in ,

Yıllarca Sovyet Nükleer Sığınağı İçinde Sıkışan Karıncalar Nasıl Hayatta Kaldı?

Yıllarca Sovyet Nükleer Sığınağı İçinde Sıkışan Karıncalar

Yıllarca Sovyet Nükleer Sığınağı İçinde Sıkışan Karıncalar Nasıl Hayatta Kaldı?

Umutsuz bir yerde bile karıncalar bir yolunu bulur. Batı Polonya ormanlarında, bir zamanlar nükleer mühimmatın tutulduğu iki yeraltı sığınağının olduğu boşaltılmış bir Sovyet Nükleer üssü bulunmaktadır. Askeri kompleks terkedildikten sonra, insan yapımı bu ürkütücü mağaralar, kışı geçirmek için yarasalara harika bir ortam oluşturdu.

2010 lu yılların başında, gönüllüler kışın yarasa popülasyonunu gözlemlemek üzere sığınakları ziyaret etmeye başladılar ve farklı bir keşif yaptılar: Sığınakların zemininde hapsolmuş, bir kraliçeleri ya da yaşamlarını kolaylaştıran herhangi bir şey olmadan hayatta kalmayı başaran geniş bir tahta karıncası (Formicapolyctena) kitlesi.

Sığınak ‘kolonisi’ ve uzak duvarda bir ‘mezarlık’l. (Wojciech Stephan/Czechowski ve diğerleri, Journal of HymenopteraResearch, 2016)

2013 yılında ilk defa bulunduğunda, bu yeraltı karıncaları ‘kolonisi’ nin yaşayan yaklaşık bir milyon işçi karıncası ve birkaç milyon ölmüş olanları vardı. Üremiyorlardı, nüfus tamamen kazara yenileniyordu.

Havalandırma borusu

Sığınağın tavanında karanlık mağarayı yukarıdaki ormana bağlayan paslı bir havalandırma borusu vardı. Orada, dev bir karınca kolonisi sığınağın tam üstünde bir höyük inşa etmişti, metal paslandığında katmanların bazıları aşağıdaki beton mağaraya düşmeye başladı.

Havalandırma borusu. (Rutkowski ve diğerleri.,Journal of HymenopteraResearch, 2019)

Araştırmacılar 2016’da yazdıkları bir çalışmada

“Tamamen karanlıkta, tüm bir yıl boyunca yuva girişlerini açık tutarak ve yuvarlaklığını koruyarak şekillendirdiler, topraktan höyük inşa ettiler” diye belirtiyorlar ve ekliyorlar “ bu karıncalar işlevsel bir koloni olmaktan çok uzaktı.”

Bazı böcekbilimciler için karınca yaşam koşullarının sınırlarını araştırmak yoğun bir ilginin konusudur. Dolaysıyla, birkaçyıl boyunca araştırmacılar sığınağı tekrar tekrar ziyaret ettiler ve bu izole koloninin ışık, ısı ve yiyecek yokluğuna rağmen büyümeye ve hayatta kalmaya devam etmelerini hayranlıkla izlediler.

Şimdi, bilim insanları bu hapsolmuş böceklerin nasıl başardıklarını biliyor;  hapsolmuş yuva arkadaşlarının tüketilerek.

Thecolonybuiltabovetheventilationpipe. (Czechowski et al.,Journal of HymenopteraResearch, 2016)

Yamyamlıktan açıkça şüpheleniliyordu, sonuçta bu dar noktada, arasıra ölü fare ve yarasa dışında tek ana besin kaynağı tahta karıncalarıdır. Ayrıca, yiyeceklerin kıt olduğu durumlarda, bölgesel “karınca savaşlarında” kendi ölülerini tükettikleri bilinmektedir.

Karınca Mezarlığından Ceset Topladılar

Bu önseziyi doğrulamak için, sığınağın içine dağılmış birçok karınca mezarlığından ceset topladılar. Ekip 150 ölü işçi karıncayı yakından inceleyerek, cesetlerin büyük çoğunluğunun vücudunda (yaklaşık yüzde 93’ünde) ısırık izleri ve kemirmeden oluşan delikler tespit etti.

Yazarlar, bunların açık bir kitle tüketimi izleri olduğunu ve sığınakta bu izleri yapabilecek başka bir canlı olmadığını bildiriyorlar.

Araştırmacılar “Yıllar boyunca sığınak ‘kolonisinin’ hayatta kalması ve yavrulamadan büyümelerinin, üst yuvadan sürekli yeni işçilerin gelmesi ve yuva arkadaşlarının cesetlerinin birikmesiyle mümkündü” diyerek çalışmalarını sonuçlandırıyorlar.

“Cesetler tükenmez bir gıda kaynağı olarak görev yapıyordu, bu da aşağıda mahsur kala karıncaların hayatta kalmasını sağladı, aksi halde şartlar olağanüstü elverişsizdi”

Odun karıncaları hayatta kalmalarında dikkat çeken bir farklılık gösteriyorlar. Neyse ki bu koloni kendi başlarına geri dönmek zorunda kalmadı: 2016 yılında araştırmacılar sığınakta havalandırma borusunu yeryüzüne bağlayan bir tahta yol kurdular. Dört ay içinde hemen hemen bütün hapsolan karıncalar sığınak tabanını terk etmişti.

Yeni kuruan tahta yol. (Rutkowski ve diğerleri, Journal of HymenopteraResearch, 2019)

Şimdi, herhangi bir karınca talihsiz bir şekilde aşağı düşerse yamyamlık yapmak zorunda değil. Evlerine kadar sakince tahta üzerinden evlerine kadar yürüyebilirler.

Bu araştırma Journal of Hymenoptera Research Dergisinde yayımlanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Karıncaların etkileyici dünyasından 10 güncel bulgu

Kafa Avcısı Karıncaların Gizemi Sonunda Çözüldü

Bu Drakula karınca çenesini 322 km. hızla kapatabiliyor

Dünyanın En Hızlı Karıncaları Saniyede 855 Milimetrelik Nefes Kesici Bir Hıza Ulaştı

Çeviri: Ömer Faruk GÜVEN

Kaynak: https://www.sciencealert.com/ants-trapped-in-an-old-soviet-nuclear-bunker-survived-for-years-by-turning-on-their-own?perpetual=yes&limitstart=1

Ömer Faruk GÜVEN

Yazar Ömer Faruk GÜVEN

Ömer Faruk GÜVEN
29 Ekim 1980 yılında Eskişehir’ de doğdum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü lisans, Yıldız Teknik üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü yüksek lisans mezunuyum. 2005 yılı Kasım ayından itibaren özel bir şirkette meslek hayatım devam ediyor. Yüksek Lisans yıllarında mesleki makale çevirileri yaptım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Hobilerim çocuklarımla vakit geçirmek, kitap okumak ve bitkili akvaryum bakımı. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve gelişmelerden İngilizce bilmeyen insanların da haberleri olması için içeriklerinin zenginleştirilmesine katkıda bulunmak üzere beyinsizler.net sitesinde makale çevirileri yapmaya başladım.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Dünya, Bir Kara Delik Tarafından Çekilirse Neler Olacağını Söyleyen Hesap Makinesi

Sahtekarlık Sendromu

Çocuğunuzda Oluşabilecek Sahtekarlık Sendromu Nasıl Önlenir?