Yeni İnsan Virüsü Mü? Çin’de Ortaya Çıkan Gizemli Virüs Endişe Yarattı!!

Yeni insan virüsü? Çin’deki deniz ürünleri pazarına bağlı pnömoni vakaları endişe yarattı. Wuhan sağlık yetkilileri, 59 kişiyi hasta eden, açıklanamayan viral pnömoninin nedeni olarak Ciddi Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu’nun (MERS) ekarte edildiğini bildirdi.
Şimdiye kadar hiçbir ölüm gerçekleşmedi. Ancak bazı insanlar kritik derecede hasta.

Hong Kong Üniversitesi’nde bir mikrobiyolog olan Yuen Kwok-Yung; “Bu açıklanamayan pnömoni vakalarının sadece deniz ürünleri değil, aynı zamanda bazı oyun-gıdası hayvanları satan ıslak pazarla epidemiyolojik ilişkisi, bunun hayvandan insana sıçrayan yeni bir mikrop olduğunu akla getiriyor” diyor.

Yeni İnsan Virüsü Mü? Çin’de Ortaya Çıkan Gizemli Virüs Endişe Yarattı!!

2003 yılında Asya’daki SARS salgını nedeniyle Çin’in epidemiyoloji, enfeksiyon kontrolü ve laboratuvar teşhis kapasitesindeki ilerlemeleri göz önüne alındığında Yuen, “Bu salgının büyük bir [SARS benzeri] salgına yol açması pek olası değil, ancak kayıtsız kalamayız!” dedi.

Yeni bir virüsün insanları enfekte etmeye başlayabileceğinden korkuluyor, merkezi Çin kenti Wuhan sağlık otoriteleri Cuma günü geç saatlerde 44 olağandışı pnömoni vakası belgelediklerini açıkladı (31 Aralık 2019’daki ilk raporunda 27 vaka bildirmişti).

Wuhan yetkilileri grip, kuş gribi ve adeno virüsü dışladı;

hastalığa “nedeni bilinmeyen viral pnömoni” diyorlar.

Şehir deniz ürünleri pazarını kapattı.

Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, web sitesinde Çince olarak bir dizi yerel hastanenin toptan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile bağlantılı pnömoni vakaları bildirdiğini belirten bir bildirim yayınladı.
Komisyon Şanghay’ın 690 kilometre batısındaki 11 milyonluk şehirde 27 dava açmıştı. Hastaların yedisi ciddi durumdaydı, ikisi iyileşmiş ve taburcu olmaya yaklaşmıştı ve diğerlerinin durumu stabildi.

O zamanki olayda, insandan insana bulaşma tespit edilmedi. Komisyon, 44 vakanın 11’inin ciddi kabul edildiğini söyleyerek bugünkü bilgileri güncelledi.

Yeni İnsan Virüsü Mü? Çin’de Ortaya Çıkan Gizemli Virüs Endişe Yarattı!!

Yerel basında çıkan haberlere göre, şehir deniz ürünleri pazarını kapattı. Yeni görülen viral hastalıklarda uzman, Hong Kong Üniversitesi’nden Guan Yi, hızlı tepki ve kamuoyu bildirimi “Çin için açık bir şekilde ilerleme” diyor.

Çin yavaş hareketinden ötürü ve daha önce bilinmeyen bir virüsün neden olduğu şiddetli akut solunum sendromu (SARS) 2002 yılında güney Çin’de ortaya çıktığında şeffaflıktan yoksun olması nedeniyle eleştirilmişti. İlintili pnömoni vakalarını tespit etmek “bir gözetim sisteminin faydasını gösterir” diyor Guan.

Zoonotik bir hastalık olan SARS Olabilir mi?

Yerel basın; bazı pazar satıcılarının kuş, yılan, tavşan organları ve diğer vahşi hayvanlar da dahil olmak üzere canlı hayvan sattıklarını ve insanlara bulaşan zoonotik bir patojenle ilgili endişeleri dile getirdiklerini bildirdi.

Yeni İnsan Virüsü Mü? Çin’de Ortaya Çıkan Gizemli Virüs Endişe Yarattı!!

Söylentiler; bunun 37 ülkeye yayılan, 8000’den fazla insana bulaşan ve yok olmadan önce 774 ölüme neden olan zoonotik bir hastalık olan SARS’ın geri dönüşü olabileceğini iddia ederek yayılmıştı.
Hastalığın izi, yarasalardan canlı hayvan pazarlarında satılan misk kedilerine bulaştığında mutasyona uğramış yeni bir korona virüse kadar sürülmüştü. Mekanik solunum desteği ve steroidlerin verilmesi gibi destekleyici tedaviden başka SARS için etkili bir tedavi ve hiçbir aşı yoktu.

SARS virüsünün kaynağını çözmede önemli bir rol oynayan Guan, Son zamanlarda zatürree hastalarının görünüşte standart destekleyici tedavilere yanıt verdiğini söylüyor. Bu yüzden “Bunun SARS olduğunu düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Şüphelerin balık pazarına odaklandığı göz önüne alındığında, yetkililer “zoonotik kaynağı bulmak için çalışmalı” diyor Guan.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Duygu ARDIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kara Delikler Aslında O Kadar Da “Kara” Değil.

Utah Tuz Gölü’nde Tuhaf ‘Marslı’ Mineral Yığınları Ortaya Çıkmaya Başladı.