Yeni Araştırma: Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir

Dünya genelinde, yaklaşık 400 milyon insan tip 2 diyabet hastasıdır. Vücudunuzdaki birkaç büyük organı etkileyebilen ve sonunda kalp hastalığına, böbrek hasarına, körlüğe ve daha fazlasına neden olabilen kronik bir hastalık.

Son yıllarda, araştırmalar tip 2 diyabet tanısını tersine çevirmenin ve hastalığı hafifletmenin mümkün olduğunu göstermiştir. Şimdi ise yeni bir çalışma hastalıktan kurtulmanın düşündüğünüzden çok daha kolay olabileceğini göstermektedir.

İlgili: Diyabet listesi, Diyabet İçin Uygun ve Uygun Olmayan Yiyecekler

Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir

Cambridge Üniversitesi’nden epidemiyolog Hajira Dambha-Miller, “Bir süredir yoğun kilo kaybı programları ve aşırı kalori kısıtlaması gibi oldukça sert tedbirler kullanarak diyabeti hafifletmenin mümkün olduğunu biliyoruz” diyor.

“Bu müdahaleler bireyler için başarılması zor olabilir.”

Bir 2017 klinik denemesinde, hastalar, normal yeme düzeylerine dönmeden önce, düşük kalorili diyetlere maruz kaldıklarını belirten aşırı bir “toplam diyet değişimi” uygulamak zorunda kaldılar.
Bu tür aşırı müdahaleler sonuç almaktadır – ilaç, insülin ve yaşam tarzı ayarlamalarını içeren diğer yoğun yaklaşımlar gibi.

Diyabetten %10 Düşük Kilo Kaybı ile Kurtulmak Mümkün Olabilir

Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir

Ancak Dambha-Miller’a göre, tip 2 diyabetli kişilerin durumu geri alma şanslarını arttırmak için aşırı derecede ileri gitmeleri gerekmeyebilir. Dambha-Miller, “Sonuçlarımız, diyabetten en az beş yıl boyunca yüzde 10 daha düşük bir kilo kaybıyla kurtulmanın mümkün olabileceğini gösteriyor.” Diyor.

Yeni çalışmada araştırmacılar, yeni tip 2 diyabet tanısı konan 40 ila 69 yaşları arasındaki 867 kişilik bir kohortu inceledi. Katılımcıların tümü İngiltere’nin doğusundandı ve beş yıl boyunca izlendi; bu sırada bazı insanlar müdahale için tedavi aldı veya rutin tıbbi bakım alan kontrol grubu.

Sonuçta, beş yıllık takip sonunda, katılımcıların 257’si (bütün kohortun yaklaşık yüzde 30’u) remisyondaydı (hastalıkları hafifliyordu).

Çalışma boyunca aynı ağırlığı koruyan insanlarla karşılaştırıldığında, vücut ağırlığının yüzde 10’unu kaybeden veya daha iyi durumda olan kişiler, remisyona ulaşma ve tip 2 diyabet tanısını tersine çevirme şanslarını iki katına çıkardılar. Ve hiçbiri aşırı diyet ve yaşam tarzı ayarlamaları yapmaya teşvik edilmeden.

Çalışmanın yazarları, yüzde 15 veya daha fazla önemli kilo kaybını savunan önceki klinik deneylerin, fiziksel veya duygusal olarak bu tür iddialı hedeflere ulaşmakta zorlanan hastalar için engelleyici olabileceğini belirtmektedir.

Araştırmacılar,
“Bu, yeni tanı konmuş tip 2 diyabetli kişilerin spesifik ve potansiyel olarak ulaşılamayan ağırlık hedeflerine odaklanmak yerine kilo vermelerini motive etmek için bir neden sağlayabilir.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Tuhaf İddia; 9. Gezegen Aslında Bir Başlangıç Kara Deliği Olabilir.

Yeni bir elektrik teknolojisi, kelliği tersine çevirebilir