Yeni erkek doğum kontrol hapları, farelerde yüzde 100 Etki Verdi

Spermi 2 saat hareketsiz hale getiren yeni erkek doğum kontrol hapları, farelerde hamileliği engelledi ve hiçbir olumsuz yan etkiye neden olmadı.

Bulunan bu ilaç, geçici olarak spermi felç eden isteğe bağlı ilaçtır. Farelerde yaklaşık 2 saat gebeliği önlemede %100 daha etkiliydi, tam doğurganlık 24 saat sonra geri döndü.

Bu buluş, erkek doğum kontrol hapları arasında devrim niteliğindedir.

Erkek Doğum Kontrol Hapları Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlayabilir
Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.

Çoğu doğum kontrol ilaçları kullanıldıktan 8 veya 12 hafta sonra etki ettikleri klinik araştırmalarda test edilmiştir. Önceki araştırmalar, spermlerin hareket etmek için çözünür adenil siklaz (sAC) adı verilen bir proteine ihtiyaç duyduğunu ve nadir genetik mutasyonlar nedeniyle sAC üretemeyen erkeklerin kısır olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, sAC üretimini engelleyen bir ilacın doğum kontrolü olarak kullanılabileceğini değerlendirdi. Eğer sperm hareket edemezse, vajinal yoldan geçerek yumurtayı dölleyemez.

Ekip, 8 tanesi ilaç almış, 17 farenin spermlerini değerlendirdi. Örnekler, fareler ilaçları aldıktan 2 saat sonra toplandı. Kontrol farelerinden alınan örneklerde yaklaşık yüzde 30’a kıyasla, spermin sadece yüzde 6’sı hareketliydi. İsteğe bağlı bir doğum kontrolü dışında, 24 saat sonra ilaç etkisini kaybedip doğurganlığı geri getirdi.

Erkekler için doğum kontrol hapları, farelerde yüzde 100 Etki Verdi
Yeni erkek doğum kontrol ilacı farelerde yüzde 100 etkili

Bir başka deneyde, ilaç verildikten yarım saat sonra erkek fareler dişi farelerle çiftleştirildi. Çiftleşmeden 2 saat sonra, hamilelikle ilgili hiçbir belirti görülmedi. Bu da ilacın %100 etkili olduğunu kanıtladı.

İlaç ayrıca, fareler 42 gün boyunca sürekli olarak, standart dozunun üç katını aldıklarında bile gözle görülür yan etkilere neden olmadı.

Araştırmacılar, bu doğum kontrolün isteğe bağlı olmasının yanı sıra ilk dozda bile hızlı, geçici ve etkili diye açıkladı. Ek olarak, ilacın cinsel ilişkiden önce yalnızca bir kez alınması gerekeceğini vurguluyorlar.

Araştırmacılar, insan testlerine başlamadan önce ilacı daha uzun süre dayanacak şekilde düzenlemeyi planlıyor. Her şey yolunda giderse, klinik deneylere 2025 yılında başlamayı düşünüyorlar.

Araştırmacılara göre, erkeklerin doğum kontrol yükünün artık kadınlarda olmaması için daha fazla doğum kontrol seçeneğine ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Çeviri: Nur Seda Korkmaz

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Denizden suyundan hidrojen elde etmenin ucuz bir yolu bulundu

Nikola Tesla

Nikola Tesla Bugünkü Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırdı?