Yeni Tip Kan Testi İle Menopoz İki Yıl Öncesinden Tahmin Edilebilecek

Araştırmacılara göre bu test AMH’nin (Anti-Mullerian Hormon) çok düşük seviyelerini ölçecek kadar hassas.

Araştırmacılar, menopozu başlangıcından 2 yıl veya daha kısa süre öncesinde tahmin edilebileceğini söylüyor.

ABD’deki araştırmacılar, kandaki anti-Mullerian hormonu (AMH) olarak bilinen hormonun düşük seviyelerini ölçerek, kadınların son adet döneminin ne zaman gerçekleşeceğini belirlemek için bir yöntem geliştirdiler. Testin, menopoza girmeden önceki bir veya iki yıl içerisinde düşen AMH’ nin çok düşük seviyelerini tespit edecek kadar hassas olduğunu söylüyor.

Yeni Tip Kan Testi İle Menopoz İki Yıl Öncesinden Tahmin Edilebilecek

Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji bölümünden Nanette Santoro ve aynı üniversitede yapılan bir başka çalışma şunları söylüyor:

Son adet dönemine kadar olan zamanı ölçmenin bir yolunu bulmak, menopoz üzerinde uzun zamandır yapılan araştırmalarında çok önemli  konumundadır.”

“Önceden yapılmış testlerin kullanılması ve kanama şekillerinin tespit edilmesi bize menopoza kadar geçen 4 yıllık süreyi tespit edebilmek için dar bir pencere açabilir. Ancak bu yöntem klinik açıdan pek pratik ve faydalı bir yöntem değil.

Kadınlar, yeni ve daha hassas olan anti-Mullerian hormon ölçümlerinin yapılmasıyla daha eksiksiz bilgilerle ulaşabilir. Ve tıbbi açıdan daha iyi kararlar alabilirler.”

40’lı ve 50’li yaşların başındaki kadınlarda 12 ila 24 ay içinde tahmin etmenin mümkün

Yeni Tip Kan Testi İle Menopoz İki Yıl Öncesinden Tahmin Edilebilecek

Kadınlar, sahip olacakları tüm yumurtalarla birlikte doğarlar ve menopoz yaklaştıkça yumurtaların üretkenliği azalır. AMH yumurtalıklarda üretilir ve yumurtalık foliküllerinin gelişimini kontrol eder.

Araştırmacılara göre AMH, kadınların kaç adet yumurta kaybettiğinin göstergesi olabilir. Örneğin 48 yaşındaki bir kadın için menopoz yaklaşmış demektir.

ABD’de Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN) olarak bilinen ulusal çalışmacıları 42-63 yaşları arasında 1537 kadına yaptıkları kan testlerini analiz etti.

Araştırmacılara göre bulgular, menopoz başlangıcını 40’lı yaşların sonlarında ve 50’li yaşların başındaki kadınlarda 12 ila 24 ay içinde tahmin etmenin mümkün olduğunu gösterdi.

Aynı çalışma ekibinde yer alan Boston Massachusetts Hastanesinden Dr. Joel S Finkelstein:

“Araştırmacılar uzun zamandır AMH seviyesini menopoz zamanını öngörebilmek için çok iyi bir belirleyici olduğunu düşünüyordu. Ancak testler bunu tespit edecek kadar hassas değildi. Bu test menopozu, başlangıcından 1 veya 2 yıl öncesinde belirleyebilecek. ”

“Kadınların menopoz öncesi ve sonrası dönemindeki kan testi verilerini takip edebilmek için tam da Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN) gibi bir ekip gerekliydi.”

Bu araştırma Endocrine Society’ nin Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanmıştır.

Deniz Göndelen

Yeni Zelanda Koronavirüs Vakası Olmadan 100. Gününü Yaşıyor

Bill Gates, COVID-19 Aşı Komplo Teorilerine Karşı Kendini Savundu