Açlık Krizi: Küresel Gıda Krizine COVID-19 Etkisi

COVID-19 manşetlere hükmederken, başka bir acil durum türü tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını tehdit ediyor – açlık krizi. Ancak ikisi birbiriyle iç içedir. 2020’nin sonuna kadar, yetkililer, 265 milyondan fazla insanın küresel olarak açlık eşiğinde olabileceğini tahmin ediyor ve bu, şu anki sayının neredeyse iki katı.

Bugün sizlerle beraber dördüncü yıllık Gıda Krizleri Raporu (GRFC 2020) verileri ile hazırlanan mevcut durum geniş ölçeğini ve krizin en yoğun olduğu 55 ülkeyi inceleyeceğiz.

Global Bakış

Rapor, yaşam, geçim kaynakları veya her ikisi üzerinde ciddi etkileri olan akut gıda güvensizliğinin yaygınlığına bakar. Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC), akut gıda güvensizliğinin farklı aşamalarını nasıl sınıflandırır?

 • Aşama 1: Minimal / Yok
 • Aşama 2: Stresli
 • Aşama 3: Kriz
 • Aşama 4: Acil Durum
 • Aşama 5: Felaket / Kıtlık

IPC’ye göre, bu etkileri Aşama 3’ten itibaren hafifletmek için acil önlemler alınmalıdır. Şimdiden 135 milyon kişi kritik gıda yetersizliği yaşıyor (Aşama 3 veya üstü). Krizde olan nüfüsü en yüksek ülkeler ve Türkiye:

Ülke / BölgeAnaliz Edilen Toplam Nüfus (Milyon)Krizde Nüfus (Aşama 3+, Milyonlarca)Analiz Edilen Nüfusun Kriz İçindeki Payı
1-Yemen²29.915.9% 53
2-Demokratik Kongo Cumhuriyeti¹
(109 bölge)
59.915.6% 26
3-Afghanistan¹30.711.3% 37
4-Venezuela¹28.59.3% 32
5-Etiyopya¹
(6 bölgede seçilen bölgeler)
28,78% 27
6-Güney Sudan²11.47% 61
7-Suriye Arap Cumhuriyeti18.36.6% 36
8-Sudan¹
(Batı Darfur hariç)
41.95.9% 14
9-Nijerya¹
(16 eyalet ve Federal Başkent Bölgesi)
103.55% 5
10-Haiti¹10.53.7% 35
11-Zimbabve
(Kırsal nüfus)
9.43.6% 38
36-Türkiye¹
(Suriyeli mülteciler)
2.70.5% 17

Açlık, en iyi zamanlarda bile acil bir küresel sorun olsa da, COVID-19 salgınının devam eden etkisinin, 2020 sonuna kadar krizde olan 130 milyon kişinin sayısının 265 milyon kişiye kadar çıkması bekleniyor. Bunu perspektife sokmak gerekirse, bu Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusuna kabaca eşittir.

Açlık Krizi ve Bir Kıta

Gıda yetersizliği dünyadaki nüfusu etkiler, ancak Afrika diğer kıtalardan daha büyük engellerle karşı karşıyadır.

Açlık Krizi: Küresel Gıda Krizine COVID-19 Etkisi

Rapor tarafından analiz edilen nüfusun yarısından fazlası – 73 milyon kişi – Sahra altı Afrika’da bulunuyor. Tüm kıtada görülen akut gıda güvensizliğinin ana nedenleri şunlardır:

 • Çatışma / Güvensizlik
  Eyaletler arası çatışmalar, iç şiddet , bölgesel / küresel istikrarsızlık veya siyasi krizler.
  Birçok durumda bu, insanların mülteci olarak yerinden edilmelerine neden olmaktadır.
 • Aşırı hava koşulları
  Kuraklık ve seller
 • Ekonomik şoklar
  Makroekonomik örnekler: Hiperenflasyon ve para amortismanı
  Mikroekonomik örnekler: Artan gıda fiyatları, azaltılmış satın alma gücü
 • Zarar veren canlılar

Çöl çekirgeleri, ordu kurtları

 • Sağlık krizleri
  Kötü su veya hava kalitesiyle gelebilecek / yayılabilecek salgın hastalıklar
 • Göç
  Çatışma, gıda yetersizliği ve hava koşulları

En çok etkilenen ülke Demokratik Kongo Cumhuriyeti üzerinde, 15 milyon kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor. Ülkenin doğu bölgesinde yoğun bir silahlı çatışma yaşanıyor ve Mart 2020’den itibaren ülke de Ebola’nın yeniden ortaya çıkma riski de yüksek.

Bu arada, Doğu Afrika’da, yeni nesil çekirgeler, milyonlarca insan için hayati önem taşıyan gıda kaynaklarını yok ederek, ekili arazilere indi. Hava koşulları, bu trilyonlarca çekirge sürüsünü normalde haşere ile uğraşmaya alışık olmayan ülkelere itti. Sürülerin sadece birkaç ay içinde katlanarak büyüme potansiyeli vardır, bu nedenle bu 2020’de bölgede büyük sorunlara neden olabilir.

Orta Doğu ve Asya’da Yetersizlik

Orta Doğu’da 43 milyon daha fazla insan benzer zorluklarla uğraşıyor. Yemen 15.9 milyon (analiz edilen nüfusunun% 53’ü) kişi ile dünyada birinci sırada olan ülkedir. Aynı zamanda gıda yetersizliğinin neredeyse üç yıllık iç savaşın bir sonucu olarak Felaket (IPC / CH Aşama 5) düzeyinde olduğu tek yerdir.

Orta Doğu ve Asya’da Yetersizlik

Orta Doğu’daki bir diğer sorunlu nokta, 11,3 milyon insanın kritik bir akut gıda güvensizliği durumunda bulunduğu Afganistan’dır. Ocak-Mart 2020 arasında 138.000’den fazla mülteci İran ve Pakistan’dan ülkeye geri döndü ve gıda kaynaklarını zorladı.

Analiz edilen Pakistan nüfusunun yarısından fazlası (% 51) , Asya’daki en yüksek akut gıda güvensizliği ile karşı karşıyadır. Bu rakamlar, ortalamanın altındaki muson yağmurları gibi aşırı hava koşulları nedeniyle daha da kötüleşmiştir.

Eksik Bir Analiz

COVID-19 ekonomik koşulları kötüleştirdiğinden, büyük insani yardım kuruluşlarında fon kesintilerine de yol açabilir. Böyle bir durum olursa Dünya Gıda Programı’nın (WFP)raporuna göre her gün yaklaşık 300.000 insan ölebilir.

GRFC (Global Report on FoodCrises) raporu ayrıca, ülkeleri verdikleri veriler yetersiz olduğundan uyarıda bulunuyor. İran veya Filipinler gibi 16 ülke, yetersiz veri nedeniyle analize dahil edilmemiştir.

Küresel gıda yetersizliğinin gerçek şiddetini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir, ancak açık olan şu ki, devam eden bir salgın süresince bu bölgelere herhangi bir yardım yapılamayabilir, yapılsa da yetersiz kalabilir. Salgın bittiğinde ise daha fazla insan açlık krizi ile karşı karşıya kalabilir.

Diğer ülkelerin sıralamadaki yerleri için: https://www.visualcapitalist.com/covid-19-global-food-insecurity/

Berk Keskin / Visual Capitalist

Yoruma kapalı.

Bir yorum

  Ünlü Profesör Stephen Hawking Göre Zamanda Seyahat Edebilmenin 3 Yolu

  Şimdiye kadar görmediğiniz 17 Sıradışı, tuhaf ve acayip dinozor türü