Yıllar Süren Gerilemeden Sonra "Hepatit C Virüsü" Tekrar Türedi

Kısa bir süre için, ABD’nin Hepatit C Virüsü ‘nü yok etme ihtimalleri vardı. Birkaç yeni vaka ortaya çıktı. Ve virüs bulaşmış olanların çoğu on yıllardır hastalıkla yaşayan 1946 ile 1964 yılları arasında doğan insanlardı. İlk ilaçlar piyasaya çıktığında umutlar arttı ve bu da sadece virüsün kontrol edilmesini değil, aynı zamanda ortadan kalkabileceği bir durumdu.

Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles’taki (UCLA) David Geffen Tıp Fakültesi’nde bir hepatolog olan Sammy Saab, ABD’nin yakında karaciğer hastalığından kurtulabileceğini düşünen doktorlardan biriydi.
Yani Hepatit C’nin ortadan kalktığını gösteren veriler toplanana kadar. Saab, “Bu herkes için büyük bir sürpriz oldu,” diyor.

Yıllar Süren Gerilemeden Sonra “Hepatit C Virüsü” Tekrar Türedi

2009 ve 2018 yılları arasında, ABD’de şiddetli Hepatit C  vakalarının yıllık oranı üç katına çıktı. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, sadece 2018 yılında yaklaşık 138,000 yeni vaka rapor edildi. Vakalardaki artış, CDC’yi her hamile bireyle birlikte her yetişkinin en az bir kere Hepatit C testlerine girmelerine yönelik öneriler yayınlamaya itmiştir.

Yeni vaka sayıları şaşırtıcı olsa da bunun suçluları belli: ” Şırınga ilaç kullanımı ABD’deki yeni enfeksiyonlar için Hepatit C için birincil risk faktörüdür,” diyor Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Fakültesi’nde bulaşıcı hastalık ve madde bağımlılığı okuyan bir araştırmacı olan Rachel Gicquelais.

Hepatit C Virüsü Denilen Şey Ne Yapar

Hepatit C bulaştıktan sonra, birisi herhangi farklı bir şey hissetmeyebilir ve hatta kendi başına virüsü gidermenin üstesinden gelebilir. Eğer üstesinden gelemezse, bireyde “kronik” Hepatit C denilen şey gelişir. Tedavi edilmezse, virüs aşamalı olarak akciğerlere zarar verir ve ölümcül olabilir.
Hepatit C’li yaşlı bireylerin çoğunluğu kronik evrede diyor Saab. Ayrıca, kan nakli veya tıbbi prosedürler yoluyla da hastalığa yakalanmış olabilirler. Saab, artan Hepatitis C tanısı bulunan demografik bilgilerin de daha yüksek düzeyde uyuşturucu kullanımı bildirdiğini söylüyor.

Son sayımda, CDC(Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) 2.4 milyon Amerikalının Hepatit C ile yaşadığını tahmin etti.”Hepatit C’yi durdurmak için -ki bu kazanılabilir bir savaş-  tarama şeklimizi kökten değiştirmeliyiz,”diyor CDC’nin viral hepatit bölümü müdürü Carolyn Wester.

Yeni Taktikler Geliştirmek

Yıllar Süren Gerilemeden Sonra “Hepatit C Virüsü” Tekrar Türedi

Bu genişletilmiş tarama seçeneği, en yeni Hepatitis C vakalarının algılanmasıyla ilgili en büyük sorunlardan birini gizli bir şekilde ele almaktadır: Enjeksiyon ilacı kullanımı konusunda çok fazla utanç verici şey vardır. Saab, bir ilaç enjeksiyonu geçmişinin serbestçe doktora anlatılmasının korkutucu veya utanç verici olabileceğini söylüyor. Risk faktörlerinden bağımsız olarak herkesin taranması, o durumda bir kişinin itiraf etme yükünü üstlenir.

Bu taramayı ilk etapta yapmak için sağlık uzmanları ilaç enjekte eden kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için daha iyi bir iş çıkarmalıdır. Başka enfeksiyonların da önlenmesi önemlidir. Gicquelais, bunun için ABD’nin ilaçları daha sağlık ve güvenli yöntemlerle enjekte edenlere sağlamasının zamanının geldiğini söylüyor. Şu ana kadar ABD’de güvenli bir enjeksiyon alanı yok. Araştırmalar, gelen ve tıbbi personele aşırı dozlara yanıt vermesi için yardım sağlayan bu tesislerin aşırı doz, ambulans çağrıları ve HIV enfeksiyonu sayısı nedeniyle ölüm sayısını azaltabileceğini gösteriyor.

Hepatit C tedavi turları sekiz ila 12 hafta sürecek. Bundan sonra insanların büyük çoğunluğu tedavi edilir. Gicquelais, bazı üniversitelerin bulaşıcı hastalık ve bağımlılık veya psikiyatrik bakımını birleştiren eğitim programları sunmakta olduğunu söylüyor. Gicquelais, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde gelecek yıl bu tür bir hemşire programının öğretim üyelerine katılacak.

Genişletilmiş testler ve yeni tutumlarla, en az bir kalıcı hastalık ön yargısını ortadan kaldırabiliriz.
“Size söylemeliyim, inanmadım” diyor Saab, “ama 2020’de bile hepatit izi olduğunu düşünün.”

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY / Discover Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hubble Uzay Teleskobu 30 Yıllık Keşiflerini Kutluyor.

Ekran başında geçirilen zamanın çocukların sosyalleşmesi üzerindeki etkisinin az olduğu ortaya çıktı