden Dr. Jorge Chavarro, ”Esrar hakkında düşündüğümüzden çok daha az şey biliyoruz.” dedi.

Daha önceden yapılan birçok çalışma, esrar kullanımının sperm sayısı üzerinde olumsuz etki yarattığını göstermişti.
Örneğin 2015 yılında Danimarka’da yapılan araştırma, esrar kullanan kişilerin -diğer kişilere göre- sperm sayılarının yüzde 30 daha az olduğunu göstermişti.
Massachusetts’de yapılan yeni çalışmada; 2000-2017 yılları arasında hastaneye gelen 622 erkeğin bilgileri analiz edildi. Erkeklere ne sıklıkla esrar kullandığı ve hangi ilaçları içtikleri soruldu.
Gelenlerin yüzde 55’i eskiden yüzde 11’i de halen daha esrar kullandığını söyledi.

Araştırmacılar, esrar içmiş olduğunu söyleyen erkeklerin, hiç içmemiş insanlara kıyasla, milimetre başına 63 milyon daha fazla sperm sayısına sahip olduğunu söyledi.
Elde edilen bulgular; yaş, sigara içimi ve alkol kullanımı gibi diğer etkenlerde göz önüne alınarak analiz edildi. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda görevli olan Feiby Nassan, “Bulgularımız çalışmanın başında varsaydıklarımıza göre ters düştü.” dedi.
Nassan, ”Ancak çalışma farklı şekillerde yorumlanabilir. Düşük veya orta düzeyde marihuana kullanımının sperm üretimi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir ancak yüksek dozda kullanım sperm sayısını olumsuz etkiler; hatta hayati tehlikeye bile yol açar.

Testosteron düzeyi yüksek olan erkekler, esrar gibi uyuşturucu türlerine daha da fazla yönelir. Hali hazırda yüksek olan sperm konsantrasyonu daha da yükselir.” dedi. Cleveland Clinic’teki bir ürolog olan Dr. Sarah Vij ise, ”Bu konu daha da fazla araştırılmalı.

Esrar kullanımı doğurganlığı nasıl etkiliyor ?

Bu gerçekten de şaşırtıcı. Bu çalışmada sigara ve alkol tüketen insanlarda bulunuyordu. Bu nedenle esrar kullanımının sperm sayısını direkt arttırdığı sonucuna ulaşılamaz.
Daha genel bir çalışma yapılmalı ve sonuçlar tekrardan analiz edilmeli.” demecini verdi. Araştırmacılar çalışmanın daha genel bir toplulukla yapılacağını ve sonuçların detaylı bir şekilde analiz edeceğini ekledi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.livescience.com/64693-marijuana-sperm-counts.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hawaii, sigara kullanım yaşını 100'e çıkarmayı hedefliyor

    Kuzey kutbu manyetik merkezinin kaymasının etkileri ne olacak?