Yeryüzündeki Yarım Milyar Yıllık İlk Canlılardan Birinin İzleri Bulundu

Bilim insanları, Dünya yüzeyinde kalan en eski hayvan izlerinden bazılarının ne olabileceğini keşfettiler. Kalıntı yaklaşık yarım milyar yıl öncesine dayanıyor ve nihayet tarihin bu uzak kısmında ilk hareket eden organizmalar hakkında daha fazla şey ortaya çıkarıldı.

Yeryüzündeki Yarım Milyar Yıllık Hayvan İzleri Bulundu

Kalıntıları  özel kılan şey ise, bu izi yapan hayvanın fosilinin izi ile birlikte bulunmasıdır. Daha önceki araştırmalarda bulunan kanıtlarda, seyahatlerdeki bazı kriterleri eleyip tahmin yürütmek gerekliydi.
Ortaya çıkan fosiller hem izleri hem de Yilingia spiciformis (ya da “dikenli Yiling böcek”, Yiling, keşif bölgesine en yakın Çin şehri) olarak adlandırılan küçük böcekleri içerir. Bu kırkayak benzeri yaratıklar 10 cm veya 4 inç uzunluğunda olabilirler. (1 inç: 2.54 cm)
Virginia Tech College of Science’dan jeoloji uzmanı Shuhai Xiao, “Bu keşif, bölünmüş ve hareketli hayvanların 550 milyon yıl önce evrimleştiğini gösteriyor” diyor. “Hareketlilik, hayvanların Dünya üzerinde hem gerçek anlamda hem de mecazi olarak net bir ayak izi bırakmasını sağladı.”

Bu keşfi yapan araştırmacılar, karar veren hayvanların bilinen ilk örneğini temsil edebileceğinden dolayı bu bulgunun daha da önemli olabileceğine inanıyor. Yilingia spiciformis, belki de karmaşık bir merkezi sinir sistemi nedeniyle bir şeyden uzağa ya da bir noktaya doğru ilerliyor olabilirdi, ancak bu açıdan emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Ediacaran Dönemi

Böceğin bir “başı” ile “kuyruğu” olduğu ve bölümlerden oluştuğu, ilkel sızıntı içinde ilerlediği yönü bildiğini öne sürdüğü öne sürüldü. Fosilin daha ileri incelemelerinde, hayvanın yol boyunca dinlendiğini, 608 mm veya 24 inç uzunluğa kadar iz bıraktığını göstermiştir. Kalıntı, yaratıkların ilk önce 635-540 milyon yıl önceki Ediacaran Dönemi’nde kendi isteğiyle dolaşma yeteneğini geliştirdiğine dair önceki bir hipotezi de desteklemektedir.
Elbette, bir kez kendinizi seçtiğiniz bir yöne doğru ilerletebildiğiniz zaman, bu evrimsel bir avantajdır ve biz insanlar hâlâ bugün bu olaydan faydalanıyoruz.

Yeryüzündeki Yarım Milyar Yıllık Hayvan İzleri Bulundu

Hareketlilik geliştirildikten sonra Dünya üzerindeki yaşamın bir daha asla aynı olmadığını söylemek de abartı olmaz. Bu süper güç, 541-485 milyon yıl önce Kambriyen Dönemi’nde yaşam patlaması için temel atılmasına yardımcı oldu.
Bu yüzden bilim insanları burada bulmayı başardıkları şey için çok heyecanlılar. Çünkü bu bulgu, toplumumuzun bugün çalışma biçiminin hemen hemen her bölümünü etkileyen, Dünya yaşamındaki değişimin ilk işaretlerinden biri.
Xiao, “Biz dünyadaki en etkili hayvanız” diyor. “Sadece hareketten değil, aynı zamanda hareket kabiliyetimizle ilgili daha birçok etkinlikte de büyük bir ayak izi bırakıyoruz. Hayvan hareketinin ne zaman ve nasıl geliştiği, dünyadaki antropojenik (insan kökenli) etkinin önemli bir jeolojik ve evrimsel bağlamını tanımlar.”
Bunlar da ilginizi çekebilir:
42 Bin Yıllık Mumyalanmış Tay Fosilinde Sıvı Halde Kan Bulundu!
Dünya’nın en küçük maymun fosili Amazon Ormanı’nda bulundu
Antik Deniz Yaratığı ‘Cthulhu’ fosili Yeniden Keşfedildi
Burak AKTEPE
Link: https://www.sciencealert.com/this-is-one-of-the-earliest-known-trails-left-by-an-animal-on-earth

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hindistan'ın uzay aracı Ay'a inemedi. Yüzeye 2 kilometre kala iletişim koptu

Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor