Yüksek teknolojili melanin, teknolojiyi bedenlerimizle birleştirebilir

Melanin denen madde ile insan oğlu arasında karmaşık bir ilişki vardır. Saçımıza, gözümüze, tenimize rengini veren bu madde tenimizi güneş ışınlarından korurken bir taraftan da kanseri tetikleyebilir.

Ayrıca fiziksel farklılıklarda da, hala üzerinde çalışılan bumelanin denen maddenin büyük rolü vardır. nmEumelanin olarak bilinen bir tür melanin elektriksel olarak iletkendir, yani vücudumuz zaten bu maddelere aşina olduğundan ve biyolojik olarak parçalanabilen bir madde olduğundan, biyoteknoloji için harika bir malzeme olabilir.

Ancak, bu tür maalesef şu anda faydalı olacak kadar iletken değil, geliştirilmesi gerek. Bilim insanları melanini başka maddelerle karıştırma veya onu başka kimyasallara dönüştürme ihtimalleri üzerine, elde edilen sınırlı başarılı girişimle çalışmalarını sürdürüyor. Bu sırada İtalyan bir bilim ekibinin, “neden melanini sadece kendi özünde değiştirmiyoruz” şeklinde daha iyi bir fikri var.

Melanin Simyası

Frontiers in Chemistry gazetesinde yayınlanan araştırmaları, bunu nasıl yaptıklarını gösteriyor. Teori özünde “sertleştirme” denen, maddeyi önce ısıtıp daha soğutarak sertliğini artırmaya dayanıyor.

Genellikle metaller ve camlar üzerinde kullanılan bu yöntem, melaninin moleküllerini daha efektif olacak şekilde madde yapısını bozmadan yeniden düzenlemeye yarıyor.

Ekip, sentek-tik eumelanin filmlerini düşük basınçlı bir vakumlu ortamda, 600 derece sınırını aşmadan ısıtarak kimyasal değişmelerin meydana gelmesini sağlıyor. Bu işlem sonucunda ekibin “Yüksek vakumda tavlanmış eumelanin” (HVAE) adını verdiği, daha koyu renkli ve düz bir madde elde ediliyor.

Yardımcı yazar Carla Minarini bir e-mailinde, “bu yeni HVAE bir önceki haline göre neredeyse 1 milyar kez daha iletken bir madde haline geliyor.” Diyor.

HVAE’ye Sahip Olmalıyız

Her ne kadar HVAE hala diğer metallerle aynı alemde olmasa da, bu yeni melanin türü biyoteknoloji için çok kullanışlı bir madde olarak kabul edilebilir. Biyo-arayaüzler, sensörler ve diğer cihazlarda kullanılabilir ve vücudumuzda denenebilir.

Ekip, HVAE’nin elektrik iletkenliğinin, ısıttıkları sıcaklığa bağlı olduğunu, bunun da, gazetede yazdıkları “organik elektronik ve biyoelektronikte çok çeşitli uygulamalar için” malzemeyi özelleştirmek için tavlama işlemini kontrol edebileceklerini buldu.

Minarini daha da spesifikti, yeni melanin tipinin, Parkinson’a derin beyin stimülasyonu, yapay uzuvları kontrol etmek için insan-bilgisayar arayüzleri, hücre ve doku davranışını incelemek için sensörler veya hatta akıllıca entegre edilmiş elektrotlar ile tedavisinde cihazlar oluşturmak için kullanılabileceğini, sağlığın izlenmesi ve kontrolüne yardımcı olmak için kumaşlar üretilebileceğini söylüyordu.

Biyoteknolojinin geleceği, beklediğimizden daha renkli ve çeşitli olabilir.

Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İşte, sandığınız kadar zararlı olmayan 6 kimyasal

    Yumurtadan Çıkmamış Kuşların Birbirleriyle İletişim Kurabildiği Keşfedildi

    Yumurtadan Çıkmamış Kuşların İletişim Kurabildiği Keşfedildi