Zihinsel Sağlığınızı Sosyal Medya Zararlarından Korumanın 6 Yolu!

Amerikan Psikiyatri Birliğinden yeni bir ankete göre, Amerikalı yetişkinlerin üçte birinden daha fazlası sosyal medya kullanımının zihinsel sağlıklarına zararlı olarak görüyor. Ankete göre, Amerikalı bireylerin sadece %5’i sosyal medyayı zihinsel sağlıklarına yararlı olarak görüyor. Diğer yüzde 45’lik kısma göre ise hem pozitif hem de negatif etkileri olduğu düşünülmekte.

Ankete katılanların üçte ikisi, sosyal medya kullanımının sosyal izolasyon ve yalnızlıkla ilişkili olduğuna inandıklarını söylüyorlar. Depresyon ile sosyal medya kullanımı araştırmalarında güçlü bir ilişki var. Diğer çalışmalar, sosyal medya kullanımının kıskançlık, düşük özsaygı ve sosyal endişe ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Müşterilerinin hayatlarında kullandıkları sosyal medyanın etkilerini gözlemleyen ve çevrimiçi etkileşimlerin tehlikelerini araştıran bir psikolojist olarak;

Zihinsel Sağlığınızı Sosyal Medya Zararlarından Korumanın 6 Yolu!

sosyal medyanın  mental (zihinsel) sağlıklarına verdiği zararı azaltabilecek 6 tavsiye vardır.

1. Sosyal Medya Kullandığın Zamanı ve Yeri Sınırla

Sosyal medya kullanımı kişilerin birbirleri ile olan iletişimine müdahale edebilir ve engelleyebilir. Eğer hergün belirli zamanlarda sosyal medya bildirimlerinizi kapattığınızda veya telefonunuzu uçak moduna aldığınızda bile, hayatınızdaki insanlarla daha iyi iletişim kurabileceksiniz.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla yemek yerken çocuklarla oynarken veya arkadaşınızla konuşurken sosyal medyayı kontrol etmemeniz önerilir. Sosyal medyanın iş arkadaşlarınızla iletişiminizde projelerinizde dikkatinizi dağıtmadığına emin olmanız gerekmektedir. Özellikle, telefonunuzu veya bilgisayarınızı odanızda tutmamalısınız. Bu uyku kalitenizi düşürür.

2. Detoks Periyodları Yapın

Gün içinde, sosyal medya için programlarınıza uzun molalar vermeyin . Yapılan çalışmalarda, beş günlük veya haftalık olarak Facebook ‘tan uzaklaşma, düşük strese ve daha yüksek yaşam kalitesine neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Üç hafta boyunca günde sadece 10 dakika Facebook, Instagram ve Snapchat kullanarak, yalnızlık ve depresyonda düşüş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ilk başlarda zor olabilir ancak molalarınızı alenen azaltacağınız için arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım görebilirsiniz. Ve favori sosyal medya uygulamalarınızı telefonunuzdan silebilirsiniz.

3. Ne Yaptığınıza ve Nasıl Hissettiğinize Dikkat Edin

Her oturumda ve sonrasında nasıl hissettiğinizi anlamak için favori çevrimiçi platformlarınızı günün farklı zamanlarında ve farklı aralıklarla kullanmaya çalışın. Birkaç kısa programın, bir sitede 45 dakika gezinmekten daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Eğer akşamları Facebook akışında gezinmenin sizi kötü hissettirdiğini fark ederseniz, saat 10’dan sonra Facebook ‘u ortadan kaldırın.

Ayrıca sosyal medyayı pasif olarak kullanan, sadece başkalarının gönderilerini tarayan ve tüketen kişilerin, aktif olarak katılan, kendi gönderilerini paylaşan, başkalarıyla çevrimiçi etkileşimde bulunan kişilerden daha kötü hissettirdiğini de unutmayın. Mümkün olduğunda, çevrimiçi etkileşimlerinizi, sosyal medya dışında tanıdıklarınızı da odaklayın.

4. Sosyal Medyaya Dikkatli Bir Yaklaşım: Neden Diye Sorun.

Sabahleyin ilk iş olarak Twitter’a bakarsanız, başa çıkmak zorunda kalacağınız son dakika haberleri hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı düşünün,yoksa Twitter’a bakmanızın sebebi önünüzdeki gün yüzleşmekten kaçış görevi gören akılsız bir alışkanlık mı?

İş yerinde zor bir görevle karşılaştığınızda Instagram’a bakmak için can atıyor musunuz? Kendinize karşı cesur ve zalim bir şekilde dürüst olun. Sosyal medyayı kontrol etmek için telefonunuza (veya bilgisayarınıza) her elinize aldığınızda bu zor soruya cevap verin: Bunu neden şimdi yapıyorum?
Hayatınızın bu konuyla ilgili olmasını isteyip istemediğinize karar verin.

5. Kısalt

Zamanla, takip ettiğiniz kişi ve kuruluşların yanı sıra birçok çevrimiçi arkadaş ve bağlantılarla da sosyal medyanızı doldurmuş olursunuz. Bazı içerikler sizin için hala ilginç olabilir ama çoğu sıkıcı, sinir bozucu veya daha da kötü olabilir.

Artık kişileri takip etmeyi bırakma, susturma veya gizleme zamanı, bu kişilerin çoğu bunu fark etmeyecek bile. Ve böylece hayatınız daha iyi olacak.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, Facebook arkadaşlarının hayatlarıyla ilgili bilgilerin, insanları Facebook’taki diğer içeriklerden daha kötü etkilediğini buldu. Sosyal medya içerikleri ilham verici olan insanlar, takipçilerine şükran, canlılık ve huşu yaşatırlar.

Bazı arkadaşlarla geçirilen vakit ve birkaç motivasyonel yada eğlenceli site eklemek sosyal medyanın olumsuz etkilerini azaltabilir.

6. Sosyal Medya ‘nın Gerçek Yaşamı Etkilemesini Durdurmak

Yeni anne olan kuzeninizin hayatını takip etmek için Facebook’u kullanmak, aylar geçtikçe kuzeninizi ziyaret etmeyi ihmal etmediğiniz sürece iyidir.

İş arkadaşlarınızla tweetleşmek ilgi çekici ve eğlenceli olabilir, ama bu etkileşimlerin yüz yüze konuşmanın yerine geçmeyeceğinden emin olun. Düşünceli ve kasıtlı olarak kullanıldığında, sosyal medya, sosyal yaşamınıza yararlı bir katkı olabilir. Ancak, sadece karşınızda oturan biriyle bağlantılı ve aidiyet duygusu gibi temel insani ihtiyaçlar karşılanabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Gözde İMDAT

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bugün, Merkür’ün Güneşin Önünden Tarihi Geçişine Tanık olacağız.

    Nöroloji Bilimi Tarihindeki En Şaşırtıcı 5 Vaka