Yeni Bir Plastik Kirliliği Bulundu! Tamamıyla Görünüşü Taşları Andırıyor..

Piroplastik olarak adlandırılan bu küçük plastik parçalar, üretim sürecinin bir parçası olan plastik ısıtma sürecinde ya da plastik parçaları doğada ki bilinmeyen işlemlerle eridiğinde meydana gelir. Bunlar daha sonra taşlara olduğu gibi kurur, plastik çakıl taşları, kum ve deniz tarafından aşındırıldığı için etrafa mikro plastik saçılır.
Günümüzde plastik kirlenmesi Antarktika vahşi doğasına kadar ulaştı. Bu dünyanın en yüksek noktası ve en derin uçurumudur. Yine de, bu sinsi felaketin büyüklüğü bizi hala şaşırtabiliyor. Yeni araştırmalara göre, plastik artık sıradan çakıl taşları gibi kendini kamufle edebiliyor.

Yeni Bir Plastik Kirliliği Bulundu! Piroplastik Tamamıyla Görünüşü Taşları Andırıyor..

Bu Piroplastikler, kayalara çok benzediklerinden dolayı, dünya genelinde gözümüzden kaçmış olabilir. Araştırmacılar, Hawaii ‘de bulunan “plastiglomerates” e benzer, kum ve kabuklarla karıştırılmış plastik parçaları, kamp ateşleri tarafından birlikte eritildiğini belirttiler.Ama birebir aynı değillerdir. Piroplastikler neredeyse saf plastiktir.
Araştırmacının makalesinde yazdığına göre; “Piroplastikler açıkça plastiğin erimesinden veya yanmasından oluşur ve köken, görünüm ve kalınlık açısından üretilen (birincil ve ikincil) deniz plastiklerinden belirgin olarak farklıdır.”
“Piroplastikler, İspanya’daki Atlantik plajlarından ve Vancouver’ın Pasifik plajlarından araştırmacılar tarafından alındığından dolayı, bölgesel bir fenomen değildir ve dağılımlarınınoldukça yaygın olabileceğinden şüphelenilmektedir, ancak bu Dokümantasyon belirgin bir jeojenik görünüm nedeniyle eksiktir.”
Piroplastik
Piroplastik

Yeterince kötü değilmiş gibi, bu plastikler çevreye kurşun bile bulaştırıyor olabilir.

Çevre bilimci Plymouth Üniversitesi ‘nden Andrew Turner ve arkadaşları, araştırmalarını Cornwall’daki Whitsand Körfezi sahillerinki 165 parça plastik üzerine yaptılar. Ayrıca İskoçya’daki Orkney’lerden, İrlanda’daki Kerry İlçesinden ve kuzeybatı İspanya’dan ek 30 parça aldılar.
Ekip, neyden yapıldıklarını bulmak için örnekleri testlere tabi tuttular. Hafifletilmiş mevcut yansıma ve kızılötesi spektroskopisi, numune plastiklerinin çoğunlukla polietilen (plastik torbalarda ve ambalajlarda yaygın olarak kullanılan), polipropilen (ambalaj ve kaplarda yaygın olarak kullanılan sert plastik) olduğunu veya her ikisinin bir kombinasyonu olduğunu ortaya koydu.
Ancak, sıklıkla krom eşliğinde kurşunun varlığını ortaya çıkaran şey, X-ışını floresan analiziydi.Bu analiz, sarı, kırmızı veya turuncu bir renk vermek için plastikle karıştırılan bir bileşik olan kurşun kromatının varlığını gösteriyor.
Bu maddesnin kullanımı tehlikeli maddeler Direktifine göre (RoHS) kısıtlanmıştır, ancak örneklerde bulunan miktarlar RoHS sınırlarını aşmaktadır – bu da plastiğin 2003’ten önce olduğunu gösterir niteliktedir.

Yeni Bir Plastik Kirliliği Bulundu! Tamamıyla Görünüşü Taşları Andırıyor.. Kredi: Turner et al., Science of the Total Environment, 2019

İşte bu aşamada işlere gitgide ilgi çekici bir hal almaya başlamaktadır. Bazı örnekler deniz solucanı Spirobranchus triqueter ‘in kalsiyum karbonat tüplerine yapıştırılmıştır. Ve daha sonra bu tüplerde kurşunun varlığına rastlanmıştır.
Araştımacılar, bu deney ışığında, plastikteki bileşiklerin en azından kısmen biyolojik olarak kullanılır olabileceğini ve canlı bedenlere girebileceğini söylediler. Plastikteki kurşun, solucanların vücutları tarafından emilebilseydi, solucanların dışkısında da olabilir veya solucanları tüketen canlılara geçebilirdi.
Araştırmacılar, bu kamufle olabilen plastiğin ne kadarının açık bir şekilde saklandığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Ancak o zaman mikroplastik ve tehlikeli bileşiklerin çevreye salındığını doğru bir şekilde ölçebiliriz.
Ekibin makalelerinde açıkladıklarına göre; “Piroplastikler deniz çöpleri içerisinde ayrı bir sınıflandırmaya ihtiyaç duyar. Ayrıca mekanik ayrıştırma ve onların üzerinde yaşayıp onları sindiren organizmalar aracılığı ile kaliteli potansiyel bir plastik kaynağıdır.”
Bunlar da ilginizi çekebilir:
İç karartıcı kayalıklarda ortaya çıkmaya başlayan iç karartıcı bir kirlilik türü başladı
İslamabad çöplüğünde keşfedilen plastik yiyen mantar çöp krizine çözüm olabilir
Türk bilim insanları, deniz temizliğinde önemli buluş yaptı
Çeviri: Engin ALIR
Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-have-discovered-a-form-of-plastic-pollution-that-looks-exactly-like-rocks

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Verdiğimiz kararlardan genlerimizi sorumlu tutabilir miyiz?

Uykusuzluk, Yüksek Kalp Hastalığı, Kalp Yetmezliği ve Felç Riskini Artırıyor