Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olduğu Tespit Edilen Göktaşına Roket Gönderilmesi Planlanıyor

Bilim insanları tarafından geçtiğimiz haftalarda tespit edilen ve Oumuamua ismi verilen yıldızlararası göktaşına bir roket göndermek istiyor.

Lyra takım yıldızının Vega sınıfından 95 bin km hızla fırlayan asteroid puro şekline benziyor. Asteroidin yıldızlararası bir yolcu olması onu çekici bir hale getiriyor.

yildizlararasi-bir-ziyaretci-oldugu-tespit-edilen-goktasina-roket-gonderilmesi-planlaniyor

Bilim insanları tarafından daha yakından incelenmek istenen asteroide bir roket göndermek için hazırlık yapılıyor. Bu asteroidin kaynağına dair bilim insanları net bir veri ortaya koyamıyor. Vegatakım yıldızından Dünya’ya bir gök taşının gelebilmesi için 300 bin yıl geçmesi gerekiyor. Bu da göktaşının Vega’dan gelmiş olmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. Bilim insanları Vega’nın 300 bin yıl önce farklı bir konumda olabileceğini ifade ediyorlar. Gök bilimciler asteroidin yüz binlerce yıldan beri tek başına uzayda olduğunu düşünüyor.

yildizlararasi-bir-ziyaretci-oldugu-tespit-edilen-goktasina-roket-gonderilmesi-planlaniyor1

Gök taşının araştırılmasından sonra Güneş sistemimize düşünülenden daha fazla giren extrasolar asteroidler hakkında detaylı bilgi elde edilebileceğine inanılıyor. Bu kapsamda Yıldız Araştırmaları Girişimi ismi verilen bir grup bilim adamı ve mühendisin oluşturduğu ekip, asteroide bir roket fırlatmayı düşünüyor.

Lyra projesi olarak isimlendirilen görevin Oumuamua’nın güneş sistemini terk edecek olmasından dolayı oldukça zor olacağı kaydediliyor. Şu anlamda gök taşını takip etmenin imkansıza yakın olduğunu ifade eden bilim insanları, şu ana kadar insanlık tarafından yapılmış olan en hızlı roket olan Voyager 1’in hiperbolik hızının 16,6 km / s olduğunu ve güneş sistemini terk edecek olan göktaşının gelecekte yapılacak herhangi bir roketle takip edilemeyeceğini ifade ettiler. Buna bağlı olarak görevin bir an önce hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kök Hücreler Beyne Enjekte Edilerek İnme İnenlerin Tekrar Yürümesi Sağlandı

    NASA, Uzayda Astronotları Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yollarını Arıyor