21.000 Kişinin Analizine Göre Akdeniz Diyeti, Kalıcı Sağlık Yararları Olan Tek Diyet

21.000’den fazla insanın diyetlerini inceleyen 121 diyet çalışmasının yeni bir analizi, birçok uzmanın yıllardır söylediği şeyi destekleyen kanıtlar buldu. Sıkı diyetlerin uzun vadede çalışmadığını.

British Medical Journal’da yayınlanan makalede, yazarlar inceledikleri 14 diyetin çoğunun kan basıncında iyileşme ve altı ayda ortalama kilo kaybı ile sonuçlandığı sonucuna vardı.

Ancak diyete başladıktan bir yıl sonra, bu kilo verme faydalarının çoğu gitti ve kalp hastalığı riski, Akdeniz diyetine bağlı olanlar hariç, olduğu yere geri döndü.

21.942 katılımcının yaklaşık %69’u, ortalama yaşı 49 olan, yaklaşık altı buçuk ay diyet uygulayan kadınlardı.

Diyetlerinin birçoğu, South Beach, Kilo Gözlemcileri (Weight Watchers) gibi markalıyken, diğerleri düşük yağlı veya paleo diyetleri gibi trend tabanlıydı.

İlginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Kullanılan Bu Beş Ürün Sadece Para İsrafı!

21.000 Kişinin Analizine Göre Akdeniz Diyeti, Kalıcı Sağlık Yararları Olan Tek Diyet

“Tansiyonunuzu veya kötü kolesterolünüzü, altı ay gibi bir süre boyunca düşürmek, tekrar yükselirse uzun vadeli bir fark yaratmayacaktır”. Dedi McMaster Üniversitesi’nde profesör olan yazar Gordan Guyatt. “İnme ve kalp krizi gibi kötü olay riskinizi gerçekten azaltmadan önce yıllarca tansiyon ve lipit değerlerinizi düşürmeniz gerekir.” Bu çalışma, diyetlerin uzun vadede işe yaramadığına dair kanıt olmuştur.

Dünyadaki obezite seviyeleri 1975’ten bu yana üç kat arttı.

Boston Tıp Merkezi Beslenme ve Kilo Yönetimi Merkezi direktörü Caroline Apovian, “Çalışma zaten bildiğimizi yeniden teyit ediyor.” dedi.

Apovian, çalışmanın farklı diyetler arasında olabildiğince farklılıklar yaratmadığına ve çalışmanın diğer çalışmaların bir analizi olduğu göz önüne alındığında, yazarların katılımcıların gerçekten ne yediklerini incelemesinin bir yolu olmadığını belirtti.

21.000 Kişinin Analizine Göre Akdeniz Diyeti, Kalıcı Sağlık Yararları Olan Tek Diyet

Omega-3-ağır diyet yapan katılımcılar, diğer tüm diyetlerin aksine, 12 aylık dönemde düşük kalp hastalığı riskini korudukları için, Akdeniz diyetinin çalışmada ılımlı bir zaferle ortaya çıktığını da sözlerine ekledi.

Guyatt, “En azından istediğimiz kadar yemek yiyebileceğimiz ortamlarda, belirli bir ağırlık için genetik ön ayarlara sahip olduğumuza dair bazı kanıtlar var.” dedi.

Diyetlerine uymakta zorluk çeken insanlar için ve mevcut araştırmaya göre Guyatt, çoğu insanın yalnız olmadıklarını düşünmelerini söylüyor.

Guyatt, “Sağlıklı bir diyetin ne olduğunu bildiğimizi sanmıyorum. Bu yüzden sağlıklı ve tatmin edici bir şey seçmek muhtemelen bu noktada yapabileceğinizin en iyisidir.”

Akdeniz diyeti nedir kısaca?

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin günlük olarak tükettiği yiyecekler baz alınarak oluşan diyet çeşidine Akdeniz diyeti denir. Akdeniz diyeti diğer birçok diyet planı gibi sıkı kurallar barındırmıyor.

Kişilerin beslenme saatlerine, öğün çeşitliliğine ve sayısına karışmamaktadır. Sadece yenilecek ürünleri dikkatle seçmektedir.

Buna rağmen Akdeniz diyeti yiyecekler açısından oldukça zengindir. Sebze ve deniz ürünlerinin ön plana çıktığı Akdeniz diyetinde bulunan yiyecekler; kırmızı et, kümes ürünleri, süt ürünleri, tahıllar, yemişler ve işlenmemiş ancak lezzetli olan her üründen bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeni çöpçü teknolojisi, robotların enerji için metal yiyebilmesini sağlıyor!

    ATLAS Kuyruklu Yıldızını Unutun! Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız SWAN Artık Çıplak Gözle Görünüyor