Adem Elması Nedir? Neden Kadınlarda Bulunmaz?

Latince adı prominentia laryngea olan Adem elması, tam olarak tiroid bezinin üzerinde bulunur. Bu sebeple bu bölgeye tiroid kıkırdağı da denir.

Peki Adem elmasını erkeklerde daha görünür kılan şey nedir?

Yetişkin erkeklerde ses tellerini de içinde bulunduran gırtlağın daha büyük olması,Adem elmasını daha görünür kılar. Erkeklerin seslerinin, kadınlarınkinden daha kalın olmasının sebebi de aynen budur.

adem elmasi
Adem elması gırtlağınızı ve ses tellerinizi zarar görmekten korur.

Genç kız ve erkek çocuklarında, Adem elmalarının boyutu aslında aynıdır; fakat bu durum puberte çağında girdiklerinde değişir. Erkek çocuklarının testosteron seviyesi yükseldikçe Adem elmaları görünür şekilde büyür ve sesleri kalınlaşır.

Peki bu Adem elmasının bir işlevi var mıdır? Pek sayılmaz. Aynı kulaklarınız ve burnumuzda olan  kıkırdaklar gibi bir görevi olmamasıyla birlikte orda öylece durur.

Hatta Adem elmalarının fazla belirgin olmasından rahatsız olan bazı erkekler, daha sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşamamakla birlikte bu kıkırdağı küçültmek için cerrahi müdahaleye bile başvururlar.

Yutkunurken aşağı yukarı sallanmasıyla birlikte Adem elması siz gerginken de kendiliğinden hareketlenebilir; belki de Adem elmasının tek görevi iş yerinde, başkanlık seçimlerinde veya eşlerine yalan söylerken erkekleri rezil etmektir.

Adem elmasının büyümesinin nedeni nedir?

adem elmasi nerede
Gırtlakınızın veya ses kutunuzun ön tarafını saran kıkırdaktır

Larenks veya ses kutusu, zar dokusundan oluşan ve sesi seslendirme yoluyla üreten ses tellerini içerir. Ergenlik erkekleri vurduğunda, testosteron hormonu salınımı, gırtlağı çevreleyen kıkırdağın büyümesiyle ses tellerinin kalınlaşmasına ve uzamasına neden olur.

Kıkırdak büyüdüğünde, çıkıntı yapar ve hafifçe öne doğru eğilir, erkeklerde Adem elmasını oluşturur.

Nasıl oluyor da bazı insanların Adem elması diğerlerinden daha büyük?

Ergenlik döneminde, bazı insanların daha büyük bir gırtlakları vardır veya ses tellerinin etrafında daha fazla kıkırdak gelişir, bu da daha büyük bir Adem elması ile sonuçlanır. Daha fazla gırtlak çıkıntısı olan kişiler, daha küçük Adem Elması olan kişilere göre daha derin bir sese sahiptir.

Gırtlağımızı yaralanmalardan korur ve özel bir tıbbi işlevi yoktur. Biri olmadan, insanlar normal şekilde çalışabilir.

Daha büyük bir Adem elmasına sahip olmanın herhangi bir tıbbi durumu var mı?

Büyük Adem elmasının varlığı herhangi bir tıbbi duruma neden olmaz. Sadece kozmetik görünümü etkileyebilir. Her ne kadar bazı hastalıklar ve durumlar gırtlakta şişmeye veya büyümeye neden olabilir ve bu da Adem elmasının daha büyük görünmesine neden olabilir. Bu durumlar ve hastalıklar şunlardır:

  • Guatr, genişlemiş bir tiroid bezi
  • Larenjit veya ses kutusunun iltihabı
  • Farenjit veya farenks iltihabı
  • Gırtlak kanseri
  • Tiroid kanseri

Adem elmasındaki ağrının sebebi nedir?

adem elmasi hastalıkları
Adem elması genellikle erkeklerde kadınlardan daha belirgindir.

Boğazınızın dışında veya yutkunurken özellikle adem elması ağrınız varsa, bunun nedeni şu olabilir:

  • Akut tiroidit
  • Epiglot iltihabı
  • Candida özofajiti
  • Farenjit
  • Nezle, soğuk algınlığı

Adem Elması  Kadınlarda Neden Yok?

Adem elması kadınlarda bulunmamaktadır. Ama bazı kadınlarda gelişebilme özelliği nadiren vardır. Ancak, belirgin bir şekilde görünür olacak kadar gelişmemiştir.

Adem elmasının adını, Adem’in Cennet Bahçesi’nde yasak elmadan bir ısırık yediği ve daha sonra boğazına sıkıştığı İncil olayından aldığı söylenir.

Bununla birlikte, Adem elmasının gelişiminin arkasında daha bilimsel bir akıl yürütme vardır.

Çevirmen: Alp Ganuz

gunes patlamasi

Güneş Patlaması Avustralya Ve Yeni Zelanda’yı Olumsuz Etkiledi

depresyon belirtileri

Depresyonda Olan Birine Söylememeniz Gereken 2 Şey