Yeni Kanser Aşısı Farelerde Yüzde 100 Başarı Sağladı

Bilim insanları başka bir ilaçla birlikte kullanıldığında yüzde 100 başarı gösteren yeni bir kanser aşısı keşfetti. Farelerde melanomu tamamıyla ortadan kaldıran aşı özellikle agresif tümörlerin tedavisinde etkin bir rol oynayabilir. Araştırma ekibi kanserle savaşan hücreler taşıyan aşıya Diprovocim isimli bir molekük ekledi. Diprovocim, vücudun bağışıklık yanıtını arttıran bir maddedir. Bilim insanları, kanser geri dönerse bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle savaşmaya hazır olmasını istediler. Bu kanserin nüksetmesini önleyebildiğinden özellikle önemlidir.

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden araştırmanın yardımcı ortak ProfesöriDaleBoger, “Bu birlikte-tedavi, melanomun tedavisinde tam bir yanıt – iyileştirici bir cevap – üretmiştir” ifadesini kullandı. Aşı dış patojenlerle savaşmak için vücudu eğitebilirse, bağışıklık sistemini tümörün peşinden gitmeye zorlayacaktır. Test, anti-kanser terapisi anti-PD-L1 ile tedavi edilen, özellikle agresif bir melanom formu barındıran 24 farede yapılmıştır.

Fareler üç eşit büyüklükteki gruplara ayrıldı. Bir gruba Diprovocim ile kanser aşısı verildi, birisine aşıyla birlikte alum adında alternatif bir yardımcı madde verildi ve kalan gruba sadece aşı verildi. Aşının doğrudan tümöre verilmesi gerekmiyor. Yedi gün arayla farelere iki intramüskülerenjeksiyon yapıldı. 54 gün sonra, araştırmacılar hem aşı hem de Diprovocim’i alan fareler için yüzde 100’lük bir sağkalım oranı, aşı ve alum uygulanan fareler için yüzde 25 ve sadece aşıyı alanlarda yüzde 0’lık bir sağ kalım oranı gözlemlemiştir.

Diprovocim’in gücü bağışıklık sistemi ile nasıl etkileşime girdiğiyle alakalıdır. En son çalışmalar aiı kokteylinde bir yardımcı madde olarak molekülün kullanılması, tümör infiltre eden beyaz kan hücrelerinin oluşumunu uyardı.Bağışıklık sistemine, tümörün hareket halindeyken savaşması için bir yol verildi. İlk grupta melanomun yeniden kurulmasındaki girişimler başarısız oldu. Yani tümör nüks etmedi. Aşıyla ilgili diğer testler başarılı olursa insan denemeleri çok yakında başlayabilir.

Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/new-cancer-vaccine-approach-leads-to-100-percent-survival-rate-in-mice/

Editör / Yazar: Tanya Djaziri Köksür

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İslamabad çöplüğünde keşfedilen plastik yiyen mantar çöp krizine çözüm olabilir

    Türkiye'nin ilk uzay gözlemevi ilgisizlikten kapandı