Yüzlerce Fil Sebebi Bilinmeyen Bir Şekilde Öldü!

Üzücü toplu fil ölümleri haberi mayıs ayından beri geçen iki ayda toplamda 350’den fazla fil ölüsünün bulunmasıyla Botswana’dan geldi. Fillerden bazıları ani bir düşme olduğu izlenimini uyandıran yüz üstü halde bulundular. Cesetlerin çoğu Okavango Deltasının kuzey kesimlerinde bulunan filler için korunmuş bir alan ve inceleme yeri olan NG11 adlı yerde tespit edildi.

Namibia yakınlarında benzer ölüm vakaları tespit edilmedi. Botswana 135 binden fazla sayısıyla dünyanın en geniş fil nüfusuna sahip ülkedir. Fakat bu ihtişamlı canlıların sayısı tüm dünyada azalıyor.

İlginizi çekebilir: Filleri Neden Korumamız Gerektiğini Açıklayacak 10 Sebep

Ölü bir Botsvana filinin havadan görünümü. Fotoğraf: National Park Rescue

Zimbabwe’de kaçak avcıların filleri avlamak için siyanür kullanıldığı bilinmesine rağmen, bu olayda bunun gerçekleşmediği varsayılıyor. Çünkü filler dişlerine dokunulmamış halde bulundular. Ayrıca sırtlan, aslan ve akbaba gibi leşçillerinfillerden kalan cesetleri yedikten sonra ölü bulunmadıkları belirtildi.

Geçen yıl yüzden fazla Botswanalı fil şüpheli şarbon salgınından ölürken, bazıları da kıtlık koşullarına yenik düşmüş olabilir. Fakat Botswana hükümeti bu olayda şarbonun yeri olmadığına inanıyor. The Guardian muhabiri Phoebe Weston, bölge halkının bazı filleri bir çember etrafında yürürken gördüğünü belirtti.

Bu davranışın her ne ise bu hayvanları nörolojik açıdan da etkilediği düşünülüyor. Milli Parklar ve Yaban Hayatı vekil müdürü Cyril Taolo test için örneklerin laboratuvara gönderildiğini ve sonuçların Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle birkaç hafta içinde alınacağını açıkladı.

İlginizi çekebilir: Yaklaşık Bir Milyon Kral Penguen İz Bırakmadan Kayboldu

Kaçak fil avcılığında ani bir yükseliş

Botsvana’da ölü bulunan fillerin havadan görünüşleri Fotoğraf: National Park Rescue

LionAid müdürü çevrebilimci Pieter Kat ve diğer çevreciler sonuçların ne kadar zaman alacağı konusunda endişelerini dile getirdiler.

Kat paylaştığı blog yazısında “Ölü hayvanların bulunmasının üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen fillerin neden öldüğüne dair hala bir yanıt yok.” diyerek Botswana hükümetini ülkenin ikinci en büyük gelir kaynağı olan turizm için son derece önemli olan bu hayvanların korunmasında yavaş oldukları için eleştirdi.

Kat, en azından bazı fillerin ani ölümlerinin sebebinin zehirlenme olduğunu düşünse de bu leşleri yiyen diğer türlerde herhangi bir ölüm olmaması zehirlenmenin söz konusu olmadığını destekliyor. Son dönemlere kadar Botswana bu tür hassas hayvanlar için en güvenli ülkelerden biriydi. Fakat 2019’da bilim insanları kaçak fil avcılığında ani bir yükseliş olduğunu belirttiler.

Botsvana ölü bir filin havadan görünümü. Fotoğraf: National Park Rescue

Geçen yıl Botswana hükümetini fil avcılığı yasağını artan fil-insan çatışmasını gerekçe göstererek kaldırmıştı. Doğal kaynakları koruma biyoloğu ve Doğal Parklar müdürü Niall McCann BBC’ye “Bu olay, kuraklıkla herhangi bir bağlantısı olmadan çok sayıda filin bir olayda ölmesiyle eşi benzeri olmayan bir vaka.

Bu kadar çok hayvanın ölmesi üzücü fakat bu durum aynı zamanda halk sağlığını da tehdit edebilir.” sözleriyle açıklama yaptı. Yalnızca diğer fillerin hatırına değil, kendimizin de tehlikede olmadığına emin olmak için cevaplara ihtiyacımız var.

Hatice Kübra Nakir

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Avustralya’da Yeni Bir Tuzak Kapılı Örümcek Cinsi Keşfedildi!

Güney Kutbu, Gezegenin Geri Kalanından Üç Kat Daha Hızlı Isınıyor!