Yeni Bir Çevre Sorunumuz Var Artık! Yüz Maskeleri ve Lateks Eldivenler

COVID-19 salgını, hava kirliliği ve sera gazı emisyonları söz konusu olduğunda, gezegene uzun ömürlü olmasa da geçici bir temiz hava vermiş olabilir. Ancak aynı zamanda Dünya’ya yeni bir çevresel felaket verildi: plajlarda lateks eldivenler ve yüz maskeleriyle  dolu kanalizasyonlar.

Birçok kuruluş, dünya COVID-19 ile uğraşmaya devam ederken okyanusların, nehirlerin ve kanalizasyonların tek kullanımlık yüz maskeleri, lateks eldivenler, el dezenfektan şişeleri ve diğer geri dönüştürülemeyen kişisel koruyucu ekipman (PPE) öğeleriyle giderek daha fazla gömüldüğüne dair endişeleri dile getirdi.

Fransız okyanus koruma grubu Opération Mer Propre, sosyal medyada okyanus temizleme operasyonlarını düzenli olarak belgeleyerek Akdeniz’de özellikle daha fazla PPE görüldüğünü bildirdi.

Ekolojik Felaket

Yeni Bir Çevre Sorunumuz Var Artık! Yüz Maskeleri ve Lateks Eldivenler

“COVID ile ilgili yeni atıklar çok endişe verici… Artık her temizlikte lateks eldivenleri topluyoruz,” Opération Mer Propre, 20 Mayıs tarihinde Facebook’ta yayınladı. Grup, 23 Mayıs’ta yapılan temizlik operasyonu sonrasında yazdığı yazıda, “Bu, Akdeniz’e gelen ilk tek kullanımlık maske.” dedi. “Bu sadece başlangıç. Eğer bir şeyler değişmezse  gerçek bir ekolojik felaket haline gelecek.”

Bu acıyı hisseden sadece Avrupa veya doğal çevre değildir. ABD’deki bazı şehir yetkilileri, kanalizasyon ve yağmur suyu pompalama istasyonlarının lateks eldiven ve yüz maskeleri nedeniyle tıkandığını rapor ettiler ve birçok insanın bunları tuvaletlere attıklarını düşünüyorlar.

Sorunun derecesi hakkında henüz bir veri olmamasına rağmen, Associated Press ABD’deki 15 şehir yetkilisiyle temasa geçti ve hepsi salgın başladığından beri daha fazla kanalizasyon tıkanıklığı ve drenaj sorunu yaşadıklarını bildirdi.

Yeni Bir Çevre Sorunumuz Var Artık! Yüz Maskeleri ve Lateks Eldivenler

Bu kirlilik sorunu göz önüne alındığında ABD Çevre Koruma Dairesi vatandaşlara PPE’leri uygun şekilde atmalarını bildiren bir açıklama yaptı. Bazı geri dönüşüm kuruluşları, insanları atılan maskeleri ve eldivenleri genel çöplere koyarak güvenli bir şekilde imha etmeye teşvik etti.

Kuzey Amerika Katı Atık Birliği’nin (SWANA) genel müdürü ve CEO’su David Biderman,

“Hiç kimse kullanılmış plastik eldivenleri veya maskeleri bir otoparkta yere bırakmamalı veya çalılara atmamalı” dedi.

“Yerde atılan kirlenmiş PPE’ler COVID-19’a maruz kalma riskini artırır ve çevre üzerinde olumsuz etkileri vardır.”

Ayhan Mete GÜNAY

Yoruma kapalı.

Bir yorum

    Dünya Nüfusunun Yarısı Hava Kirliliğinin Ağırlaştığı Koşullarda Yaşıyor

    El Yazısı ile Kişilik Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?