Yılanlar Çin’in Ölümcül Koronavirüsünün Muhtemel Kaynağıdır. İşte Nedeni

Çin’deki yılanlar, bu kış Çin’de ölümcül bulaşıcı solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasını tetikleyen yeni keşfedilen koronavirüsün orijinal kaynağı olabilir.

Hastalık ilk olarak 2019 yılının Aralık ayının sonlarında Çin’in merkezindeki büyük bir şehir olan Wuhan’da bildirildi ve hızla yayılıyor. O zamandan beri, Wuhan’dan hasta turistler Çin’deki ve Amerika Birleşik Devletleri dahil diğer ülkelerdeki insanları enfekte etti.

Yılanlar Çin’in Ölümcül Koronavirüsünün Muhtemel Kaynağıdır. İşte Nedeni

Hastalardan izole edilen virüs örneklerini kullanarak, Çin’deki bilim adamları virüsün genetik kodunu belirlediler ve fotoğraflamak için mikroskoplar kullandılar. Bu pandemiden sorumlu patojen yeni bir koronavirüstür.

Son 17 yılda yüzlerce insanı öldüren tanınmış ciddi akut solunum sendromu koronavirüs (SARS-CoV) ve Orta Doğu solunum sendromu koronavirüs (MERS-CoV) ile aynı virüs ailesindedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni koronavirüse 2019-nCoV adını verdi.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüs hava yoluyla bulaşır ve öncelikle memelilerin ve kuşların üst solunum ve gastrointestinal sistemini enfekte eder.

Koronavirüs ailesinin üyelerinin çoğu enfeksiyon sırasında sadece hafif grip benzeri semptomlara neden olsa da SARS-CoV ve MERS-CoV hem üst hem de alt solunum yollarını enfekte edebilir ve insanlarda ciddi solunum yolu hastalıklarına ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.


Bu yeni 2019-nCoV, SARS-CoV ve MERS-CoV ile benzer semptomlara neden olur. Bu koronavirüslerle enfekte insanlar ciddi bir inflamatuar yanıta maruz kalırlar.

Ne yazık ki, koronavirüs enfeksiyonu için onaylanmış bir aşı veya antiviral tedavi mevcut değildir.

Zoonotik iletim

SARS ve MERS, zoonotik viral hastalıklar olarak sınıflandırılır, yani enfekte olan ilk hastalar bu virüsleri doğrudan hayvanlardan almıştır.

Artık bu virüsler kişiden kişiye bulaşabilir. Saha çalışmaları orijinal SARS-CoV ve MERS-CoV kaynağının yarasa olduğunu, develerin yarasalar ve insanlar arasında ara konaklar olarak hizmet ettiğini ortaya koymuştur.

Yılanlar Çin’in Ölümcül Koronavirüsünün Muhtemel Kaynağıdır. İşte Nedeni

Bu 2019 koronavirüs salgını durumunda, raporlar hastaneye kaldırılan ilk hasta grubunun çoğunun yerel bir deniz ürünleri pazarında işçiler veya müşteriler olduğunu ve orada kümes hayvanları, eşek, koyun, domuz, deve, tilki, porsuk, kirpi ve sürüngen etleri satıldığı görülmüştür.

Bununla birlikte, hiç kimse sudaki hayvanları enfekte eden bir koronavirüs bulduğunu bildirmediğinden, koronavirüsün bu pazarda satılan diğer hayvanlardan kaynaklanmış olması akla yatkındır. 2019-nCoV genetik kodunun incelenmesi, yeni virüsün Çin’den iki yarasa SARS benzeri koronavirüs örneği ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor ve başlangıçta SARS ve MERS gibi yarasanın da 2019-nCoV’un kaynağı olabileceğini düşündürüyor.

Ancak araştırmacılar 2019-nCoV dizisinin daha ayrıntılı bir biyoinformatik analizi yaptığında, bu koronavirüsün yılanlardan gelebileceğini gösteriyor.

Yarasalardan yılanlara

Yılanlar Çin’in Ölümcül Koronavirüsünün Muhtemel Kaynağıdır. İşte Nedeni

Araştırmacılar, yeni koronavirüs tarafından tercih edilen protein kodlarının bir analizini yaptılar ve bunu kuşlar, yılanlar, dağ sıçanları, kirpi, manis, yarasalar ve insanlar gibi farklı hayvan konakçılarında bulunan koronavirüslerin protein kodlarıyla karşılaştırdılar. Şaşırtıcı bir şekilde, 2019-nCoV’deki protein kodlarının yılanlarda kullanılanlara en çok benzediğini buldular.

Yılanlar genellikle vahşi doğada yarasalar için avlanırlar. Raporlar, yılanların Wuhan’daki yerel deniz ürünleri pazarında satıldığını gösteriyor ve 2019-nCoV’nin ev sahibi türlerden- yarasalardan- yılanlara ve daha sonra bu koronavirüs salgınının başlangıcında insanlara sıçraması olasılığını artırıyor.
Bununla birlikte, virüsün hem soğukkanlı hem de sıcakkanlı konakçılara nasıl adapte olabileceği bir sır olarak kalmaktadır.

Yılanlarda 2019-nCoV dizisini aramak ilk yapılacak şey olacaktır. Ancak, salgından bu yana, deniz ürünleri pazarı dezenfekte edildi ve kapatıldı, bu da yeni virüsün kaynak hayvanını izlemeyi zorlaştırıyor.

2019-nCoV salgını, insanların zoonotik enfeksiyonları önlemek için vahşi hayvanların tüketimini sınırlaması gerektiğini hatırlatan başka bir olaydır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşte Çin’den Yayılan Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Big Bang Teorisinin Eksikleri ve Şişme (Enflasyon) Kuramı