Yeni araştırma, Mavi gözlü insanların tek, ortak bir atası var.

Yeni araştırmalar, mavi gözlü insanların ortak bir ataya sahip olduklarını gösteriyor. Kopenhag Üniversitesi’nden bir ekip, 6-10.000 yıl önce gerçekleşen ve bugün gezegende yaşayan tüm mavi gözlü insanların göz renginin nedeni olan genetik bir mutasyonu izledi.

Genetik mutasyon nedir

Hücresel ve Moleküler Tıp Bölümü’nden Profesör Hans Eiberg, “Başlangıçta hepimizin kahverengi gözleri vardı,” dedi.

İris melanin az içerdiğinden dolayı gözler mavidir. Bazı maviler çok parlak, hatta parliament mavisi kadar kontrastlı olabilirken bazılarıysa buğulu ve soluk olabilir.

“Ancak kromozomlarımızda OCA2 genini etkileyen genetik bir mutasyon, kahverengi gözler üretme yeteneğini” tamamen “kapatan bir” anahtar “oluşturulmasına neden oldu.”

İlgili makale: İnsanlığın Yaşadığı 5 Ortak Genetik Mutasyon

OCA2’ye bitişik gende bulunan “anahtar”, geni tamamen kapatmaz, aksine iris içindeki melanin üretimini azaltır, kahverengi gözleri maviye etkili bir şekilde dönüştürür.

Anahtarın OCA2 üzerindeki etkisi bu nedenle çok spesifiktir. OCA2 geni tamamen yok edilmiş veya kapatılmışsa, insanların saçlarında, gözlerinde veya ten renginde melanin olmaz, albinizm olarak bilinen bir durum açığa çıkar.

Sınırlı genetik varyasyon

Yeni araştırma, Mavi gözlü insanların tek, ortak bir atası var.

Gözlerin rengindeki kahverengiden yeşile olan varyasyonun tümü, iris içindeki melanin miktarı ile açıklanabilir, ancak mavi gözlü bireylerin gözlerindeki melanin miktarında sadece küçük bir varyasyon vardır.

Profesör Eiberg, “Bundan tüm mavi gözlü bireylerin aynı ataya bağlı olduğu sonucuna varabiliriz.” “Hepsi aynı anahtarı DNA‘larında aynı yerde miras aldı.”

Kahverengi gözlü bireyler, aksine, DNA’larında melanin üretimini kontrol eden önemli bireysel varyasyonlara sahiptir.

Yeni araştırma, Mavi gözlü insanların tek, ortak bir atası var.

Profesör Eiberg ve ekibi mitokondriyal DNA’yı inceledi ve Ürdün, Danimarka ve Türkiye gibi farklı ülkelerdeki mavi gözlü bireylerin göz rengini karşılaştırdı.

Bulgular, Profesör Eiberg’in OCA2 genini göz renginden sorumlu olarak ilk kez ima ettiği 1996’da başlayan on yıllık genetik araştırmanın sonucudur.

Doğa genlerimizi karıştırır

Kahverengi gözlerin maviye dönüşmesi ne pozitif ne de negatif bir mutasyonu temsil etmez.

Profesör Eiberg’in dediği gibi, “doğanın sürekli olarak insan genomunu karıştırdığını, insan kromozomlarının genetik bir kokteylini oluşturduğunu ve farklı değişiklikleri denediğini gösteriyor.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kuantum mekaniği

Kuantum Mekaniği ‘ni Kullanmanın 5 Pratik Yolu

Nikola Tesla Uzaylılarla Temas Kurdu Mu?