Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor

“Herhangi bir implante edilebilir biyomedikal cihaz için nihai sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

Biyoyakıt

Kalp pili gibi vücuda takılan tıbbi cihazlarda piller, aralıklarla ameliyatla değiştirilmesini gerektiriyor.

Ama yapılan son araştırmalara göre bu durum yakında tarihe karışabilir. Yeni bir cihazla kalbin atımından elde edilen kinetik enerji elektrik enerjisine çevrilebiliyor. Kalbinizin kalp pili gibi implantları güçlendirebileceği, Cyborg’un geleceğine dair cesur bir bakış açısı sunuyor.

Yavaş ve İstikrarlı 

Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor
Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlar, Cyborg’un geleceğine dair cesur bir bakış açısı sunuyor.

Darmouth Kolej mühendisleri ve Teksas Sağlık Bilimleri Merkezi kardiyologları bu cihazı “Advanced Materials Technology” dergisinde geçen sene yayınlanan çalışmaya göre hayvan kalbinde test etti.

Pazartesi günü yayınlanan Darmouth basın bültenine göre araştırmacılar insan kalbi çalışmalarına geçmeden önce cihazın kalbin normal işlevini etkilemeden hayat boyu kullanılabilirliğinden emin olmak istiyorlar.

Araştırmaya liderlik de eden Darmouth Mühendislik Profesörü John Zhang basın bülteninde “İmplante edilebilen biyomedikal cihazların nihai problemlerini çözmeye çalışıyoruz.” diyor ve ekliyor “Cihaz pilini değiştirmek için ameliyat gerektirmeyen ve hastanın ömrü boyunca fonksiyonunu sürdürebilecek etkili bir enerji kaynağı nasıl oluşturulur?”

Pek Yakında

Araştırma ekibi Ulusal Sağlık Örgütünden önümüzdeki 2 yıl sürecek ödeneği almış durumda. Bu süre zarfında hayvan deneylerini bitirip insan deneyleri için katı olan onayları almayı umuyorlar.

Bununla birlikte mühendisler teknolojilerinin diğer implant cihazları da şarj etmesini sağlayacak yükseltmeleri araştırmaya başladılar bile. Her şey yolunda giderse araştırmacılar kendi kendini şarj eden kalp pili cihazlarını 5 yıl içerisinde pazara sürmeyi planlıyor.

Çeviri: Mehmet Akif Şakiroğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Korkutan Araştırma: Yerçekimsiz Ortam Astronotların Beyinlerini Daha Hızlı Yaşlandırır

Gagalı balinaların inanılmaz dalış yetenekleri doğrulandı