Yeni bir elektrik teknolojisi, kelliği tersine çevirebilir

Dünyadaki birkaç şeyden olan saç dökülmesi; erkeklerin kalbine derinden korku salıyor. Ancak Wisconsin-Madison Üniversitesi’ ndeki mühendisler tarafından geliştirilen invaziv, düşük maliyetli, saç uzamayı teşvik edici bir teknoloji sayesinde, kelliği tersine çevirmek mümkün olabilmekte.

UW-Madison’ da malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü olan Xudong Wang, “Bunun saçın yenilenmesinde çok pratik bir çözüm olacağını düşünüyorum” diyor.

Yeni bir elektrik teknolojisi, kelliği tersine çevirebilir
Yeni bir elektrik teknolojisi, kelliği tersine çevirebilir

Wang ve arkadaşları, ACS Nano dergisinde bu teknolojinin tanımını, yayınladılar. Vücudun günlük hareketinden enerji toplayan cihazların prensibine dayanan saç uzatma teknolojisi; ciltteki koaksiyel kıl üretimini yeniden etkinleştirmek için hafif ve düşük frekanslı elektrik darbeleri ile hareketsiz kıl foliküllerini uyarır.

Cihazlar, saç olmayan bir ciltteki saç köklerinin, yeniden filizlenmesine neden olmaz. Bunun yerine; hareketsizleşen saç üreten yapıları yeniden etkinleştirir. Bu durumda kalıpsal kelliklerinin ilk aşamalarında, insanlar için bir müdahale olarak kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Lakin; yıllar boyunca bir bilardo topu kadar kel olan birine, basamak atlama ümidi verilemiyor .
Cihazlar kullanıcının hareketi ile desteklendiğinden, hacimli bir pil takımı veya karmaşık elektronikler gerektirmezler. Aslında o kadar basit cihazlar ki, sıradan bir beyzbol şapkası veya taçın altına gizlice takılabilirler.

Saç uzatma teknolojisi

Yeni bir elektrik teknolojisi, kelliği tersine çevirebilir

Wang, enerji toplayıcı cihazların tasarımında ve yaratılmasında bir dünya uzmanıdır. Örneğin; midenin iyi hissetmesini sağlamak için yara iyileşmesini teşvik eden elektrikli bandajlara ve hafif elektrik kullanarak kilo kaybı sağlayan implantlara kadar öncülük etmiştir.

Saç uzatma teknolojisi benzer bir öncül temele dayanır: Nanojeneratörler adı verilen küçük cihazlar, günlük hareketlerden pasif olarak enerji toplar ve ardından düşük frekanslı elektrik darbelerini, cilde iletir. Bu yumuşak elektrik uyarıları; hareketsiz foliküllerin “uyanmasına” neden olur.

Wang “Elektrik uyarıları; birçok farklı vücut fonksiyonuna yardımcı olabilir” diyor. “Ancak çalışmamızdan önce yumuşak ama etkili uyarımlar sağlayan düşük profilli cihazlar için gerçekten başka iyi bir çözüm yoktu.”

Elektrik darbeleri inanılmaz derecede yumuşak olduğundan ve saç derisinin en dış katmanlarından daha derine nüfuz etmediğinden, cihazların istenmeyen yan etkilere neden olduğu görülmemektedir. Bu; cinsel işlev bozukluğu, depresyon ve anksiyete riskleri taşıyan tıp Propecia gibi diğer kellik tedavilerine göre belirgin bir avantajdır.

Dahası, tüysüz fareler üzerinde yan yana yapılan testlerde; bu cihazlar, kellik ilaçlarında bulunan iki farklı bileşik kadar etkili bir şekilde, saç büyümesini uyardı. Wang, “Bu kendiliğinden aktive olan sistem, çok basit ve kullanımı kolay” . “Enerji çok düşük, bu yüzden minimal yan etkilere neden olabilir” diyor.

Araştırmacılar, konsepti Wisconsin Mezunları Araştırma Vakfı ile patentlendirdi ve yakınlarda insan testi ile ilerlemeyi umuyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bugün Hala Kullandığımız 10 Antik Mısır Tıbbi Uygulaması

Bilim insanları, soğuk algınlığını durdurmanın bir yolunu buldu.

Yeni Araştırma: Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir

Küçük Bir Deney, Sadece İki Ay İçinde Alzheimer’ın Bilişsel Düşüş Yılını Tersine Çevirebildi

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Araştırma: Tip 2 Diyabet, Yoğun Zayıflama Olmadan Bile Tersine Dönebilir

Rapora Göre, Çamaşır Makineleriniz İlaca Dirençli Bakteriler Barındırabilir