2022 Uzay takvimi: Roket fırlatmaları, gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası!

Uzay programlarında değişiklik olabilir. Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız 2022 uzay takvimi, gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası. Uzay programları ve gönderilme tarihleri NASA, ESA, Roscosmos, Spaceflight Now ve diğer kullanıcılardan elde edilmiştir. Keyifli okumalar..

Uzay takvimi 2022: Roket fırlatmaları, gökyüzü etkinlikleri, görevler ve daha fazlası!

Mart Ayı Uzay Olayları

1 Mart: United Launch Alliance Atlas V roketi ile NASA ve NOAA IÇIN GO-T hava durumu uydusu fırlatılacak. Florida’daki Cape Canaveral Space Force Station’daki 41 Uzay Fırlatma Kompleksi’nden (GMT 2138) ( TSİ 02.03 00:38) açılan iki saatlik fırlatma penceresi ile kaldırılacak.

2 Mart: Yeni ay gözlemlenebilecek..

5 Mart: Arianespace Soyuz roketi ile OneWeb için 36 uydu taşıma görevini başlatacak. OneWeb 14 uzay görevi adı verilen görev Baikonur Cosmodrome ‘dan yapılacak..

12 Mart: Venüs ve Mars birbirine yakın gözlemlenecek. Gün doğmadan önce oğlak takımyıldızından gözlemlenebilecek.

18 Mart: Warm Moon olarak bilinen Mart dolunayı.

18 Mart: Rus Soyuz roketi MS-21 uzay görevi için Rus Kozmonot Oleg Artemyev, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov ‘u Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek. Kazakistan’daki Baikonur Cosmodrome’dan (15:55 GMT)( TSİ 19:55) kaldırılacak.

19 Mart: Rocket Lab. Elektron roketi ile NASA’nın Yeni Zelanda’daki Mahia Yarımadası’ndan ay’a Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknolojisi Operasyonları ve Navigasyon Deneyi (CAPSTONE) görevini başlatacak.

20 Mart: İlkbahar Ekinoksu. Bugün Kuzey Yarımkürede ilkbaharın ilk günü ve Güney Yarımkürede sonbaharın ilk günü.

20 Mart: NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi’nden (SLS) megaroketi ile , Artemis 1 uzay görevi ilk insansız test uçuşu için Orion Mürettabat Kapsulü fırlatılacak. Orion uydusu ayın yörüngesine konumlanacak ve dünyaya geri dönüşünde Pasifik okyanusunda suya düşecek.

27-29 Mart: Mars, Venus ve Saturn, hilal ayı yakınında gündoğumunda küçük bir üçgen oluşturacak. Gün doğumundan önce Oglak takımyıldızından gözlemlenecek.

31 Mart: Axiom Space, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk özel astronot görevi olan Ax-1’i başlatacak. Dört mürettebat SpaceX Crew Dragon uzay aracında uluslar arası uzay istasyonuna uçacak ve sekiz gün yörüngede kalacak. Misyon, SpaceX Falcon 9 roket ile NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden kaldırılacak.
Ayrıca Mart ayında planlanan bir kalkış (Spaceflight Now’tan )
• SpaceX’in Starship‘ı, şirketin Güney Teksas köyü Boca Chica’ya yakın olan “Starbase” tesisinden ilk yörüngesel test uçuşunda bulunabilir.

Nisan Ayı Uzay Olayları

1 Nisan: Yeni ay gözlemlenecek..

4 Nisan: Saturn and Mars, şafak gökyüzünde birbirine çok yakın bir konum sergileyecek. Gün doğmadan önce oğlak takımyıldızlarından gözlemlenecek.

5 Nisan: Arianespace Soyuz roketi, Avrupa’nın Galileo navigasyon konstelasyonu için iki uydu taşıyacak. Fransız Guyanası Kourou’daki Guiana Uzay Merkezi’nden 8:31’da (TSİ Nisan 6 04:31) kaldırılacak.

15 Nisan 15: NASA ve SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na Crew-4 misyonunu başlatacak. CREW DRAGON NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile Avrupa Uzay Dairesi’nden Samantha Cristoforetti’yi taşıyacak. Falcon 9 roketi, Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden Pad 39A’dan kaldırılacak.

21-22 Nisan : Lyrid (Çalgı) Gök taşı yağmuru.

16 Nisan: Nisan ayı dolunayı.

30 Nisan: Parçalı Güneş Tutulması Güney Amerika’dan, Antarktika’nın bazı bölgelerinden ve Pasifik ve Atlantik Okyanusları’ndan görülecektir. Nisan ayının Kara ay olarak da bilinen ikinci yeni ay ile aynı zamana denk gelecek.

Nisan ayında da Spaceflight Now tarafından açıklanan :

• United Launch Alliance Atlas V roketi, USSF 12 adlı görevde ABD Uzay Gücü için Geniş Görüş Alanı (WFOV) deneysel füze uyarı uydusunu fırlatmayı başlatacak. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvveti İstasyonu’ndaki Uzay Lansmanı kompleksi 41’den kaldırılacak.

• Arianespace, Fransız Guyanası Kourou’daki Guyanana Uzay Merkezi’nden MEASAT 3d ve GSAT 24 iletişim uydularını Ariane 5 roketi ile fırlatacak.
• SpaceX Falcon 9 roketi, Transporter 4 adlı bir görev başlatacak. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvveti İstasyonu’ndan kaldırılacak.

Mayıs Ayı Uzay Olayları

1 Mayıs: SpaceX, Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na Dragon CRS-25 kargo tedarik görevini başlatacak.

4- 5 Mayıs: ETA Aquaridd gök taşı yağmuru.

15 Mayıs: SpaceX Falcon 9 roketi, Maxar Technologies’in ilk iki Legion Earth gözlem uydusunu taşıyacak. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvveti İstasyonu’ndan kaldırılacak.

16 Mayıs: Flower Moon olarak bilinen Mayıs ayı dolunayı gözlemlenecek.

16-17 Mayıs: Kanlı ay olarak da bilinen ay tutulması Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinden görülecektir.

20 Mayıs: United Launch Alliance Atlas V roketi, Aralık 2019’teki kısmi bir başarısızlığın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden insansız görevinde Boeing’in CST-100 Starliner uzay gemisi’ni taşıyacak. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvveti İstasyonu’ndan fırlatılacak.

29 Mayıs : Jüpiter ve Mars çok yakın gözlemlenecek. Teleskop ile birlikte görülebilecek kadar yakın olmasalar da gezegenler çıplak gözle veya dürbün ile birlikte gözlemlenebilecek.

30 Mayıs: Yeni ay gözlemlenecek..

Ayrıca Mayıs ayında

• Arianespace Vega roketi, İtalyan uzay ajansı için LARES 2 uydusunu fırlatacak. Fransız Guyanası Kourou’daki Guiana Uzay Merkezinden kaldırılması planlanmakta.

Haziran Ayı Uzay Olayları

14 Haziran: Strawberry Moon olarak bilinen Haziran ayı, dolunayı. Bu aynı zamanda yılın ilk supermoon’uolacak.

21 Haziran: Yaz Gündönümü. Bugün Kuzey Yarımkürede yazın ilk günü, Güney Yarımkürede kışın ilk günü.

28 Haziran: Yeni ay gözlemlenecek..

Temmuz Ayı Uzay Olayları

13 Temmuz: Buck Moon olarak bilinen Temmuz ayının dolunayı. Ayrıca yılın en büyük supermoon u olacak.

28 Temmuz: Yeni ay gözlemlenecek.

Ağustos Ayı Uzay Olayları

1 Ağustos: SpaceX Falcon Heavy roketi, NASA’nın metal asteroid Psyche’u incelemek için Psyche misyonunu başlatacak. Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezinden kaldırılacak.

11 Ağustos: Ağustos ayı dolunayı..

11- 12 Ağustos: Perseid gök taşı yağmuru.

27  Ağustos: Yeni ay gözlemlenecek.

Eylül Ayı Uzay Olayları

10 Eylül : Harvest Moon olarak bilinen Eylül ayı dolunayı..

20 Eylül: Avrupa Uzay Dairesi’nden Rosalind Franklin adını alan ExoMars roveri, Kızıl Gezegen’e gönderilecek. Kazakistan’daki Baikonur Cosmodrome’dan Rus Proton roketi ile fırlatılacak.

