Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Mi?

Yeni keşfedilen bir kuyruklu yıldız, astronomik topluluğu geçtiğimiz hafta oldukça heyecanlandırdı. Çünkü güneş sisteminin dışından gibi görünüyor. C / 2019 Q4 (Borisov) ismi verilen bu kuyrukluyıldız 30 Ağustos 2019’da, Kırım Nauchnij’deki MARGO gözlemevinde Gennady Borisov tarafından keşfedildi. C / 2019 Q4 kuyruklu yıldızının yıldızlararası bir kuyruklu yıldız olduğu resmi olarak henüz onaylamadı.

Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olabilir

Ancak yıldızlararası ise bu tespit edilen ikinci kuyruklu yıldız olacaktır. Oumuamua isimli ilk kuyruklu yıldız Ekim 2017’de gözlemlenmiş ve onaylanmıştı.
İlgili: Dünyadaki Yaşam Başka Bir Yıldız Sisteminden Gelmiş Olabilir mi?
Yeni kuyruklu yıldız hala Güneş’e doğru geliyor, ancak Mars’ın yörüngesinden daha uzakta kalacak ve Dünya’ya yaklaşık 300 milyon kilometreden daha fazla yaklaşamayacak.
Kuyruklu yıldızın ilk tespitlerinden sonra; Kaliforniya’daki NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarında (JPL) bulunan Scout sistemi, bu nesneyi otomatik olarak yıldızlararası olarak işaretledi.
NASA’nın JPL’deki Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi’nden DavideFarnocchia, ek gözlemler almak için gökbilimciler ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Center forNear-Earth Object Studies (Yakın Nesne Koordinasyon Merkezi) ile birlikte çalıştı.
Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olabilir

Daha sonra kuyruklu yıldızın kesin yörüngesini tahmin etmek ve güneş sistemimizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını veya galaksinin başka bir yerinden gelip gelmediğini belirlemek için, NASA’nın sponsorluğundaki Minor Planet Center ile çalıştı.

Kuyruklu yıldızın mevcut hızı 150.000 km/h

Kuyruklu yıldız şu anda Güneş’ten 420 milyon kilometre uzaklıkta ve 8 Aralık 2019’da yaklaşık 300 milyon kilometre mesafedeki en yakın noktasına ulaşacak.
Farnocchia, “Kuyruklu yıldızın mevcut hızı 150.000 km/h gibi yüksek bir rakam ki bu, Güneş’i o mesafeden yuvarlayan nesnelerin tipik hızlarının oldukça üzerindedir” dedi.
“Yüksek hız, yalnızca nesnenin muhtemelen güneş sistemimizin dışından kaynaklandığını değil, aynı zamanda ayrılacağını ve yıldızlararası uzaya geri döneceğini gösteriyor.”
İlgili: Güneş Sistemimizin Dışında Bir şey Saklanıyor, Ancak Gezegen Dokuz Olmayabilir

Şu anda gelen bir yörüngede, C / 2019 Q4 kuyruklu yıldızı Güneş Sisteminin içine doğru ilerlemektedir. Ayrıca 26 Ekim’de yukarıdan ekliptik düzleme varsayımsal olarak 40 derecelik bir açıyla girecek. Bu da Dünya’nın ve gezegenlerin Güneş’in yörüngesinde bulunduğu açıdır.
C / 2019 Q4 aylarca profesyonel teleskoplarla görülebilir. Farnocchia, “Nesne Aralık ortasında zirve parlaklığına ulaşacak ve Nisan 2020’ye kadar orta büyüklükteki teleskoplarla gözlenebilir olmaya devam edecek.
Bundan sonra ise, yalnızca 2020 Ekimine kadar olan daha büyük profesyonel teleskoplarla gözlenebilir olacak.” Dedi.
Karen Meech ve Hawaii Üniversitesi’ndeki ekibi tarafından yapılan gözlemlerde, kuyruklu yıldız çekirdeğinin çapının 2 ila 16 kilometre arasında bir yerde olduğu saptandı.
Gökbilimciler kuyruklu yıldızın fiziksel özelliklerini (büyüklüğü, rotasyonu vb.) daha fazla karakterize etmek için gözlemler toplamaya ve ayrıca yörüngesini daha iyi tanımlamaya devam edecekler.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Puro Şekline Sahip Olan Asteroid Oumuamua’nın Kökeni Keşfedildi
Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olduğu Tespit Edilen Göktaşına Roket Gönderilmesi Planlanıyor
Voyager 2, Yıldızlarası Bölgeye Ulaştı
Editör / Yazar: Burak Aktepe
Link: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190912161406.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bebeklerin İhtiyaç Duyduğu Sağlıklı Mikrobiyomlar Nereden Geliyor?

    Başarılı Olmuş Üç İnsanın Sahip Olduğu 3 Ortak Özellik