45 Yıllık Bir Araştırmaya Göre, Akıllı Çocuklar Yetiştirmek İçin Gerekenler

Renkli olarak adlandırılan çalışmalardan biri, matematiksel erken gençlik çalışmasıdır. Ve bugün bu çalışma 45 yaşında. Bireylerin kariyer ve başarıları, çocuk veya genç oldukları zamandan başlayarak 5.000 kişiye kadar takip etti. ABD eğitim sistemi, doğası gereği ayrıntılı olarak, üstün yetenekli çocukların hem tespit edilmesi hem de yetiştirme biçimini değiştirmeye devam edecektir.

45 Yıllık Bir Araştırmaya Göre, Akıllı Çocuklar Yetiştirmek İçin Gerekenler

Yüzlerce akademik çalışma üretmiş ve özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında gelişim için olgunlaşmış yeteneklerin nasıl tespit edildiğine dair bilgiler ortaya çıkarmıştır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Vanderbilt Üniversitesi tarafından koordine edilen Matematiksel erken gençlik çalışmasında bulunanların çoğu, yüksek profilli bilim insanları olmaya devam etti.

Peki, çocuklarınızı potansiyel dahilere dönüştürmenin sırrı nedir?

Görünüşe göre, diğer birçok çalışmanın Matematiksel erken gençlik çalışmasının aksine, Verileri, bir çoğunun gençlikte doğup büyüdüğünü ve içsel zekanın, bir şeyde uzman olmak söz konusu olduğunda tekrarlanan uygulamayı yendiğini gösteriyor olabilir.

Aslında, erken bilişsel yetenek, devam eden uygulamaya veya ailenin sosyo-ekonomik durumu gibi diğer faktörlere göre başarı üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Bu bulgu, aynı zamanda büyük yüksekliklere ulaşma potansiyeli olanlardan ziyade, bu konuda mücadele eden çocukların yeteneklerini geliştirmeye öncelik veren çoğu Batı eğitim kültürünün tohumuna da karşıdır.

Esasen Matematiksel erken gençlik çalışması, eğer zekiyseniz ve bu şekilde tanımlanıp beslenirseniz, bunu başaracağınızı fark eder.

Bu nedenle, standart testler, entelektüel olarak güçlü çocukları bulmak için girişimciler tarafından kullanılan yaygın bir yöntem oldu. Bu program, Johns Hopkins Üniversitesi (JHU) Yetenekli Gençlik Merkezi’ndeki ortak programın yanı sıra, üniversite giriş sınavlarında ilk yüzde 1’e girenleri de kabul etmeyi amaçladı.

45 Yıllık Bir Araştırmaya Göre, Akıllı Çocuklar Yetiştirmek İçin Gerekenler

Mezunlar Mark Zuckerberg dahil, Lady Gaga, ve Google kurucularından Sergey Brin,

Öncü matematikçiler Terence Tao ve LenhardNg ile birlikte,

Durham, Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi yetenek tanımlama programında bir psikolog ve Jhu ile bir işbirlikçi olan Jonathan Wai, Nature

“beğensek de beğenmesek de, bu insanlar toplumumuzu gerçekten kontrol ediyor” diyor.

Matematiksel erken gençlik çalışmasında olduğu gibi girişimler, en zeki çocuklara nasıl daha  fazla önem verebileceği konusunda da eleştirildi.

Ebeveyn Sevgisi

Bazıları, biraz daha sınırlı potansiyele sahip olanların bu tür girişimler tarafından göz ardı edilebileceğinden endişe ediyor. Ayrıca çocukları erken yaşlardan itibaren akıllı olarak etiketlemek, öğrenme istekliliklerini zayıflatabileceğini ekliyor.

En önemlisi, çocuğunuzun bundan sonraki Richard Feynman veya Rosalind Franklin olarak yetişeceğinin teminatını veren tek bir unsur dahi kesin olarak gösterilmemiştir. Doğanın değişen etkilerini beslemeye karşı ayırmaya çalışan birçok farklı çalışma, hem genetiğin hem de onların yetiştirilmesinin bir parçası olduğu fikrinin yerleştiği gözlemleniyor.

İlginizi çekebilir: DNA keşfinin bilinmeyen kaşiflerinden Rosalind Franklin

Bir önermede, ebeveyn sevgisinin, okul öncesi çağındaki çocuğunuzla çok destekleyici ve işbirlikçi olma açısından, beyin büyüme hızını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Başka bir çalışma, zaman içinde giderek zorlaşan karmaşık görevlerin sinirsel bağlantı ve zihinsel esneklik için büyük nimetler olduğunu kuvvetle ima ediyor.

İlginç bir şekilde, farklı türde bilgisayar oyunları bu şekilde yapılandırılmıştır. Ve artan bir kanıt gövdesi, video oyunlarında ara sıra sanal dolaşım, bulmaca çözme veya rekabetçi dövüşün atılmasının daha sonraki yaşamda bilişsel işlevlerin iyileştirilmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek ve düzenli olarak kitap okumak, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de nörolojik olarak faydalıdır.

BEYDA GÜLAL

Yoruma kapalı.

Multi Fonksiyonel E-gözlükler Beyin ve Gözden Daha Fazlasını Takip Ediyor

Arkeologlar Bilinen En Büyük ve En Eski Maya Anıtı’nı Keşfetti