Yeraltındaki Kıtalar Dünya Kadar Yaşlı Olabilir

Bilim insanları, yeraltı derinliklerinde bulunan gizemli kaya kütlelerinin eski kökenlerini bir araya getirdiler.
Yeni bir araştırmaya göre, dünyanın orta katmanındaki kıtalar, 4,5 milyar yıl önce antik bir magma okyanusunun yeni doğmuş olan gezegeninin yüzeyinde katılaşmasıyla oluşmuş olabilir.

Yeraltındaki Kıtalar Dünya Kadar Yaşlı Olabilir

Bu bulgu Amerikan Jeofizik Birliğinin bloğu olan GeoSpace’ de büyüleyici bir hikâye olarak detaylıca anlatılmıştır.
Muhabir Abigail Eisenstadt’ın açıkladığı gibi, bilim insanları 1970’lerden beri bu gömülü, sıcak, sıkıştırılmış kaya kütlelerini biliyorlar. Depremler mantonun geri kalan kısmı boyunca sabit bir hızda ilerliyor, ancak bu büyük taş kütlelerinin arasından geçerken ciddi engellerle karşılaşarak hızları kesiliyor.
Bu tuhaf sismik aktivite örnekleri, bilim insanlarının Dünya’nın mantosu ve erimiş dış çekirdeği sınırındakikıtaları tespit etmelerine yardımcı oldu, ancak bu yapıların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı hala bilinmiyor.
Geospace’ in bildirdiğine göre, bazı bilim insanları, gezegenin kabuğunun bazı parçalarının manto katmanına battığını, zamanla birlikte dağıldığını ve topaklandığını söylüyorlar.
Yeraltındaki Kıtalar Dünya Kadar Yaşlı Olabilir

Şimdi, yeni volkanik kaya analizleri farklı bir tablo çiziyor: Yeraltı kıtaları Dünya’nın kendisi kadar eski olabilir ve 31 Temmuz’daGeochemistry, Geophysics, Geosystems dergilerindede yayımlanan çalışmalara göre Ay’ı meydana getiren planet-rockingimpact olayından sonra geriye kalan yapılardır.
California Üniversitesi’nde yerbilimci olan Curtis Williams, GeoSpace’e verdiği demeçte, bu bölgelerin Dünya’nın volkanik tarihinin büyük bir bölümünden göreceli olarak el değmemiş olarak çıkmasının şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Büyük Patlama

Williams ve arkadaşları Hawaii, İzlanda, Antarktika’daki Balleny Adaları ve gezegenin çekirdeğinden yüzeye kadar aniden ortaya çıkan çok sıcak kayaların bulunduğu diğer bölgelerden gelen jeolojik örneklerle ilgili yeni ve mevcut verileri derledi.
GeoSpace’de bildirildiğine göre örnekler yer kabuğundan lav olarak çıkarlar ve soğuyarak volkanik kayalara dönüşür. Gezegenin iç kısmında doğan örnekler, Büyük Patlama sırasında meydana gelen helyum-3 gibi eski izotopları veya atomların versiyonlarını taşır.
Bunun nedeni, kabuk yakınında oluşan kayaların oksijene maruz kalarak bu kimyasalların ortaya çıkmasıdır. Konu üzerinde alışan ekip önce ilkel izotopları taşıyan örnekleri belirledi ve daha sonra bu kayaların yüzeye kadar izlerini sürdü.

Yeraltındaki Kıtalar Dünya Kadar Yaşlı Olabilir

GeoSpace’ de bildirildiğine göre, geçmişte birçok jeolojik modelmanto yükseltisi adı verilen kaya sütunlarının mantodan düzenli düz çizgiler halinde yüzeye çıktığını varsayıyordu. Ancak bu yükseltilerin kabuğa doğru yolculuklarında sekerek rotalarını değiştirdikleri bilinmektedir.
Araştırmacılar, derin manto yükseltilerinin zikzak yapan doğasını belirten ve böylece bazı örnekleri yer altı kıtalarına kadar izleyebilen bir model geliştirdi.
Williams, Geospace’ e verdiği demeçte “ dikey olarak yükselen malzemeler için varsayım yapmak yerine bu yükseltilerin ne kadar yön değiştirdiğini dikkate almak ve bu soruları cevaplamak daha sağlıklı bir çalışma olacaktır” dedi.
Buradan hareketle Williams ve ekibi bu muazzam blokların ne zaman ve hangi malzemelerden oluştuğunu tespit edebilirler.
Oradan, Williams ve ekibi muazzam blokların hangi malzemelerden oluştuğunu ve ne zaman oluştuğunu tespit edebildiler.
Çalışma hakkında GeoSpace’de daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Uzun Süredir Avrupa’nın Altında Gömülü Olan Kayıp Kıta Keşfedildi
Bilim insanları, yeraltında milyarlarca mikro-organizmanın bulunduğu bir ekosistem keşfetti
Yeni Süper Kıta Nasıl Olacak ?
Kayıp Kıta Atlantis Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi
Afrika Kıtası İkiye Ayrılıyor
Çeviren: Ömer Faruk Güven
Kaynak: https://www.livescience.com/underground-continents-old-as-earth.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NASA yetkilisi: Dünya, Mars'ta yaşam olup olmadığını öğrenmeye hazır değil

    Kanser Hücreleri, Yamyamlara Dönüşerek Kemoterapiden Sağ Çıkıyorlar