17 Yıl Aradan Sonra Ağustos Böcekleri Amerika’da Görülmeye Başlanacak

İnkar edilemez biçimde 2020 yılında insanlar ‘’dünyanın sonu ‘’moduna girmiş durumdaydı. Yangınlarla başlayıp, küresel salgın ile devam etmiş ve daha sonra yılın yarısında bile değilken yakın bir zamanda Amerika’nın milyonlarca bölgesi böcekler ile kaplanacak olması bu fikirlere sebep olmuş olabilir.

Bu sefer çekirgelerin yerine 2020 Mayıs ayında, 17 yıldır yeraltında olan Magicicada cinsinden milyonlarca ağustos böceği sürüsü geri döndü. Mevsimsel ağustos böceklerinin bu adı almasının nedeni, yer yüzündeki görülme süreleri ile ilişkilidir. Bu böcekleri izlemek için bir uygulama geliştirmiş olan entomolog Gene Kritsky, Batı Virginia’nın kayıt memuru Herald’a bu durumun nesiller boyunca olağan bir durum olduğunu belirtti.

‘’Birçok insan bu süreci zamanın geçişine bir iz bırakmak, hayatlarındaki güzel anıları yeniden anımsamak ve ağustos böcekleri en son çıktıklarında nerede ne yaptıklarını hatırlamak için bir fırsat olarak görüyor.’’

YERALTINDA 17 YIL

Kuluçka XI (11) adı verilen 2020’de ortaya çıkan yavru, 2003’ten beri görülmemektedir. Ağustos böceği larvalarının yeraltında yetişkinlikten olgunluğa kadar geçirmesi gereken zaman dilimi cinsten cinse değişkenlik gösterebilir. Bazıları için bu süre bir yıl iken Kuluçka XI gibi olanları için 17 yıl kadar uzun olabilir.

Mevsimsel ağustos böceklerinin yaşam döngüsü biyoloji alanında uzman bilim insanları için hala büyük bir gizemdir. Ve larvaların çıkmasının neden bu kadar uzun sürdüğü konusu bugün bilim insanlarınca dahi henüz tam olarak anlaşılmış değildir.

Bildiğimiz bir şey varsa o da olgunlaşma döneminde toprağa gömülen ağustos böcekleri, üremeye ve yumurtlamaya hazır olduğunda, genellikle mayıs ayında toprak ısındığı zamanlarda ortaya çıkarlar.

Sayıları bu süre boyunca artmaya devam eder ve haziran ayında en yüksek sayıya ulaşır. Yüzeye çıktıkları anda yer altındayken üzerlerinde olan kabuğu atmak ve bir eş aramak için yola koyulurlar ki yaşam uzunluğu 4 ila 6 hafta gibi kısa olan bu böceklerin yaşama atılmak için bu kadar acele ediyor olması şaşılacak bir durum değil.

GÜRÜLTÜLÜ ZAMANLAR YAKLAŞIYOR

17 Yıl Aradan Sonra Ağustos Böcekleri Amerika’da Görülmeye Başlanacak

Kuluçka XI gibi diğer erkek bireyler kendilerine uygun dişi böceği bulmak için kendilerine özgü şarkılarını seslendirirken Southwest Virginia, North Carolina, ve West Virginia’ da gürültülü zamanlar geçer. Mevsimsel ağustos böcekleri dünyadaki en gürültülü ses çıkaran böceklerden biridir. Ve vücutlarının yanlarında yer alan membran kanatları kullanarak titreşimle 90 desibel büyüklüğünde ses dalgaları oluşturur ki bu bir çim biçme makinasının çıkardığı sesle neredeyse aynıdır.

Yukarıda adı geçen eyaletlerde dönüm başına 1.5 milyon kadar ağustos böceği beklendiğinden, bölge sakinlerinin bir süre için kendilerine çelikten sığınak yapmaları yararlarına olurdu gibi görünüyor.

Virginia Tech’teki entomolog Eric Day yaptığı açıklamada, “Eş zamanlı ortaya çıkan çok sayıda ağustos böceği bölgelerde yaşayan insanlar ve çiftlikler için azımsanmayacak derecede bir gürültü sorununa neden olabilir.” açıklamalarında bulundu.

‘’Umarım bu durumdan kaynaklanan herhangi bir rahatsızlık hissi, aslında bu durumun ne kadar müthiş ve nadir görülebilen bir olay olduğu gerçeğini anlamamıza yardımcı olur.’’ şeklinde açıklamada bulundu.

Hande ÇADIRCI / iflscience

Galaksimizin Kalbinden Gelen Titrek Bir Sinyal Algılandı

İnsanlar Neden Yalan Söyler? Yalan Söylemenin 12 Temel Nedeni