Yenidoğan bebeklerde Kurt Adam Sendromu ortaya çıkıyor

Bazı yeni doğmuş bebeklerde, ilaç etiketleme ile ilgili büyük bir karmaşanın sonrasında “Kurt Adam Sendromu” olarak bilinen ve çok nadir gerçekleşen bir durum ortaya çıktı.

İspanyol İlaç ve Sağlık Ürünleri Kuruluşu (AEMPS) bu ayın başlarında, İspanya ’da, 2019’da yaz boyunca en az 13 bebeğin “Kurt Adam Sendromu” geçirdiğini doğruladı.

Yenidoğan bebeklerde ilaç karışıklığından sonra “Kurt Adam Sendromu” ortaya çıkıyor

Son günlerde bu sayı 17 ’ye yükseldi. İspanyol gazetesi El País’e göre, 10 bebek Kantabria’da, 4 bebek Endülüs ’te ve 3 bebek de Valensiya bölgesinde etkilendi.

Sendrom tıbbi olarak, anormal oranda kıl çoğalması ile nitelenen bir durum olan hipertrikoz olarak bilinir. Bazı vakalar nispeten hafif olsa da, vücudun ve yüzün her yerinde uzun kılların büyümesine sebep olabiliyor. Bundan dolayı takma adı “Kurt Adam Sendorumu ”dur.

Bebeklere, midede üretilen asit miktarını azaltarak sancı tedavisinde kullanılan bir ilaç olan, omeprazol içeren bir şurup verildi. Bununla birlikte, AEMPS tarafından yapılan bir analiz, formülün kıl büyümesini harekete geçirerek alopesi ve kelliğin tedavisinde kullanılan dikkate değer miktarda minoksidil içerdiğini bulmuştur. (Alopesi areata ya da ya da halk arasındaki adıyla saçkıran)

Kurt Adam Sendromu

Dünya çapında resmi olarak belgelenmiş 50 ’den az nadir vaka:

Yenidoğan bebeklerde ilaç karışıklığından sonra “Kurt Adam Sendromu” ortaya çıkıyor

Hipertrikoz, dünya çapında resmi olarak belgelenmiş 50 ’den az vaka ile son derece nadir görülür. Bir genetik bozukluk, yetersiz beslenme,  kötü huylu bir tümörün varlığı veya (bu durumda olduğu gibi) bir ilaç etkisi ile ilgili olduğu düşünülse de, hipertrikozun nedeni belirsizdir.

Şimdiye dek, aşırı kıl çoğalması bu ilacın tek etkisi gibi görünüyor;  fakat etkilenen bebekler, ilaç tamamıyla net bir hâl alana kadar, daha fazla kontrolden geçmek zorunda kalacak.

Resmi AEMPS belgeleri, Málaga merkezli ilaç şirketi  Farma-Química Sur, Hindistandan ’ki Smilax Laboratories Limited’den en az 22 kusurlu lot satın aldığını gösteriyor. İlaç dağıtımdan çekilirken, yetkililer şimdi tedarik zincirinde meydana gelen bu aksiliğin nerelerde olduğunu araştırıyor.

AEMPS’den bilinmeyen bir kaynak El País’e  açıkladı: “Hindistan’dan toplu omeprazolün esas sevkiyatı analiz edildi ve sonuçlar harika durumda olduğunu gösterdi. Sorun, daha sonra toplu olarak satılan küçük gruplara ayrıldığı zamandı. İşleyişte ciddi bir karışıklık oldu.”

“Sorun, omeprazolün minoksidil ile karıştırılması değil, ambalaj kitapçığının bir şey söylemesi ve eczanenin başka bir şey söylemesi.”

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Bunlar da ilginizi çekebilir:

‘Tükenmişlik Sendromu’ İle İlgili Yeni Gelişmeler Yaşandı!

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Huzursuz Bacaklar Uykusuz Geceler

Polikistik Over Sendromuna Neyin Sebep Olduğu Bulundu

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar Kası Kemiğe Dönüştüren Nadir bir Hastalığı Araştırıyor

Fibrodisplazi Ossifikans Progressiva (Taş Adam Sendromu) Nedir?

3.8 milyon yıllık kafatası, ‘Lucy’nin ataları nasıl görünüyordu