70 yıllık bir çabanın sonunda 1500 yıllık tabletin gizemi çözüldü

İsrail’in Kayserya şehrinin yakınındaki Caesarea Maritma antik kentinde bir tiyatro yıkıntıları arasında 1950’lerde bulunan tabletin dili 70 yıllık bir uğraş sonucunda nihayet çözüldü.

Tablette, ‘Manna’ adlı bir sporcu ve ünlü bir sanatçı başarısız olması için lanetleniyor.

İlgili: Antik Yunanistan Hakkında Çözülmemiş 10 Gizem

70 yıllık bir çabanın sonunda Tarihçiler 1500 yıllık tableti çözmeyi başardı.
Tabletin böylesine prestijli bir tiyatronun yıkıntıları arasında bulunması, Manna’nın ‘ünlü bir sanatçı olduğunu gösteriyor. Resimde, Caesarea Maritima’nın tiyatrosunun kalıntıları

Verona Üniversitesi’nden İtalyan tarihçi Attilio Mastrocinque, tableti yansıtma dönüşümlü görüntüleme (Reflectance Transformation Imaging-RTI) tekniğini kullanarak tercüme etmeyi başardı.

Bu yöntemle farklı ışıklandırma koşulları altında yüzeyin pek çok fotoğrafı çekiliyor, bu verilerden geliştirilmiş bir görüntü elde ediliyor. Böylece yüzey her ne kadar aşınmış olsa da görünmeyen detaylar ortaya çıkarılıyor.

‘Gözlerini, Ayaklarını Bağla’

70 yıllık bir çabanın sonunda Tarihçiler 1500 yıllık tableti çözmeyi başardı.
Eski bir Yunan tabletindeki yazıt, ortaya çıkarıldıktan yaklaşık 70 yıl sonra nihayet tercüme edildi ve ünlü bir dansçıya karşı bir laneti açığa çıkardı.

Böylece tableti okuyabilen uzmanlar, bunun 110 satırdan oluşan oldukça geniş bir ‘beddua’ olduğunu ortaya çıkardı. Tablette, erkek bir sanatçı ve sporcu olduğu belirtilen Manna lanetleniyor, ona zarar gelmesi için tanrılara çağrı yapılıyor.

Tablette, “Ayaklarını bağla, Manna’nın dansına engel ol. Gözleri bağla, elleri, ayakları, ki tiyatroda dans ettiğinde tembelleşsin” gibi ifadeler yer alıyor. Tablet, Manna’nın ‘bükülmesini, yavaşlamasını, dengesini kaybetmesini ve nahoş görünmesini’ isteyen dualarla devam ediyor.

Rakip Olabilirler

70 yıllık bir çabanın sonunda Tarihçiler 1500 yıllık tableti çözmeyi başardı.
Lanetin yazarı çeşitli tanrıları ve şeytanları – Mısır’ın bilgelik, yazı ve yargı tanrısı Thoth da dahil olmak üzere – rakiplerini, muhtemelen rakip bir gruba ait olan Manna adlı bir sporcuyu “bağlamak” için çağırdı.

Bedduayı kazıyan kişi ya da kişilerin, ibiş kuşu başıyla resmedilen Mısır bilgelik, akıl tanrısı Thoth dahil olmak üzere pek çok tanrıya yalvardığı belirtiliyor. Ayrıca göklerdeki, topraktaki, denizlerdeki ve yeraltındaki şeytanlar da yardıma çağrılıyor.

Tarihçi Attilio Mastrocinque, bu kadar prestijli bir tiyatro kalıntılarında bulunan bu tabletin, Manna’nın döneminde çok ünlü bir sanatçı olduğunu gösterdiğini söyledi.

70 yıllık bir çabanın sonunda Tarihçiler 1500 yıllık tableti çözmeyi başardı.
1.500 yıllık tablet, MÖ 22 yıllarında Kral Büyük Herod tarafından inşa edilen bir şehir olan Caesarea Maritima, İsrail’in harabelerinde ellili yıllarda ortaya çıkarıldı.

Yarışmalara ve rekabete dikkat çeken Mastrocinque, “Muhtemelen ödül çok önemliydi, tehlikede olan ün ve itibardan bahsetmiyorum bile” yorumunu yaptı.

Tabletin ait olduğu dönemde, söz konusu bölgede Bizans hâkimiyeti vardı. Bu nedenle Mastrocinque, Manna ile tableti yazan kişinin çatışan taraflarda yer alabileceğini söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

3700 Yıllık Babilden Kalma Kil Tablet Matematik Tarihini Değiştirdi

4 Bin Yıllık Kil Tablet 11 Kayıp Kentin Bulunmasını Sağladı

Eski Tabletler Kayıp Mezopotamya Kraliyet Şehri’nin Yerleşimini Gösteriyor

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Noel Baba'nın Gerçek Mezarı Antalya'da Bir Kilisede Bulundu

Noel Baba’nın Gerçek Mezarı Antalya’da Bir Kilisede Bulundu

parcali gunes tutulmasi

Parçalı Güneş Tutulması Nedir?