Yerçekimi Dalgaları Evreni Görünür Hale Getirecek

14 Eylül 2015 tarihinde yer çekimi dalgaları ilk kez tespit edildi. Bu keşif aynı zamanda büyük nesnelerin uzay yapısını olumsuz etkileyebileceğini ve Albert Einstein’ın görelilik teorisinin de kanıtıydı. 26 Aralık 2015 tarihinde yapılan ikinci tespit yer çekimi dalgalarının evrene yeni bir pencere açmasına yardımcı oldu. LIGO sistemi sayesinde gözlenen binlerce yer çekimi dalgası sinyali tespit edildi. Karadelikler, nötron yıldızları, süpernova patlamaları ve kosmosun kendi kaynağı ve kaderi gibi konulardaki tüm anlayışımızı yer çekimi dalgaları değiştirecek.
s-b1b24c2b766d2c83b234ea321863f1ef5cd9dadc
Fizik ve astronomi alanında yer çekimi dalgalarının keşfi sonrası değişimler yaşanmaya başladı. Düzenlenen iki etkinlik raporunda şu ana kadar yıldız kütleli kara deliklerin sayısı ve yerine dair bilgiler sunuldu. Kara deliklerin birleşmesi yer çekimi dalgalarını oluşturuyor. Elde edilen bulgular kara deliklerin beklenenden daha sık çarpıştığını da ortaya çıkardı.
Hassas bir dedektör olan LIGO sistemi sayesinde kara deliklerle alakalı geçmiş yıllarda yaşanmış olayların kayıt altına alınması işlemi de başlatılıyor. Ayrıntılı bir kara delik sayımı yapılacak ve gökbilimciler evrenin dört bir yanındaki kara delikleri karakterize ederek, formlarının nasıl oluştuğunu tespit edecekler.
2y9rv22x-1358132357
Bu testler esnasında gök bilimciler kara deliği oluşturan çok küçük ve ultra yoğun yıldızları ve yıldız kalıntıları olan nötron yıldızlarının birleşmelerini de gözlemlemeyi umuyorlar. Kara delikler evrende sayıca çok olmasına rağmen, nefes kesici derecede basit bir yapıya sahipler.
Kaynak: https://futurism.com/gravitational-waves-bring-extreme-universe-into-view/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim Meditasyonun Beyin Yapısını Değiştirdiğini Kanıtladı

Bilim İnsan Beyninde Yeni Bir Sistem Keşfetti