23 Eylül: Sonbahar ekinoksu.  Bugün Kuzey Yarımkürede sonbaharın ilk günü ve Güney Yarımkürede ilkbaharın ilk günü.

25 Eylül : Yeni ay gözlemlenecek.

Ekim Ayı Uzay Olayları

8 Ekim: 6 – 10 Ekim’de aktif olan Draconid gök taşı yağmuru gece boyunca gözlemlenecek..

9 Ekim: Hunter’s Moon olarak bilinen Ekim ayı dolunayı.

20- 21 Ekim: Tüm ay boyunca gözlemlenecek olan Orionid gök taşı yoğmuru çok yoğun olarak gözlemlenecek.

25 Ekim: Yeni ay gözlemlenecek.

25 Ekim: Kısmi güneş tutulmasını Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın batı kesimlerinden görebilirsiniz.

Kasım Ayı Uzay Olayları

4- 5 Kasım: Yıl boyunca gözlemlenen South Taurid gök taşı yağmuru çok yoğun gözlemlenecek.

7- 8 Kasım: Tam ay tutulması Asya, Avustralya, Kuzey Amerika, kuzey ve doğu Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam görülecektir.

8 Kasım: Kasım ayı dolunayı gözlemlenecek.

11- 12 Kasım: Kuzey Taurid meteor yağmuru gözlemlenecek.

17- 18 Kasım: Yılın en çok beklenen meteor yağmurlarından biri olan Leonid gök taşı yağmuru .

23 Kasım: Yeni ay gözlemlenecek.

Ayrıca Kasım ayında planlanan :

• NASA ve Fransız uzay ajansı CNES tarafından ortaklaşa geliştirilen Surface Water and Ocean topography (SWOT) misyonu, Kaliforniya’daki Vandenberg Space Force Base’den SpaceX Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek.

Aralık Ayı Uzay Olayları

7 Aralık: Soğuk ay olarak bilinen Aralık ayı dolunayı,

13 – 14Aralık: Yılın en büyük meteor yağmurlarından biri olan yıllık Geminid gök taşı yağmuru çok yoğun gözlemlenecek.

21 Aralık: Kış gündönümü. Bugün Kuzey Yarımkürede kışın ilk gününü, Güney Yarımkürede yazın ilk gününü temsil ediyor.

21 – 22 Aralık: Her yıl gözlemlenen Ursid gök taşı yağmuru gece boyunca çok yoğun gözlemlenecek.

23 Aralık: Yeni ay gözlemlenecek.

Ayrıca Aralık ayında planlanan diğer uzay programları :

• NASA’nın kutup Kaynakları Buz Madenciliği deneyi – 1 (PRIME-1) misyonu, SpaceX Falcon 9 roket üzerinde ayın güney bölgesine gönderilecek. Bu görevde sezgisel makineler tarafından geliştirilen Nova-C ay iniş platformu kullanılacak.

2022’de Daha Fazlası…

2022 yılının başlarında: ABD Uzay Kuvvetleri için USSF 44 misyonunu SpaceX Falcon Heavy roketi ile başlatacak. Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde Pad 39A’dan kaldırılacak. Q2: ABD Uzay Kuvvetleri için USSF 52 misyonunu SpaceX Falcon Heavy roket başlatacak.

Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde Pad 39A’dan kaldırılacak. 2022 ortasında: Bir United Launch Alliance Vulcan Centaur roketi, Astrobotic için Peregrine için ay programları için ilk uçuşuna çıkacak. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvveti İstasyonu’ndaki Uzay Lansmanı kompleksi 41’den kaldırılacak.

TBD: Hindistan’ın Küçük Uydu Fırlatıcılı Aracı (SSLV), Hindistan’ın Sriharikota şehrinde bulunan Satish Dhawan Uzay Merkezinden ilk yörüngesel test uçuşuna çıkacak.

TBD: Hindistan’ın Küçük Uydu Launch Aracı (SSLV) ilk misyonunu BlackSky Global için dört topraklama gözlem uydusu ile başlatacak. Hindistan’ın Sriharikota şehrinde bulunan Satish Dhawan Uzay Merkezinden kaldırılacak.

Çeviri: Ayşegül Eryürekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kedi Beyinleri İnsanlar Yüzünden Küçülüyor !

Kedi Beyinleri İnsanlar Yüzünden Küçülüyor !

Nükleer Füzyon Teknolojisinde Bir Adım Daha Atıldı !